Romualdo Inčirausko skulptūros ir tapybos paroda „Trys Karaliai“ meno galerijoje JUSIONIS
Sausio 30 d., ketvirtadienį, 17.30 val. meno galerijoje JUSIONIS (mados ir verslo centre „Herkaus galerija“, Herkaus Manto g. 22, Klaipėda) atidaroma Romualdo Inčirausko skulptūros ir tapybos paroda „Trys Karaliai“.
Pavadinimą pakeitusioje meno galerijoje savo kūrybos parodą pristatys Vilniaus dailės akademijos Telšių fakulteto profesorius, skulptorius, medalininkas, dailininkas Romualdas Inčirauskas, žinomas ne tik Telšiuose, bet ir visoje Lietuvoje bei pasaulyje.
R. Inčirausko kūryboje greta istorinių ir autorefleksinių atminties temų gausu Biblijos vizualinių interpretacijų. Parodoje „Trys Karaliai“ autorius pristato naujausias, dar niekur nerodytas metalo skulptūras bei tapybos darbus. Tapyboje, atrodytų, nieko naujo – PAUKŠČIAI. Romualdas tapo tik paukščius, tačiau šiam simboliui visuomet suteikia skirtingus kontekstus ir konotacijas. Šio tapybos ciklo preambulė – Karaliaus Dovydo psalmės 119 psl. 46 eilutė: „Kalbėsiu apie Tavo įsakus karalių akivaizdoje ir nesigėdysiu.“ Autorius kiekvieno paveikslo pavadinimą atrado psalmyno eilutėse. Tai nuoširdus noras atrasti kelią į žmonių širdis, paskatinant ir motyvuojant juos domėtis Šventuoju Raštu, parodant jo universalumą ir aktualumą šių dienų kontekste – laikmetyje, kai tikėjimas patiria devalvaciją.
Skulptūrinis triptikas „Trys Karaliai“ – tarsi parodos ašis, tačiau čia jau nuoroda į Naująjį Testamentą – Kristaus gimimo istoriją ir jos aplinkybes. Karaliai, nešini gausiomis dovanomis, šiuolaikiniais muzikiniais instrumentais „trimituoja“ apie kūdikėlio gimimą pasauliui. Trys Karaliai aplipdyti įvairaus plauko dovanomis: arkliais, raiteliais, vežimais, kulkomis – tai paties autoriaus skirtingų kūrybos epizodų artefaktai, kuriuose galima įžvelgti biblinę simboliką ir istorinius jos personažus. Skulptūrų kompoziciją sukurti autorių įkvėpė garsaus italų skulptoriaus Maurizio Cattelani kūryba, kurioje priešpriešais pastatomi rimtis ir paradoksas. Panašiu metodu dirba ir Romualdas – rimtas temas pasakoja su jam būdingu lengvu vizualiniu humoru.
Romualdas Inčirauskas gimė 1950 m. Anykščiuose. Studijavo Telšių taikomosios dailės technikume, Estijos valstybiniame dailės institute, Taline. Vilniaus dailės akademijos, Telšių fakulteto dėstytojas, profesorius. Lietuvos dailininkų sąjungos narys, FIDEM narys, LATGA narys. Dailininko kūrinių yra daugelio Lietuvos miestų viešosiose erdvėse. Darbų yra įsigiję Lietuvos ir užsienio muziejai: Britų muziejus Londone, A. Puškino dailės muziejus Maskvoje, Nelli Markka muziejus Suomijoje, Lietuvos nacionalinis muziejus, Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus Kaune, Vilniaus Gaono žydų muziejaus Tolerancijos centras, Žemaičių dailės muziejus Plungėje, Žemaičių muziejus „Alka“ Telšiuose ir kt., privatūs kolekcininkai Lietuvoje, Rusijoje, Vokietijoje, Austrijoje, Švedijoje, Suomijoje, Japonijoje, Izraelyje, JAV ir kitur.
Už savo kūrybą menininkas yra įvertintas daugeliu apdovanojimų: 1992 m. medalio Čijunei Sugiharai konkurse jis pelnė I premiją, 2005 m. Tarptautiniame medalio konkurse „H. K. Andersenui – 200“ (Tel Avivas, Izraelis) – I premiją, 2015 m. apdovanotas LDS auksiniu ženkleliu, 2016 m. Tarptautiniame medalio konkurse „Boris Shatc“ (Sofija, Vilnius, Jeruzalė) – I premija, 2016 m. apdovanotas Žemaičio Aukso ženkleliu už žemaičių kultūrinės tapatybės saugojimą ir kūrybinę saviraišką, 2019 m. – atminimo ženklu „Už nuopelnus Žemaitijai“ ir medaliu „Už nuopelnus Anykščiams“, 2021 m. Judaikos šiuolaikinio meno medalių parodoje FIDEM (Tokijas, Japonija) – medaliu „Čijune Sugihara“, 2023 m. Amerikos numizmatikos asociacijos numizmatikos meno apdovanojimu už meistriškumą medalinės skulptūros srityje ir kt.
Paroda veiks iki 2025 m. kovo 3 d.