Atletika, Vitebsko g. 21, 23 , Vilnius
Mindaugo Gapševičiaus parodos „Mikroorganizmai ir jų šeimininkai“ uždarymas „Atletikoje“
Už poros dienų galerijoje „Atletika“ baigiasi Mindaugo Gapševičiaus paroda „Mikroorganizmai ir jų šeimininkai“. Jos metu fermentavosi jogurtai ir kombučos, o kūrybinių dirbtuvių dalyviai keitėsi įžvalgomis. Spalio 15 d. 18 val. vyks parodos uždarymas, kurio metu bus apžvelgiami rezultatai, ir, tikėtina, bus galima paragauti susifermentavusių jogurtų.
„Mikroorganizmai ir jų šeimininkai“ yra personalinė Mindaugo Gapševičiaus paroda, kuriama bendradarbiaujant tiek su mikroorganizmais, tiek su skirtingų sričių profesionalais, pavyzdžiui, su mokslininke Aukse Gaižauskaite (mikrobiologija), menininkais Antanu Gerliku (stiklas) ir Laura Kaminskaite (parodos dizainas ir stiklas), kuratoriumi Valentinu Klimašausku ir kitais.
Pagrindinė parodos ir jos kontekste vyksiančių kūrybinių dirbtuvių „Kaip suasmeninti jogurtą?“ tema – estetinio patyrimo priklausomybė nuo suvartotų produktų. Šioje parodoje tyrinėjama, kaip tam tikri produktai (šios parodos atveju – konkretūs mikroorganizmai (bakterijos): Lactobacillus spp., Streptococcus spp., Leuconostoc spp.) veikia mūsų mikrobiotą – žarnyne gyvenančių įvairių mikroorganizmų populiacijas, prisidedančias prie bendros žmogaus organizmo gerovės ir galimai darančias įtaką estetiniam patyrimui.
Šis projektas yra procesualus, o auditorija – labai svarbi jo dalis: vartodami mikroorganizmų prisotintus produktus, žiūrovai parodos metu turi galimybę keisti savo mikrobiotą, potyrius, juos stebėti. Į klausimą, kas tokiu atveju yra šios parodos kūrinys, menininkas M. Gapševičius atsako, kad jei nekreiptume dėmesio į sukurtus artefaktus, meniniu kūriniu galėtų būti laikoma interaktyvi terpė tarp žmonių ir mikroorganizmų. Laikas ir patyrimas taip pat yra svarbūs šio projekto elementai ir gali būti siejami tiek su tokiais meniniais judėjimais ir stiliais kaip Fluxus ar reliacinė estetika, tiek su šiuo metu itin populiaria mėgėjų gamintojų kultūra – gana įprasta namuose gamintis fermentuotus pieno produktus, duonos raugą ar fermentuotą arbatą.
Anot M. Gapševičiaus, be mikrobiotos įtakos estetiniam suvokimui, šiam projektui svarbus ir tiesioginis žiūrovo įsitraukimas į projektą, naujų žiūrovo patirčių įtraukimas į meninę kūrinio vertę ir vis kintančios meno sampratos sklaida. Kuo labiau žiūrovas įsitraukia į naujų patirčių vystymą su menu susijusiose veiklose, tuo labiau aktualizuojasi ir šiuolaikinio meno diskursas.
Mikrobiologė A. Gaižauskaitė šiame projekte padėjo izoliuoti tam tikrus pasirinktus mikroorganizmus. Anot jos, probiotikų, visuomenėje žinomų kaip „gerųjų bakterijų“, savybės tiriamos jau daug metų. Gana neseniai atliktuose tyrimuose mokslininkai atskleidė, jog žarnyno bakterijos gali netiesiogiai prisidėti ir prie žmogaus emocinės savijautos, nuotaikos valdymo. Tikslingai vartodami tam tikrus maisto produktus, turinčius probiotinių bakterijų, galime bandyti savarankiškai reguliuoti probiotikų kiekį organizme. Tačiau mokslininkė perspėja, jog šie procesai nėra tokie paprasti kaip atrodo, tad viską turėtume vertinti atsargiai.
Mindaugas Gapševičius (g. 1974) gyvena ir kuria Berlyne ir Vilniuje. Jo kūriniai kvestionuoja mašinų kūrybingumą, tačiau nedaro prielaidos, kad žmogus yra vienintelė kūrybinė jėga. 1999 m. jis baigė magistro studijas Vilniaus dailės akademijoje, o 2016 m. įgijo filosofijos magistro laipsnį Londono Goldsmiths universitete. Nuo 2015 m. yra Bauhauzo universiteto Veimare dėstytojas.
Kartu su kitais Gapševičius įkūrė Institutio Media – pirmą lietuvišką medijų meno platformą (1998 m.), taip pat kylantiems menininkams skirtą europinį Migruojančių meno akademijų tinklą (2008 m.). Kartu su kolegomis iš TOP asociacijos inicijavo pirmąją bendruomeninę biolaboratoriją TOP Berlyne (2016 m.). 2019 m. jis įkūrė Alt lab – nedisciplininių tyrimų laboratoriją Vilniuje.
Gapševičiaus kūriniai buvo rodyti Ars Electronica festivalyje Lince (2019, 2020), Nacionalinėje dailės galerijoje ir MO muziejuje Vilniuje (2019), Piksel festivalyje Bergene (2018), RIXC meno ir mokslo festivalyje Rygoje (2016), Pixelache festivalyje Helsinkyje (2015 ir 2016), Pixxelpoint festivalyje Nova Goricoje (2014), KUMU muziejuje Talline (2011).
Paroda įgyvendinta bendradarbiaujant su Aukse Gaižauskaite (mikrobiologija), Antanu Gerliku (stiklas), Laura Kaminskaite (parodos dizainas, stiklas), Valentinu Klimašausku (kuravimas)
Spalio 15 d., 2020, 18 val.
Galerija „Atletika“, Vitebsko g. 21, Vilnius
Kiti dalyviai:
Bon Alog (videomontažas)
Tristen Bakker (anglų kalbos redagavimas)
Juris Dunovskis (stiklas)
Mark Eckstrand (stiklas)
Alanas Gurinas (kamera, garsas)
Brigita Kasperaitė (videomontažas)
Nerijus Kėblys (grafinis dizainas)
Mantas Rimkus (grafinis dizainas)
Martin Schied (elektronika)
Bevan Taka (stiklas)
Adomas Žudys (3d modeliavimas)
Organizatoriai:
Institutio Media, Lietuvos tarpdisciplininio meno kūrėjų sąjunga
Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba, Bauhauzo universitetas Veimare, Vilniaus miesto savivaldybė, TOP e. V. ir Dunovglass.