Audio žurnalas
. PDF

Karolinos Ūlos Valentaitės paroda „Sąaugos / Adhesions“ galerijoje „Arka“

Balandžio 4 d., penktadienį, 17 val. LDS galerijoje „Arka“ (Aušros Vartų g. 7, Vilniuje) atidaroma jaunosios kartos menininkės Karolinos Ūlos Valentaitės personalinė paroda „Sąaugos / Adhesions“, tirianti kompleksiškus ryšius tarp žmogaus, moteriškumo ir gamtos pasaulio.

Parodoje pristatomų darbų visuma formuoja konceptualią biosocialinę ekosistemą, kurioje tiesiami tiltai tarp asmeninės patirties, kolektyvinės atminties ir natūralių biologinių procesų. Valentaitės kūrybinė praktika atskleidžia sąaugos metaforą kaip daugiaprasmę jungtį – tiek biologinę, tiek mitologinę, tiek socialinę – ir kvestionuoja šiuolaikinio subjekto santykį su archajine būtimi.

Menininkė pasitelkia interdisciplininį metodologinį aparatą, kuriame koegzistuoja micelio tinklų biologinės struktūros, folkloriniai motyvai ir technologinės intervencijos. Šis heterogeninis požiūris leidžia atskleisti ypatingą jungtį tarp motinos ir dukters santykio bei platesnės ekologinės sistemos, kurioje visi ryšiai yra tarpusavyje persipynę neišardomais saitais. Esminis parodos konceptualinis gestas – biologinės sąaugos kaip paveldimo ryšio su gamta interpretacija – tampa atsparos tašku reflektuojant apie technologijų persmelktą ir vartotojiškumo dominuojamą pasaulį.

„Mano kūrybinė praktika remiasi įsigilinimu į pamatines žmogaus egzistencijos sąlygas ir jų transformacijas šiuolaikiniame kontekste,” – teigia Karolina Ūla Valentaitė. „Mane ypač domina, kaip archajiški instinktai ir intuicijos funkcionuoja technologinio pertekliaus aplinkoje, ir kaip galime išsaugoti ryšį su gamta, nepaisant vis didėjančio atotrūkio tarp natūralaus ir dirbtinio pasaulio.”

Parodos erdvėje kuriama daugiasluoksnė naracija, kurią formuoja video instaliacijos, tekstiniai elementai, skulptūriniai objektai ir performatyvios intervencijos. Menininkė naudoja organines medžiagas, kurios sąveikauja su technologiniais elementais, taip sukurdama hibridinę materialumo kategoriją, atspindinčią šiuolaikinio žmogaus būklę – tarp biologinio determinizmo ir technologinio išsilaisvinimo.

Kūriniai, pristatomi parodoje, formuoja kritinį diskursą, kvestionuojantį tradicines modernistines dichotomijas: gamta/kultūra, moteriškumas/vyriškumas, individualumas/kolektyviškumas. Valentaitės darbai siūlo alternatyvų požiūrį, kuriame ryškėja ekosisteminė perspektyva, grindžiama tarpusavio priklausomybe ir simbiotiniu santykiu su aplinka. Šis požiūris rezonuoja su šiuolaikinėmis posthumanistinėmis teorijomis, kvestionuojančiomis antropocentrinį pasaulio modelį.

Karolina Ūla Valentaitė (g. 1996) – menininkė, veikianti tarpdisciplininiame meno lauke, kurianti video, teksto, performanso ir vizualinėse srityse. 2023 metais Vilniaus dailės akademijoje baigė Šiuolaikinės skulptūros studijas. Jos kūryba eksponuota grupinėse parodose Lietuvoje ir užsienyje, tarp jų „Jaunojo tapytojo prizas” (Vilnius, 2022), „Meno celės” (Kaunas, 2022), „Body Extended” (Ryga, 2021). Valentaitės meninė praktika koncentruojasi į ritualinių apeigų tyrinėjimą, queer kultūros aspektus, archajiškumo ir šiuolaikiškumo sankirtą, žmogaus santykį su augalais bei giminystės ryšių transformacijas. Jos darbuose svarbią vietą užima dėmesys atminties ekologijai, tapatybės fluidumui ir tarpasmeninių santykių dinamikai.

Paroda galerijoje „Arka” veiks iki balandžio 27 d.

Galerijos darbo laikas:
Trečiadienis–penktadienis 12:00–20:00
Šeštadienis–sekmadienis 12:00–17:00
Pirmadienis–antradienis: nedirbame

Parodos atidarymo metu numatytas kuratorinis turas su menininke, kurio metu lankytojai galės išgirsti išsamesnius kūrybinės praktikos, techninių sprendimų ir konceptualių pasirinkimų aspektus.

Atidarymo renginio metu bus vykdoma fotografinė ir video dokumentacija. Dalyvaudami renginyje jūs sutinkate, kad jūsų atvaizdas gali būti publikuojamas galerijos komunikacijos kanaluose parodos viešinimo tikslais.

Paroda yra Lietuvos dailininkų sąjungos ir galerijos „Arka” kūrybinės programos dalis. Organizacijos strateginę veiklą finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

Paroda yra Lietuvos dailininkų sąjungos 90-mečio programos dalis.