.

Paroda „Čiurlioniai: gyvenimas muzikoje“ M. K. Čiurlionio namuose-muziejuje Druskininkuose

Lapkričio 18 d., šeštadienį, 16 val. Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus M. K. Čiurlionio namuose-muziejuje (M. K. Čiurlionio g. 35, Druskininkai) įvyks parodos „Čiurlioniai: gyvenimas muzikoje“ atidarymas.

Paroda supažindina lankytoją su Lietuvos kontekste išskirtine muzikų šeima – Čiurlioniais. Druskininkų bažnyčios vargonininkas Konstantinas Čiurlionis buvo parapijoje nelyginti koks „kultūros apaštalas“: jis mokė savo vaikus muzikos, subūrė ir vadovavo pirmajam lietuviškam bažnytiniam chorui, kaupė natų, grožinės literatūros biblioteką, užsakinėjo lietuvišką spaudą.

Pagrindinis parodos akcentas – menininko tėvo Konstantino Čiurlionio vargonus puošę ornamentiniai medžio drožiniai. Šie drožiniai ir atskiros vargonų dalys iki šių dienų išliko Kabelių bažnytėlėje Druskininkų apylinkėse. Jų suradimo istorija parodoje pristatoma filmuotoje medžiagoje. Parodos rengėjai tikisi, kad pirmą kartą plačiajai publikai rodomi vargonų fragmentai bus paskata pilnai Konstantino Čiurlionio vargonų, kuriuos, tikėtina, lietė ir jo sūnaus būsimo kompozitoriaus rankos, restauracijai.

Bažnyčios giesmynas „Cantionale. Ecclesiasticum“ – tai išsaugota Čiurlionių giminės relikvija su originalia 1906 m. Konstantino Čiurlionio dedikacija sūnui Povilui. Muzikavimo, giesmės, dainos, religijos svarbą simboliškai pabrėžia iš Čiurlionių laikų knygelėje išlikęs augalėlis su kryželiu viršuje.

Čiurlionių šeima labai didelį dėmesį skyrė muzikos instrumentams ir jų kokybei. Garsių firmų instrumentai valstietiškai inteligentiškame jų namų interjere liudija, kad muzikos vaidmuo čia buvo ne tik auklėjamasis, bet turėta ryškių profesinių ambicijų groti ir kurti muziką. Lankytojams pateikiama parodos kuratorės sudaryta Čiurlionių šeimos muzikinių instrumentų schema.

Paroda skiriama dailininko ir kompozitoriaus Mikalojaus Konstantino Čiurlionio jubiliejui – 150-osioms jo gimimo metinėms, kurios bus iškilmingai pažymimos 2025-aisiais, ir Švč. Cecilijos, bažnytinės muzikos, vargonininkų, choristų globėjos, dienai paminėti.

Parodos organizatoriai: Vytauto Didžiojo universiteto Menų fakultetas, Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus, Vargonų paveldo centras.

Parodos kuratorė Aušra Česnulevičienė, konsultantė prof. dr. Rasa Žukienė (VDU)
Parodos architektas Saulius Valius, dizainerė Vilma Bražiūnaitė („Ekspobalta“)

Paroda veiks: 2023 11 18 – 2024 01 30