Audio žurnalas
. PDF
2024 05 10

„Sapne pilvu į viršų“ Žygimanto Kudirkos paroda, filmo premjera ir įsiklausymo dirbtuvės

Filmo „Orlandas: politinė biografija“ (rež. Paul B. Preciado, 2023) ištrauka

Gegužės 10 d. 19 val. Kauno menininkų namai pakvies į Žygimanto Kudirkos parodą, kuri veiks labai neįprastoje vietoje prie Kauno traukinių stoties, bare „O kodėl ne?“. Čia bus rodoma menininko, atlikėjo, rašytojo Žygimanto Kudirkos autorinė video instaliacija „Totalus svetimumas“. Trijų kanalų video kūrinys apie kūno dualizmą, kūną kaip apvalkalą, drabužį, technologiją ir su juo susijusią dėvėjimo problematiką įsikurs tamsiausioje baro patalpoje Žemųjų Šančių pakraštyje. 

Pasak Kauno menininkų namų kuratorės Agnė Bagdžiūnaitės, „specialiai į parodą atvykę ar tiesiog baro lankytojai galės savęs paklausti, koks yra mūsų santykis su technologijomis, kaip intensyviai mes dalyvaujame šiame naujame „bio“ ir technologijų politikos pasaulyje? Kiek jau esame užvaldyti mašinų, ir kokia yra ateities programa, kurios procese vargu ar dalyvaujame?“

Žygimantas Kudirka. Fot. Paulius Žižliauskas

Žygimanto Kudirkos paroda yra Kauno menininkų namų kovo mėnesį prasidėjusios tarptautinės parodų, performansų, kino peržiūrų ir edukacinių renginių metų programos „Sapnas pilvu į viršų (šuo ar žuvis?)“ dalis. Projektas tyrinėja įvairiapusę liūdesio prigimtį ir aiškinasi, ką mums, kaip visuomenei reiškia laimės industrija ir, ar ji nėra tiesiog tam tikras liūdnos visuomenės atspindys? Ar tikrai mes privalome būti laimingais, kad gyventume pilnavertį gyvenimą?

„Nors Ž. Kudirkos kūrinys jau buvo rodytas 2023 m. Vilniuje, Lietuvos dailininkų sąjungos meno erdvėje „Medūza“. Jį įtraukėme į parodų programą Kaune dėl to, kad tai gana tamsus, tragikomiškas kūrinys apie susvetimėjimo procesus, kuriuos nebūtinai įsisąmoniname. Gal tai padarysime ateityje, bet Žygimantas kaip šiuolaikinis futuristas mums padeda tai numatyti. Tai liūdnai juokingas scenarijus.“ – teigia parodos kuratorė A. Bagdžiūnaitė.

Dar viena kelionė, tik jau ne tokia futuristinė, o labiau biografinė, įvyks gegužės 16 d. Kauno menininkų namuose su filmu „Orlandas: mano politinė biografija“. „Tai bus filmo premjera Lietuvoje. Šiame tarp dokumentikos ir fikcijos balansuojančiame filme žymios britų rašytojos Virginijos Wolf romanas „Orlandas“ tampa atspirties tašku drąsiems, laisvos formos apmąstymams apie šiuolaikinio translytiškumo prigimtį į queer šventę pakviečiant 26 trans ir nebinarės lyties asmenis tapti šiuolaikiniais „Orlandais“.“ – pasakoja renginio kuratorius Edvinas Grinkevičius.

Filmo „Orlandas: politinė biografija“ (rež. Paul B. Preciado, 2023) ištrauka

Filmo „Orlandas: mano politinė biografija“ autorius yra žymus filosofas, kuratorius ir rašytojas Paul B. Preciado. Jo dėstytojais ir geromis kolegomis buvo žymieji filosofai Agnes Heller and Jacques Derrida. Režisierius doktoranto laipsnį įgijo garsiajame Princtono universitete. Kol kas vieninteliame savo filme režisierius poetiškai apmąsto fikcijos ir dokumentikos santykį ir jo reikšmę trans ir nebinarinių žmonių gyvenimams.

Menininkė Daina Pupkevičiūtė. Fot. asmeninis archyvas

Gegužės mėnesio „Sapnas pilvu į viršų (šuo ar žuvis?)“ programą ir tuo pačiu kelionę užbaigs garso tyrėjos ir menininkės Dainos Pupkevičiūtės kūrybinės dirbtuvės. Autorė pakvies įsiklausyti į save ir aplinką gegužės 18 d. pasivaikščiojimo per miestą metu. „Kuo skiriasi klausymas ir girdėjimas? Ar galime girdėti save ir kitą vienalaikiškai? Ar klausymosi gali pakakti tam, kad tvirčiau jaustumės pasaulio dalimi? Ar klausymo patirtis gali suartinti mus ne tik su kitais žmonėmis, bet ir nežmonėmis, vietomis ir oro masėmis, o gal ir su mumis pačiomis/*/iais?“ – klausia menininkė D. Pupkevičiūtė.

Daugiau informacijos apie Kauno menininkų namų programą „Sapnas pilvu į viršų (šuo ar žuvis?) “ir renginius galite rasti: www.kmn.lt