• Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
.

Medijų meno festivalis „ENTER‘20“ Šiauliuose

Gegužės 27 d. – birželio 26 d. vyks Šiaulių dailės galerijos organizuojamas tęstinis medijų meno festivalis „ENTER‘20“, kuris šįmet kviečia svarstyti medijų perkainojimo klausimus.

Globalų pandemijos siaubą labai greitai nustelbė totalinio karo nuojauta. Naujoje tikrovėje nebėra vietos stabilios realybės pojūčiui, joje įsisiautėja vaizdiniai. Vyksta įnirtingas, visus įtraukiantis informacinis mūšis. Sofose prie ekranų prirakinti medijuoto karo šauktiniai mutuoja į ekspertus, vojeristus, kanibalus, blogio estetus ir rezignuojančius melacholikus.

Globalaus karo įkaitams nelengva rasti vietos individualiai meninei raiškai, juolab – medijų srityje. Visgi medijų meno festivalis ENTER šį įššūkį priima ir siūlo jums meninę distanciją, intelektualią refleksiją, paradoksalų, nevienamatį vaizdą.

Brutali prievarta, žmonių santykiuose gimstantis pragaras ir jo pėdsakai netiesmukiškai, bet įtaigiai prabyla kriminalistiškai preciziškoje Valentyno Odnoviuno parodoje „Nuosekli fiksacija“. Iš drono perspektyvos kosmologinę kalėjimo biopolitiką mums apnuogina topografinės Andriaus Repšio parodos „4 m² laisvės“ fotografijos. Vaizdų apokalipsę generuoja ne tik karai, bet ir vartotojiška visuomenė. Grėsmingais ornamentais tokių vaizdų srautą paverčia Alnis Staklė cikle „lengva apokalipsė“. Tai jau estetiškai nukenksminta vaizdų agresija.

Globalaus sekimo ir optikos sąsajas demonstruoja Mariaus Puskunigio monumentali „Visamatanti akis“. Matymo ir persekiojimo temą plėtoja festivaliui sukurta Jono Aničo „Saugotojo“ skulptūra.

Karo kultūrą, medijų, kūrybinio veiksmo ir prievartos ryšius savo pranešimuose festivalio metu tyrinėti pasiruošusios jaunos mokslininkės – Linara Dovydaitytė ir Geistė Kinčinaitytė. Labiau asociatyviai apie niekada nesibaigiančią savęs paieškų agoniją rafinuotais vaizdais prabils Visvaldas Morkevičius parodoje „Tikiuosi susitikti save“. Ego atspindžių alchemijos formules savo kūryboje sprendžia ir Elena Kanarskaitė. Karo kontekste šių menininkų kūryba primena klasikinę tiesą, jeigu per toli nuklysti narcistinių paieškų labirintais, viskas baigiasi katastrofa tiek sau, tiek kitiems.

Festivalis žada ir estetinę terapiją, be kurios kūrybinė savirefleksija neįmanoma. Vilniaus dailės akademijos dėstytojas Marius Žalneravičius siūlo gėrėtis jo studentų filmais, kuriuose šmaikščiai ir netikėtai animuojami klasikiniai paveikslai. Medijų meno stuudentų Pijaus Chraptavičiaus ir Salvijaus Misevičiaus duetas garsinę festivalio atidarymo atmosferą kurs jungdami nesutaikomus garsus į naujų potyrių galimybes. Vilniaus dailės akademijos Telšių fakulteto studentai pateikia vizualias savo privačių erdvių interpretacijas, jie primins, kaip svarbu suvokti savo sielovaizdžių pagrindus. Augustės Tomkutės meninės idėjos pristatyme taip pat susidursime su kūniškumo kinetikos, privačios regos ir video meno sąveikų galimybėmis.

Dramatiškas, atviras netikėtumams pianistės Martos Finkelštein ir kompozitorės Agnės Matulevičiūtės koncertas užbaigs šio festivalio programą paprasta tiesa – muzika, menas negali išgelbėti pasaulio nuo karo, bet gali suteikti viltį po katastrofos. (Virginijus Kinčinaitis)

PROGRAMA

Gegužės 27 d., penktadienį, 17.00 val. Šiaulių dailės galerijoje (Vilniaus g. 245)

– Valentyno Odnoviuno parodos „Nuosekli fiksacija“, Alnio Staklės parodos „Lengva apokalipsė“ ir Andriaus Repšio parodos „4 m² laisvės“ atidarymai.

– Jono Aničo metalo skulptūros „Saugotojas“ ir Mariaus Puskunigio instaliacijos „Visamatanti akis“ pristatymas.

– Vilniaus dailės akademijos studentų filmų programa „Paveikslo istorija“ (kuratorius Marius Žalneravičius).

– Atidarymo acid/dub/techo atmosferą kurs Pijaus Charbtavičiaus ir Salvijaus Misevičiaus duetas.

Parodos veiks iki birželio 15 d.

Gegužės 27 d., penktadienį, 18.30 val. Fotografijos muziejuje (Vilniaus g. 140)

Visvaldo Morkevičiaus parodos „Tikiuosi susitikti save“ ir Elenos Kanarskaitės interaktyvios instaliacijos „Pasilikti veidrodyje“ atidarymas.

Parodos veiks iki birželio 26 d.

Gegužės 27 d., penktadienį, 20.00 val. meno erdvėje „S_IN“ (Aušros al. 41)

Vilniaus dailės akademijos Telšių fakulteto studentų parodos „Privati optika“ ir Agustės Tomkutės projekto „ Nowness“ pristatymas.

Gegužės 28 d., šeštadienį, 14.00 val. Šiaulių dailės galerijoje (Vilniaus g. 245)

Paskaitos ir diskusija „Menas medijuoto karo akivaizdoje“. Pranešimai:

– „Įsivaizduoti ateitį: branduolinė estetika karo akivaizdoje“ – dr. Linara Dovydaitytė (VDU Menų fakultetas

– „Šiuolaikinis menas katastrofos apsuptyje“ – doktorantė Geistė Kinčinaitytė (Kembridžo universitetas).

Birželio 2 d., ketvirtadienį, 18.30 val. Valstybinio Šiaulių dramos teatro mažojoje salėje (Tilžės g. 155)

Pianistės Martos Finkelštein ir kompozitorės Agnės Matulevičiūtės koncertas „White Keys Black Keys, Inside Out“.

Festivalio rėmėjai: Šiaulių miesto savivaldybė, Lietuvos kultūros taryba

Partneriai: Fotografijos muziejus, Lietuvos dailininkų sąjungos Šiaulių dailininkų organizacija, Lietuvos dailininkų sąjungos Šiaulių skyriaus meno erdvė „S_IN“, Vilniaus dailės akademijos Telšių fakultetas, Valstybinis Šiaulių dramos teatras, Naujienų portalas „Etaplius“

Organizatorė – Šiaulių dailės galerija

Festivalio dizaino autorius – Marius Žalneravičius