.
2023 02 15

Paroda „Viktoras Paukštelis. Chromatika. Tapyba (2020–2023)“ Nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuje Kaune

Vasario 15 d., trečiadienį,  17 val. Nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuje (V. Putvinskio g. 55, Kaunas) vyks parodos „Viktoras Paukštelis. Chromatika. Tapyba (2020–2023)“ atidarymas.

Nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuje žinomas pianistas ir tapytojas Viktoras Paukštelis (g. 1983) pristato parodą, skirtą muzikos ir tapybos sąsajoms. Ši tema Vakarų Europos tapybos istorijoje turi senas tradicijas ir skirtingais laikotarpiais buvo vis kitaip interpretuojama. Siekdami tapybos ir muzikos sintezės, spalvų ir garsų dialogo aistringai ieškojo M. K. Čiurlionis ir jo amžininkai, P. Mondrianas geometriniuose abstrakčiuose, M. Beckmannas ekspresionistiniuose figūriniuose paveiksluose inspiracijų sėmėsi laisvai improvizuodami džiazo ritmais.

Skirtingai nuo daugumos šių dienų menininkų, puoselėjančių dvigubą talentą ar jaučiančių aistrą tiek muzikai, tiek dailei, Viktoras Paukštelis neieško jų sintezės, netyrinėja garsinės spalvų prigimties. Jam muzika pirmiausia svarbi kaip paveikslų motyvas, neatsiejamas ne tik nuo jo biografijos, bet ir nuo jo kaip tapytojo kūrybos koncepcijos. Menininkas kilęs iš giminės, kurios jau kelios kartos muzikuoja, įvairiapusiškai plėtoja kompozitoriaus, muzikanto ir klausytojo temas. Kaip pianistas, atliekantis klasikinę muziką, V. Paukštelis lengvai užmezga dialogą su šiais motyvais sukurtais praeities meistrų kūriniais, bet kartu ir kritiškai klausia, kiek tradicinis portreto žanras ar alegorinis paveikslas šiandien dar gali egzistuoti.

Tapyba Paukšteliui suteikė kitokią saviraiškos galimybę negu muzika, neatsitiktinai jis pasirinko ne abstrakcionizmą, bet vaizduojamąją dailę. Ir vis dėlto jo kaip tapytojo darbo metode ryšys su muzika apčiuopiamas ne tik per motyvus. Visų pirma jis atsispindi kupinam jaudulio žaisme tarp pakartojimo ir pakeitimo – menininkas nuolat grįžta prie tų pačių motyvų, ieškodamas vis kitų prasmių, subtilių variacijų, šalutinių konotacijų.

Kaip pirminius motyvų šaltinius iš antrinės realybės, o ne iš natūros tapantis menininkas pasirenka senųjų meistrų paveikslus arba fotografijas iš knygų, asmeninių albumų. Redukavęs spalvas ir apsiribodamas pilkos ir juodai baltos monochromija, jis per tamsos susidūrimą su šviesa įvaizdžiams suteikia melancholijos ir dramatizmo, kartu tokiu būdu nurodo į vaizdų citavimą, šiems suteikdamas daugiaprasmio sąlygiškumo.

M. K. Čiurlionio dailės muziejuje eksponuojamoje parodoje rodomos Viktoro Paukštelio anksčiau nutapytos drobės muzikos tema ir šiai progai sukurti pora dešimčių paveikslų.

Parodos kuratorė: Prof. dr. Raminta Jurėnaitė

Paroda veiks: 2023 02 15 – 06 04