.

Premjera Lietuvoje: radikaliai aktuali ukrainiečių archeologinė opera „Chornobyldorf“ kultūros bare ,,Kablys"

Spalio 16 dieną, kultūros bare „Kablys“, 8-ojo šiuolaikinės operos festivalio NOA programoje bus pristatyta tarptautinio tinklo „Music Theatre NOW“ konkurso geriausių kūrinių šešetukui priklausanti ir Ukrainos scenos menų apdovanojimuose net keturis apdovanojimus pelniusi archeologinė opera „Chornobyldorf“.

Jos premjera įvyko 2021 metų lapkritį, Kijeve, o pirmoji versija buvo sukurta likus dvejiems metams iki didelio masto karo Ukrainoje pradžios. Vis dėlto, pasak vieno iš kūrinio kompozitorių ir režisierių Romano Grygorivo, dabar šios operos aktualumas yra radikalus.

Archeologinė opera „Chornobyldorf“ pasakoja apie žmoniją, išgyvenusią daugybę katastrofų ir atsidūrusią pasaulyje, patyrusiame kapitalizmo, operos ir filosofijos mirtį. Išsigelbėjusieji klaidžiodami tarp atominių elektrinių griuvėsių, apleistose bažnyčiose, teatruose ir galerijose, bando atkurti prarastą civilizaciją atlikdami archeologinius ritualus. Atliepdamas šiems distopiniams vaizdams R. Grygoriv pažymi: „2020-aisiais branduolinis sprogimas mums turėjo abstrakčią reikšmę, tačiau šiandien branduolinės grėsmės baimė yra pagrįsta. Išgalvotas Černobyldorfo pasaulis kasdien tampa vis realesnis. Kūrinio kontekstas pasikeitė ne tik jo kūrėjams, bet ir visam pasauliui“.

Septynių dalių kūrinį sujungia video epizodai, kurie veikia tarsi portalai, nukeliantys į konkrečias vietas ir laikus – tai vaizdai, nufilmuoti per archeologines ekspedicijas į Černobylio draudžiamą zoną ir prie Dnipro upės esančią Zaporižės atominę elektrinę. Šios vietos šiemet tapo Rusijos kariuomenės taikiniais, o juos užgrobus iškilo grėsmė visam pasauliui. Būtent šios erdvės ir įvykiai, pasak operos kompozitoriaus ir režisieriaus Illios Razumeiko, dar labiau atveria šį kūrinį byloti konkrečių katastrofų temomis, tuo pat metu nukreipiant žvilgsnį į ateitį, pasakojant „viltingą istoriją, kuri mums patvirtina, kad gamta gali išgyventi ir ištaisyti siaubingas žmonijos klaidas“.

Ši šiuolaikinė medijų opera yra išskirtinė ne tik savo tema. Joje neįprasti arba preparuoti autentiški muzikos instrumentai (mikrotoninė bandūra, cimbolai, alpinė citra, arfa, kantelė, mongolų dvistygė violončelė, algoritminis fortepijonas), liaudies ir klasikinis dainavimas dera kartu su fiziniu teatru, šokiu ir kinematografiškais pasakojimais. Muzikinė kalba grįsta Dnipro-Dunojaus baseino folkloro ir mikrotoninės muzikos bei dekonstruotų klasikinės ir romantizmo epochos muzikos citatų sinteze.

Vilniaus jubiliejinės programos „Vilnius 700“ dalimi pristatomos operos įstabi vizija konkurso „Music Theatre NOW“ žiuri buvo įvardyta kaip „pribloškianti, stebinanti, archajiška, bet sykiu ir šiuolaikiška <…>. Tikras reginys, kuriame susijungia daugybė vaizdų, judesių ir garsų… Spektaklio gravitacinė jėga įtraukia žiūrovus į savo pasaulį ir kartu kviečia kiekvieną apmąstyti visuomenės būklę“.

„Operomanijos“ prodiuserė Ana Ablamonova teigia: „Dažnai svarstau: geriau atvežti kokybišką kūrinį iš užsienio ar investuoti šiuos resursus į Lietuvos menininkų kūrybą? Vis dėlto, šiuo atveju, buvo neįmanoma reaguoti kitaip, tik pakviesti šį pranašiškai galingą darbą į Vilnių“.

Pasirodymas vyks ukrainiečių, italų, vokiečių, anglų, rumunų, lotynų ir rusų kalbomis su angliškais subtitrais.

Operos „Chornobyldorf“ premjera Lietuvoje – spalio 16 d., sekmadienį, Kultūros bare „Kablys“ (Kauno g. 5, Vilnius).

„Chornobyldorf“ yra vienas iš „Vilnius 700“ programos renginių.

Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba, LR Vyriausybės kanceliarija, Vilniaus miesto savivaldybė, LR Kultūros ministerija.

Bilietus į renginį platina Bilietai.lt.