.

Rimanto Milkinto objekto „Laiptinė“ ir Dano Aleksos kūrinio „Gera iniciatyva“ pristatymas sostinės istoriniame skvere

Gruodžio 4 d., sekmadienį, 14.00 val. sostinės istoriniame skvere adresu Pylimo g. 21B (Vilnius) vyks lauko skulptūrų ekspozicijos-parodos pristatymas visuomenei. Nors iki šiol ši atvira Vilniaus miesto urbanistinė erdvė atliko labiau tranzitinę funkciją, tačiau kaip sako projekto idėjos autorius, menininkas Augustinas Beinaravičius – nauja skvero kryptis yra sustojimas. Stabtelėti, atkreipti dėmesį, laipioti ar net pakyboti lauko ekspozicijoje jau galima ties Rimanto Milkinto betono objektu „Laiptinė“ ir Dano Aleksos interaktyviu kūriniu „Gera iniciatyva“.

Naugarduko arba vadinamasis Malkų turgaus skveras-aikštė (ribojama Pylimo, Naugarduko ir Vingrių gatvių) pastaraisiais metais turi „bomžparkio“ etiketę dėl jame mėgstančių susirinkti asocialių asmenų. Tačiau, šios Vilniaus miesto vietos  istorija išties turtinga: XVIII a. – XIX a. pradžioje aikštėje prie stulpo buvo baudžiami nusikaltėliai. XIX a. – XX a. pirmoje pusėje ši vieta buvo žinoma kaip Malkų turgus. Vėliau jame pradėta prekiauti ir arkliais (iki 1904 m). Na, o 1908 m. inžinierius Kazimieras Dobošinskis pastatė žuvų prekybos paviljoną. Sovietmečiu skvere veikė požeminiai tualetai. 1968 m. buvo pastatytas architektės Nijolės Vaičiūnienės ir konstruktoriaus Pranaičio projektas, kuris tuo metu veikė kaip parduotuvė, parodinė erdvė darbuotojų, gėlių laikymo, priėmimo ir apipavidalinimo patalpos.

Šiandien Naugarduko skvere aktyviai vyksta kultūrinis ir intelektualinis gyvenimas: kultūros baras „Paviljonas“, jame veikianti galerija ,,mOrka“, o vietoje buvusiųjų viešųjų tualetų dėka Vilniaus miesto savivaldybės bendradarbiavimo su VšĮ ,,Involved“ 2021-aisiais atkurta lauko kultūros terasa (vadinamoji ,,Hemingvėjaus terasa“). Jos forma reflektuoja seną 70-ųjų dizaino autobuso stotelę ir puikiai dera su 1969 m. pastato architektūra. Tačiau,  skveras, esantis pačiame miesto centre, yra gana neužstatytas ir iki šiol neturėjo tinkamos infrastruktūros pritaikytos ramiam poilsiui ar atokvėpio minutėlei.

Tam, kad rekreaciniai bei kultūriniai vilniečių ir svečių poreikiai būtų patenkinti, o lauko ekspozicija darniai įsilietų į miesto audinį skulptorius R.Milkintas dalinasi savo atliktomis studijomis, įžvalgomis, projektuojant skulptūrą: „Objektas sukurtas tiriant erdvės specifiką. Malkų turgaus skveras yra nuokalnėje leidžiantis Naugarduko gatve, iš visų pusių apsuptas 2-4 aukštų senamiesčio architektūros statiniais. Paviljono pastato aukštis sukuria skvero erdvės horizontalaus pjūvio įspūdį ir aplinkinės architektūros atžvilgiu suformuoja erdvinės duobės pojūtį. Dėl šios aplinkybės ir prisiminiau 2008 m. pieštą paramstytos laiptinės į kitą aukštą eskizą. Jos motyvas pasirodė tinkamas ir stebint skvero socialinį kontekstą, juntamą „underground‘o“ dvelksmą. Svarbus šio darbo naratyvas – parko, senamiesčio aplinkos ir objekto geometrinės kompozicijos komunikacija. Griežta, laiptuota struktūra kontrastuoja su parko augmenija, nors metaliniai vamzdžiai iš susišaukia su nugenėtas medžių kamienais, o betone įsispaudusi medienos lentų tekstūra imituoja gamtos intervencijos į miesto aplinką pastangą. Kiekvienas rakursas leidžia pajusti skirtingas kūrinio ir aplinkos visumos patirtis. Todėl, kviečiu objektą matyti erdvės visumoje, o ne atskirai. Be to kiekvienas žiūrovas atras savo kūrinio interpretacijų, aktualių intensyviai užstatomo Vilniaus kontekste.“

Skvero lankytojai-praeiviai savo požiūrio taškų ir veiklų galės ieškoti ir jas  atrasti menininko Dano Aleksos sukurtame interaktyviame kūrinyje – „Gera iniciatyva”. Kaip pasakoja pats skulptorius, tai yra objektas, primenantis sporto įrenginį gyvenamuosiuose rajonuose, ar viešuose parkuose-skveruose. O štai dabar jis pasidabino skulptūrinėmis formomis, plastiškomis linijomis (tinkamomis ir smegenis pamankštinti) ir atkeliavo į senamiesčio skverą.

Malkų turgaus skvero įveiklinimo projektas – ilgalaikė skulptūrų, objektų paroda „Nauja kryptis“ sukurta bendradarbiaujant su Vilniaus miesto savivaldybe. Skulptorių Rimanto Milkinto ir Dano Aleksos kūriniai pirmieji „apsigyveno” viešoje erdvėje ir tikimasi, jog darniai susilies su greta esančiomis Vingrių skvero skulptūromis.

Paroda „Nauja kryptis“ visuomenei pristatoma – gruodžio d. 14.00 val. Kūriniai bus eksponuojami iki 2024 m. pradžios. Adresas – Pylimo g. 21B, Vilnius.

Projekto remėjai: Vilniaus miesto savivaldybė, Lietuvos kultūros taryba, galerija „MOrka“.