Audio žurnalas
. PDF

Kęstučio Svirnelio paroda „Riba ir paribiai“ galerijoje „Meno niša“

Kovo 3 dieną, 18 val., galerijoje „Meno niša“ (Basanavičiaus g. 1/13, Vilnius) atidaroma skulptoriaus Kęstučio Svirnelio paroda „Riba ir paribiai“. Jos metu klausiama: Kada „skanu“ pasidaro „neskanu“? Kas galima ir negalima? Kur yra riba tarp grožio ir šlykštumo?

Garsus kinetinių (kinetinis menas iškelia judėjimą kaip esminį principą) objektų kūrėjas Kęstutis Svirnelis po skulptūros studijų Vilniaus dailės akademijoje magistro laipsnį įgijo Vokietijoje, Štutgarte, kur gyvena dvidešimt metų. Kinetinius, judančius interaktyvius objektus, instaliacijas kuriantis menininkas analizuoja kapitalizmo, vartotojiškumo, liberalizmo, demokratijos, žmogaus ir jo vaidmens sistemoje temas.

Paroda „Riba ir paribiai“ – jau penkioliktoji K. Svirnelio asmeninė paroda. Menininkas savo kūrybą eksponuoja ne tik Vokietijoje ir Lietuvoje, bet ir Anglijoje, Austrijoje, Turkijoje, Pietų Korėjoje, Lenkijoje ir JAV. K. Svirnelio kūrinus galerija „Meno niša“ taip pat sėkmingai yra pristačiusi meno mugėse „ArtVilnius“, „Positions Berlin“ ir „Vienna Contemporary“. 2018 metais meno mugėje „ArtVilnius“ K. Svirnelis apdovanotas kaip „Žiūrovų rinktinis menininkas“.

„Su Kęstučiu Svirneliu mus sieja ilgametė draugystė. Simboliška, bet būtent šio menininko specialiai galerijos erdvei sukurta paroda „Šerstis“ paminėjo „Meno nišos“ 15 metų sukaktį. Šiemet su šio talentingo menininko paroda „Riba ir paribiai“  pasitinkame galerijos 20-metį, – teigė galerijos „Meno niša“ vadovė Diana Stomienė, pridurdama, kad pastaroji savaitė išties sunki ir jautri visam pasauliui. – Tikime, kad šiuo sunkiu metu, kai jaučiamės bejėgiai, menas padeda susivienyti.“

K. Svirnelio naudojamos medžiagos (doleriai, dėvėti drabužiai, kanalizacijos vamzdžiai, guminės pirštinės, celofanai, neįgaliojo vežimėliai, manekenai) – kaip politinis ir kartu labai asmeninis pareiškimas. Didžioji K. Svirnelio objektų dalis juda, kruta, plečiasi ar net leidžia garsus; šie judėjimai labai dažnai žiūrovui yra netikėti, išmuša iš pusiausvyros, priverčia nusijuokti, o paskui ir susimąstyti, ką jie čia pamatė.

Paroda „Riba ir paribiai“ – tai K. Svirnelio bandymas vizualine kalba – savo objektais – žiūrovui perteikti ribos paribių jausmą. Kas tai? Ribos ir jos paribių sąvoka menininką domina plačiąja prasme. Parodos kūriniuose jis kelia klausimus, kas yra riba įvairiose plotmėse, kodėl ji atsiranda, prasistumia ar išnyksta, kokie vykstantys procesai ją veikia? Nusistatome ribas visur, o ribos turi paribius. Kada yra per daug, kada – per mažai, pastūmus ribą pasistumia ir paribiai.

„Aš viską labai absoliutinu; ir tuo pat metu detalizuoju; man, kaip menininkui, leista lyginti bet ką su bet kuo. Matau makropasaulyje mikropasaulį, kurie iš esmės niekuo nesiskiria. Galiu padaryti darbą, kuris atrodo kaip koks nors gyvūnas, o gal kaip virusas. Daugiasluoksnis asociatyvinis išreiškimas, kai nežinai, kas tai gali būti, tikiuosi, ir žiūrovui palieka nevienaprasmį įspūdį“, – apie parodos koncepciją pasakoja K. Svirnelis, pridurdamas, kad jo objektuose ribų ir paribių klausimas bandomas išreikšti taip, jog žmogus nežino, kaip tai vertinti, darbai lieka mįslė.

„Palieku žiūrovui nuspręsti. Jis nuspręs pats sau, pagal savo esybę, priklausomai nuo jo religijos, išsilavinimo, išgyvenimų ir t. t. Kas tai yra ir kaip tai vertinti? Kuo daugiau asociacijų, tuo didesnis paribys / daugiau minčių, o tai daugiau informacijos, kas esame mes“, – teigė menininkas.

K.Svirnelio paroda „Riba ir paribiai“ galerijoje „Meno niša“ veiks nuo kovo 3 iki balandžio 1 dienos. Galerijos rėmėja – Vilniaus miesto savivaldybė.