. PDF

Paulo Kuimeto, Kristinos Õllek ir Ruudu Ulas paroda „Forma kaip funkcija“ „Prospekto“ galerijoje

Spalio 31 d., ketvirtadienį, 17.30 val. „Prospekto“ galerijoje (Gedimino pr. 43) atidaroma estų menininkų Paulo Kuimeto, Kristinos Õllek ir Ruudu Ulas paroda „Forma kaip funkcija“. Atidarymo metu kviečiame į susitikimą su autoriais ir parodos kuratoriumi Pauliumi Petraičiu.  Paroda veiks iki lapkričio 30 d.

„Forma kaip funkcija“ žvelgia į daugialypę „formos“ sampratą šiuolaikinėje Estijos fotografijoje, pristatydama tris jaunus menininkus, kurių darbai išplečia tradicines medijos prieigas. Nepaisant geografinio artumo, konceptualios Estijos fotografijos išraiškos Lietuvoje yra palyginti mažai tyrinėtos. Ši paroda siūlo savitą požiūrio kampą į šias novatoriškas praktikas, kuriose materija ir medžiagiškumas įveiklinami kuriant dialogą su konceptualiais tyrimais, išeinant už įprastų fotografijos prezentacijos ribų.

Paulas Kuimetas, Kristina Õllek ir Ruudu Ulas fotografiją traktuoja kaip materialią, kūną turinčią mediją. Jiems forma yra ne tik paviršinis vizualinis aspektas, bet ir potencialiai radikalus elementas, kuris veikia atvaizdo prasmes. Jų praktikose forma, materialumas ir abstrakcija įgalina reikšmines konotacijas – nėra vien estetiniai elementai, bet reiškiasi ir politiniu (Õllek), socioistoriniu (Kuimetas) ir asmeniniu-psichologiniu (Ulas) lygmenimis.

Õllek fotografija tampriai susieta su tyrimu – jos praktikoje daug dėmesio skiriama trapioms Baltijos jūros ekosistemoms ir žmogaus poveikiui šiai aplinkai. Tyrinėdama natūralią ir sintetinę aplinkas, ji naudoja įvairias medžiagas, tokias kaip jūros druska ir cianobakterijos, ir kuria spekuliatyvias mūsų ekologinės ateities vizijas. Kuimeto praktikoje, kurioje dažnai pasitelkiami 16 mm filmai ir instaliaciniai elementai, susilieja įvairūs modernistinės istorijos aspektai, siekiant užčiuopti jų ideologinius užkulisius. Jo meniniuose tyrimuose forma atsiskleidžia ir kaip meditatyvi sąvoka, nagrinėjant moderniosios architektūros istorijos bei fotografijos erdvėlaikio aspektus. Ulas į šį dialogą įneša asmeniškesnį požiūrį, fotografiją pasitelkdama privačių ir viešųjų erdvių santykiui tyrinėti. Jos įvietinti „Materialūs aspektai“ siūlo įkūnytą patirtį, įtraukdami žiūrovą į intymias psichologines erdvines pinkles, o jos objektų fotografijos iškelia įtampą tarp pažįstamo ir nepažįstamo.

„Forma kaip funkcija“ siūlo žvilgsnį į tai, kaip forma aktyviai prisideda prie prasmės kūrimo fotografijoje. Ji tampa dinamiška jėga, formuojančia tiek vizualinius, tiek konceptualius kūrinių aspektus. Tyrinėdami medžiagiškumą, formą ir procesą, parodoje pristatomi menininkai siūlo į fotografiją žvelgti vien kaip į regos technologiją, bet įtraukti daugiau pojūčių kritiškai apmąstant šiuolaikinį pasaulį. /Paulius Petraitis/

Galerijos darbo laikas: II–V 12.00–18.00; VI 12.00–16.00

Lietuvos fotomenininkų sąjungos veiklą finansuoja Lietuvos kultūros taryba.