.

Paroda „Nemiga“ – naktinis pasakojimas apie archajišką vartotojiškumą

Lapkričio 24 d., ketvirtadienį, 19 val. „Meno avilio“ sinematekos peržiūrų kambariuose (A. Goštauto g. 2, Vilnius) duris atvers grupinė paroda „Nemiga“. Ji yra pirmasis šių metų meninink(i)ų filmų ir judančių vaizdų festivalio „Videogramos“ dėmuo, veiksiantis visą festivalio laiką – iki gruodžio 11 d. 

Festivalį „Videogramos“ atidarysiančioje parodoje lankytojai išvys menininkų Tomo Kobialkos (Australija), Peterio Wächtlerio (Vokietija) ir Sallamari Rantalos (Suomija) kūrinius. Jie, pasak parodos ir vienos iš „Videogramų“ programos kuratorių Gerdos Paliušytės, pasakoja apie archajišką vartotojiškumą ir vaizdinę ekonominių sistemų išraišką bei tai, kaip ji tampa asmeninio archyvo dalimi.

Šąlantis vampyras ir ant laužo kepami amerikietiški zefyrai

„Šiemet „Videogramos“ kursuoja per heterogenišką Rytų Europą ir jos tapatybės apibrėžtis. Festivalio programoje regionas suvokiamas ne tik kaip lokalus pasakojimas ar tai, kas tarpsta socialistinėje praeityje, bet ir kaip finansinio kapitalizmo ir patriarchato – abstrakčių ir siurrealių ekonominių bei socialinių sistemų, kurios įgalina viena kitą – dalyvis. Šią temą plėtoja ir paroda „Nemiga“, – dalijasi kuratorė G. Paliušytė.

Šiame naktiniame pasakojime tarpusavyje dera pilies bokšte dienas leidžiantis ir apie šiltą antklodę svajojantis vampyras, didžiausio Australijos banko sukurti herojai, mokę vaikus verslumo, reljefai iš smėlio ir ant laužo kepami amerikietiški zefyrai.

Parodos nuotaika buvo kurta drauge su menininku Gediminu G. Akstinu. „Galvojome apie vakarą palapinių miestelyje, kuomet naktiniai šešėliai ir jų keliamas baugumas tampa jaukūs ir net savotiškai žavūs pažįstamoje ir saugioje aplinkoje“, – sako parodos kūrėjai.

Australija – Vokietija – Suomija – Vilnius

Tarptautinėje parodoje „Nemiga“ eksponuojami video kūriniai, skulptūriniai reljefai ir objektai.

Berlyne gyvenantis ir kuriantis menininkas Peteris Wächtleris kūrybos procese naudoja grožinės literatūros ir tautosakos elementus, siejamus su konkrečiomis tradicijomis ir paplitusiomis pasakomis. Bronza, keramika, piešiniai, videomenas ir „istorijos“ – pagrindinės jo kūrybos medžiagos.

Lenkų kilmės Australijos menininkas, pastaruosius dvejus metus gyvenęs ir dirbęs Vilniuje, Tomaszas Kobialka savo meninėje praktikoje nagrinėja temas, susijusias su technologijų, finansų ir skaitmeninės kultūros sankirta. Jo kūriniai dažnai įgyja vaizdo įrašų, instaliacijų, animacijos ar kompiuterio kodo formą ir gimsta iš asmeninės patirties, tyrimų bei dalyvavimo jo tyrinėjamų bendruomenių veikloje.

Menininkė Sallamari Rantala veikia Lietuvos ir Suomijos meno laukuose. Pastaruoju metu ji surengė personalines parodas „Verpėjų“ galerijoje Marcinkonyse ir Kaune, kur jos paroda buvo vienas iš Europos kultūros sostinės programos renginių. Menininkė daugiausia eksperimentuoja interpretuodama neorganinės sferos ir joje gyvenančių būtybių sąveiką.

Informacija lankytojams

Šiemet, meninink(i)ų filmų ir judančių vaizdų festivalis „Videogramos“ vyks lapkričio 24–gruodžio 11 dienomis „Meno avilio“ sinematekoje ir jos peržiūrų kambariuose, Vilniuje. Festivalio programoje – paroda ir aštuoni seansai. Visi renginiai nemokami.

Trečius metus vyksiančios „Videogramos“ šiemet pirmą kartą organizuojamos drauge su medijų edukacijos ir tyrimų centru „Meno avilys“.

Parodos ekspozicijos adresas: A. Goštauto ir A. Vienuolio gatvių kampas, Vilniuje.

Parodos lankymas: iki gruodžio 11 d., ketvirtadieniais–sekmadieniais 16–19 val., prieš tai susitarus tel. 8 604 76 298 arba el. p. gerda.paliusyte@menoavilys.lt.

Seansai bus rodomi „Meno avilio“ sinematekoje, A. Goštauto g. 2, Vilnius.

Registracija į seansus: https://forms.gle/P8u6X5sSXwvRFjg2A.

Visa festivalio „Videogramos“ programahttps://videograms.online/programos

2022 m. festivalį „Videogramos“ organizuoja „Meno avilys“ ir „Videogramos“, remia Lietuvos kino centras ir Vilniaus miesto savivaldybė. Medijų edukacijos ir tyrimų centro „Meno avilys“ veiklą finansuoja Lietuvos kultūros taryba.