Audio žurnalas
. PDF
2025-07-17 18:00
2025 07 17 — 08 17
Tumo galerija, Užupio g. 19, Vilnius

Samuel Semako Vittu paroda „Ten, kur paskutinį kartą buvo Edenas“ TUMO galerijoje

Liepos 17 d., ketvirtadienį, 18 val. TUMO galerija (Užupio g. 28, Vilnius) kviečia į Nigerijoje gimusio dailininko Samuel Semako Vittu personalinės parodos „Ten, kur paskutinį kartą buvo Edenas“ atidarymą.

Parodoje nagrinėjama viena aktualiausių šių dienų temų – priverstinė migracija, kylanti dėl klimato kaitos, aplinkos katastrofų, maisto stygiaus ir karinių konfliktų. 2025 m. TUMO galerijos kvietimo parodoms rengti laimėtojas Samuel Semako Vittu kviečia į Edeną simbolizuojančią ekspozicinę erdvę, kurioje apmąstomos trapios išorinės ir vidinės teritorijos, tylus pažįstamo pasaulio nykimas bei gyvūnijos pasaulio sufleruojami būdai iš naujo įsivaizduoti rojų Žemėje.

Vaikystėje, ugdomas dėdės – profesionalaus dailininko – ir vėliau studijų metais, menininkas išvystė ir išgrynino savitą, įkrautą vizualinę kalbą. Jo kūryboje nė vienas elementas nėra atsitiktinis, o gyvūnijos vaizdavimas užima kertinę poziciją. Parodoje eksponuojami antropomorfiniai paveikslai, kuriuose susilieja žmogaus ir gyvūno formos. Šie hibridiniai pavidalai kuria naratyvus apie prarastąjį rojų – fizinį iškeldinimą ir namų jausmo, kultūrinės atminties, tradicijų bei tapatybės praradimą. Dažnai fragmentiški, dykynes primenantys kraštovaizdžiai menininko drobėse simbolizuoja ekologinių katastrofų, visuomenės susiskaldymo ir konfliktų nuniokotą pasaulį:

Samuel Semako Vittu „Quiet Voyage“

„Suskilusios žemės vaizdiniuose užkoduoti tragiškų žudynių Nigerijos Benujės valstijoje padariniai, o vandenyje paskendę architektūriniai paminklai simbolizuoja pražūtingus potvynius Kinijoje. Tai nėra tiesioginės įvykių reprezentacijos – tai poetinis šauksmas, žadinantis asmeninį ir kolektyvinį sielvartą“, – pasakoja menininkas.

Žmonių pasauliui, pažymėtam atskirties ir siekio dominuoti, gyvūnų pasaulis siūlo modelį, kaip iš naujo įsivaizduoti rojų – ne kaip prarastą vietą, bet kaip dar pasiekiamą būseną. Gyvūnų pavidalai paveiksluose tampa žmonijos sielos veidrodžiu, mokytoju ir vedliu, kviečia atsigręžti į gyvūnijos pasaulį, kurio dalis esame, ir susigrąžinti prarastus elgesio modelius: intuityvius, paremtus tarpusavio ryšiu, pagarba, cikliškumu ir nuolankumu.

Parodos flagmanas – triptikas „Emerald Accent“ (liet. „Smaragdinis akcentas“) – savo forma įkvėptas sakralinių altorių paveikslų tradicijos, siekiančios XIV a. Kompozicija kviečia žiūrovą į daugiasluoksnę Edeno paieškos kelionę, kurioje gamta susitinka su dieviškumu, o žmonija – su viltimi.

Parodos erdvėje dirbtinai sukurta, tačiau kartu atpažįstama teritorija – sodas, simbolizuojantis Edeną, kviečia rekolekcijoms – sustoti, įsiklausyti, atpažinti apleistas, degradavusias išorines ir vidines teritorijas ir pasiryžti sunkiam, bet būtinam procesui – ryšio su gamtos pasauliu, su kitais ir su savimi atkūrimui.

Paroda veiks iki 2025 m. rugpjūčio 17 d.

Darbo laikas:

IV–V: 13.00–19.00 val.

VI–VII: 12.00–18.00 val.

Parodos lankymas bei atidarymo renginys – atviri ir nemokami.