.

Lietuvoje – pasaulinė Drag šou sensacija: jokio glamūro, tik verbos ir pavasariška laisvė

Kovo 30–31 d. kultūros komplekse SODAS 2123 (Vitebsko g. 23, Vilnius) pirmą kartą Lietuvoje savo pasirodymą rengs graikų kilmės pasaulinį pripažinimą pelnęs menininkas „A Man To Pet“ (AMTP) bei šefas, maisto mąstytoju pramintas Jonas Palekas, iki šiol savo kūrybą pristatęs restorane „Chiltern Firehouse“, įvertame „Michelin“ žvaigždute ir taip patekusiame į 50 geriausių pasaulio restoranų. Jiedu pristatys skonių, lietuviškų tradicijų ir šiuolaikinio meno kupiną šventę.

Kitoks pavasaris, kitokios ir verbos

Pasaulyje garsus AMTP nėra įprasta glamūrinė, seksuali ir dramatiška Drag karalienė, pažymėjo renginio meno vadovas Vytas Jurevičius.

AMTP pasaulyje yra garsus dėl savo unikalaus, tabu laužančio bei alternatyvaus meno įkvėpto pasirodymų stiliaus. Jo kostiumai – stebina savo meniškumu. „Nuo angelo iki… kopūsto!“ – kvatodamas pridūrė V. Jurevičius.

Į Lietuvą atvykstanti Drag žvaigždė antrino, kad jis yra visiška įprastų Drag karalienių priešingybė: „Užaugiau ne tokioje glamūrinėje aplinkoje. Mano kūryba yra chaotiška, netvarkinga, žalia, neprisirpusi, punk’o įkvėpta.“

Į Londoną iš Graikijos AMTP atvyko būdamas 21-erių. Ten jis dalyvavo Drag konkurse ir jį laimėjo: „Po šio įvykio žmonės manęs prašė, kad sukurčiau daugiau šou. Ir taip jau gerą 20-metį kuriu performansus!“ Per šį ilgą laikotarpį menininkas sugebėjo suburti ištikimų gerbėjų ratą, todėl beveik niekada jo organizuojamuose pasirodymuose nebūna tuščių vietų.

AMTP sėkmę liudija ir nuolatinės pasaulinės gastrolės. Kaip pats teigė, svarbiausius performansus iki šiol jis yra atlikęs Prancūzijoje, Vokietijoje, Jungtinėje Karalystėje, Airijoje, Graikijoje, Švedijoje, Italijoje, Ispanijoje, Čilėje, Argentinoje, Brazilijoje, JAV. „Visai neseniai grįžau iš „WorldPride“ Sidnėjuje, Australijoje“, – kalbėjo menininkas.

Vilniuje jis parodys savo geriausius pasirodymus bei specialiai Lietuvai artėjančių Velykų proga skirtą programą. Į ją bus įtrauktas netikėtas rekvizitas – tradicinės Velykinės verbos, per kurias į interaktyvų šou-žaidimą įtrauks visą pubilką.

„Niekada nesu pasirodęs savo Velykiniame amplua, nors kiaušinių tema tikrai nesvetima… Velykos man visada buvo šventiškas laikas“, – pridūrė AMTP

Kaip maistas susijęs su Drag šou?

Lietuvoje vis dar neįprasta, tačiau pasaulyje išpopuliarėjusi degustacinės vakarienės bei Drag šou jungtis Vilniuje įvyks pirmąjį kartą. Bet pačiam AMTP tai nebus naujiena – jo pasirodymai Londone pritraukia sausakimšas sales bei restoranus, tarp kurių Jungtinės Karalystės menininkų pamėgtas restoranas „Bistrotheque“, esantis Rytų Londone.

„Nors penkerius metus gyvenau Amerikoje, kaskart grįžęs į Londoną būtinai dalyvauju kalėdiniame AMTP renginyje, kurį lydi trijų patiekalų vakarienė. Natūraliai kilo mintis panašią kombinaciją pristatyti Velykų laukiantiems lietuviams. Norėjosi sukurti naująją istoriją – suderinti lietuviškas tradicijas bei Queer meną“, – kalbėjo V. Jurevičius.

Viena svarbiausių šou dalių – speciali eksperimentinės gastronomijos šefo Jono Paleko meniu. Per savo kūrybą jis analizuoja maisto kultūrą, įtraukia inovatyvias idėjas, kuriomis maištaujama prieš maisto švaistymą, klimato krizės padarinius. Žinių J. Palekas įgavo prestižinėje Jano van Eycko akademijoje.

„Artėjančiam vakarui J. Palekas sugalvojo specialų eksperimentinį meniu. Viena detalių – lietuviškų riestainių karoliai. Žmonės turės „nusirauti“ juos nuo kūno“, – tęsė pašnekovas.

Pasak meno vadovo, vakarienę sudarys 5 patiekalai, prikrauti pavasariškos energijos: „Meniu sudarys marinuoti kiaušiniai, daržovės, be to, nemažą dalį maisto reikės dalintis – kiekvienas stalas turės bendrą patiekalą. Ši idėja labai man patinka, nes ji sukuria bendrystės jausmą.“

Įspūdį sustiprins bohemiška erdvė

Kaip teigė V. Jurevičius, pradinė renginio mintis reikalavo įtraukti, kuo daugiau žmonių. Tai lėmė vienas pagrindinių jo darbo principų – kurti kolektyviai, apjungti, kuo įvairesnių talentų menininkus. Visgi vienas iš pagrindinių iššūkių tapo surasti konceptą atitinkančią erdvę.

Galiausiai meno vadovas aptiko renginiui tobulai tinkančia vietą – vienoje bohemiškiausių kultūrinių vietų Vilniuje kultūros komplekse SODAS 2123: „Man labai čia patiko, nes joje nuolatos darbuojasi ir buriasi įdomūs šalies menininkai. Mano požiūriu, nėra draugiškesnės vietos alternatyviems kūrėjams, kurią įmanoma pritaikyti vis kitokiai nuotaikai.”

Pasirodymas vyks kovo 30–31 d. kultūros komplese SODAS 2123. Daugiau apie renginį: https://fb.me/e/TcApf50m