• Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
2024 07 11 Šalia „Kūrybingumo mokyklos“ mokytojų menininkų iš Lietuvos stoja ir užsienio interdisciplininio meno kūrėjai 2024 07 10 Vilniaus miesto pasakojimą papildys nauja vieša erdvė, kviesianti burtis aplink ugnį ir maistą. Urtės Karalaitės pokalbis su Kamile Krasauskaite, Petru Išora ir Ona Lozuraityte. 2024 07 08 Kultūros komplekse SODAS 2123 prasidedakūrybinės dirbtuvės – SAULĖS LABORATORIJA 2024 07 02 Menininkų kūryba jūsų namuose – LTMKS kviečia įsigyti riboto tiražo kūrinių reprodukcijų  2024 06 28 Šeimos santykiai Lietuvos menininkių darbuose: trijų kūrėjų žvilgsniai 2024 06 28 Londone ir Edinburge vykstančioje renginių serijoje – dėmesys Baltijos regiono queer istorijai 2024 06 26 Prasideda vasaros renginių ciklas „Gilios upės tyliai plaukia“: programoje – iš užmaršties sugrąžinti filmai 2024 06 25 VDA dėstytojų ir tekstilės studentų kūriniai bus pristatomi tarptautinėje tekstilės bienalėje FITE Prancūzijoje 2024 06 25 VDU Menų fakulteto dėstytojai – apie dirbtinio intelekto pavojus ir tarpdiscipliniškumo svarbą 2024 06 21 Naujas katalogas kviečia pažvelgti į Marijos Teresės Rožanskaitės kūrybą ir gyvenimą lyg pro rentgeno spinduliuotę 2024 06 21 Konkurso „Jaunojo dizainerio prizas 2024“ paraiškas vertins ekspertai iš užsienio 2024 06 21 MO muziejaus ir Britų tarybos projektas tautinių mažumų mokyklos moksleivius padrąsino kalbėti lietuviškai          
.
2022 11 24

Parodos „The Family of Man“ atidarymas Kauno fotografijos galerijoje

Lapkričio 24 d., ketvirtadienį, 18 val. Kauno fotografijos galerijoje (Vilniaus g. 2, Kaunas) vyks parodos „The Family of Man“ (liet. Žmogaus šeima) atidarymas. Tai – vienos žymiausių fotografijos parodų (1955, MoMA) meno istorijoje fragmentas, kuris atkeliauja į Kauną ir kviečia susipažinti su humanistinės fotografijos ištakomis. Apkeliavusi per keliasdešimt šalių ir sumušusi visus lankomumo rekordus, paroda pirmą kartą bus pristatyta Lietuvoje.

Parodos atidaryme lankysis „The Family of Man“ parodą saugojančio Centre national de l‘audiovisuel (CNA) Liuksemburge vadovas Paul Lesch bei kuratorės Michèle Walerich ir Céline Offerman. O taip pat Weltkulturerbe Völklinger Hütte meno centro, skolinančio parodą Kaunui, kuratorius Frank Krämer.

CNA fotografijos kuratorė Anke Reitz atidarymo proga skaitys viešą paskaitą apie „The Family of Man“ istorinę vertę ir neblėstantį aktualumą. Renginys vyks anglų kalbą ir bus transliuojamas Kauno fotografijos galerijos Facebook paskyroje (kaunasgallery.lt).

Paroda, kaip žmonių bendrystės veidrodis

Žymaus fotografijos kuratoriaus Edwardo Steicheno, kaip vizualinis bendrą žmogaus tapatybę patvirtininantis pasakojimas, sumanyta paroda „The Family of Man“ pirmąkart atvėrė duris 1955 m. Niujorko Moderniojo meno muziejuje (MoMA).

Pasak Steicheno, ši paroda demonstruoja, „kad fotografijos menas yra dinamiškas procesas, suteikiantis formą idėjoms ir paaiškinantis žmogų žmogui. Ji sumanyta kaip universalių gyvenimo kasdienybės elementų ir emocijų – esminės žmonijos bendrystės  pasaulyje – veidrodis.“ [1]

Humanistinę parodos mintį perteikė įtraukus modernistinis dizainas, pristatantis 503 fotografijas, sukurtas 273 autorių, tarp kurių Robertas Capa, Henris Cartier-Bressonas, Augustas Sanderis, Wayne‘as Milleris, Romanas Vishniacas ar Dorothea Lange, iš 68 šalių. Šaltojo karo metu pasaulį formavusių kultūrinių ir politinių susiskaldymų fone kelios parodos kopijos per dešimtmetį apkeliavo visą pasaulį, o jas pamatė daugiau kaip 10 milijonų žmonių.

Po šių kelionių paskutinis išlikęs „The Family of Man“ darbų rinkinys buvo perduotas Liuksemburgo Didžiajai Hercogystei, Steichenui pageidavus, kad svarbiausias jo karjeros darbas būtų rodomas kaip nuolatinė ekspozicija jo gimtojoje šalyje, ir šiuo metu yra saugomas CNA priklausančioje Clervaux pilyje.

Kauno fotografijos galerijoje – centrinis parodos fragmentas

Kauno fotografijos galerijoje bus eksponuojama parodos „The Family of Man“ pagrindinės dalies reprodukcija, susidedanti iš šeimos fotografijų. Ši instaliacija buvo parodyta 2021 m. UNESCO pasaulio paveldo objekte Felkingeno metalurgijos gamykloje (Weltkulturerbe Völklinger Hütte) surengtoje parodoje „Mon Trésor – Europos lobis Saro krašte“. Instaliaciją sudaro Roberto Carringtono, Nato Farbmano, Vito Fiorenzos, Nina Leen, Carlo Mydanso fotografijos.

Ištisus dešimtmečius „The Family of Man“ jaudino plačiąją visuomenę ir įkvėpė menininkus, mokslininkus ir kuratorius, pritarusius ar kvestionavusius parodos nešamą žinią ir jos reprezentavimo formas, neaplenkdama ir Rytų ir Centrinės Europos. Todėl parodoje subtiliai pristatomas ir žymiosios 1969 m. Maskvoje įvykusios parodos „9 Lietuvos fotografai“ katalogas, kuriame nugulę Lietuvos fotografijos klasikų Mariaus Baranausko, Vitalijaus Butyrino, Algimanto Kunčiaus, Vito Luckaus, Aleksandro Macijausko, Antano Miežansko, Romualdo Rakausko, Liudviko Ruiko ir Antano Sutkaus darbai, įtvirtinę klasikinę humanistine fotografijos raišką Lietuvoje.

Paroda veiks iki gruodžio 31 d.

Paroda yra „Kaunas 2022“ uždarymo renginių programos dalis.

Renginio partneriai: Centre national de l‘audiovisuel (CNA), Weltkulturerbe Völklinger Hütte

Parodą remia „Kaunas 2022“, Vokietijos ambasada Lietuvoje ir Liuksemburgo Didžiosios Hercogystės garbės konsulas Lietuvoje Ramūnas Garbaravičius.

[1] Edwardas Steichenas parodos katalogo pratarmėje: “The Family of Man”, New York: Museum of Modern Art, 1955.