. PDF

Justinos Semčenkaitės paroda „Dėvimas aktyvizmas: nešioti ar protestuoti?“ VDA galerijoje „Artifex“

Justina Semčenkaitė. Dėvimas aktyvizmas

Gegužės 7 d., antradienį, 18 val. VDA galerijoje „Artifex“ (Gaono g. 1, Vilnius) įvyks Justinos Semčenkaitės parodos „Dėvimas aktyvizmas: nešioti ar protestuoti?“ atidarymas.

Ši paroda yra kvietimas pasivaikščioti mados aktyvizmo labirintais, tais pačiais, kuriais  autorė klajoja pastaruosius du metus, nuo tada, kai pirmoji karo Ukrainoje diena sutapo su Mados savaitės pradžia. Todėl čia sutiksime ir asmeninės ramybės paieškas nenuspėjamo politinio klimato šešėlyje, ir istorines asmenybes bei įvykius, padėjusius patikėti šviesiu rytojumi. Bandymus ištirti, suprasti, paaiškinti, perauklėti, o kartais tiesiog būti. 

 Mada ir aktyvizmas visuomet buvo susiję, tačiau XXI a. tapo neišvengiama aktualija, kartu  su padidėjusiu protestų kiekiu ir visuotiniu noru pasipriešinti. Pirmosios aktyvizmo  apraiškos madoje siekia XVIII a., Prancūzijos revoliucijos metu ekstravagantišką aristokratijos madą supaprastinus iki kasdieninio kostiumo. Bėgant laikui, politinių santvarkų pokyčiai, padidėjusi viduriniosios klasės įtaka ir pramonės perversmo padariniai  padėjo madai atrasti dar daugiau būdų išreikšti oponuojančią poziciją. Korsetų atsisakymas, džinsai, mini sijonas, bikini tipo maudymosi kostiumėlis – tik keli pavyzdžiai iš daugybės liudijusių apie madą aktyvizmo kontekste. Mada gali padėti atspindėti etnines, socialines bei kultūrines patirtis, išryškinti problemas, o tinkamai panaudojus mados  priemones, ir pasiūlyti sprendimus. Visa tai – vienos drabužių dizainerės kelionė ieškant būdų kaip tai pritaikyti kiekvienam.

Justina Semčenkaitė. Dėvimas aktyvizmas

Justina Semčenkaitė yra drabužių dizainerė, savo veiklą siejanti su tvaria mada ir  aktyvizmu. Dirbdama su konceptualiais objektais, savo kūryboje ji laviruoja socio-kultūrine  problematika, taip pat dėsto tvarios mados discipliną Vilniaus dailės akademijoje.

Apsigynusi bakalauro (2016 m.) ir magistro (2018 m.) laipsnius VDA Mados dizaino katedroje, šiuo metu mokslus tęsia dizaino krypties doktorantūroje. Jos kūrybinis braižas  žinomas kaip ryškus, siurrealistinis ir ironiškas, dažnai naudojama rožinė spalva.  Gvildenamos temos apima grožio standartus, socialinius ir kultūrinius stereotipus, mados  eksperimentus ir aktyvizmo diskursą madoje. Žinomiausi projektai – eksperimentinė mados kolekcija *GIRL POWER* ir paroda Welcome to the Pretty Ugly World. J. Semčenkaitė taip pat yra tarptautinio mados judėjimo FASHION REVOLUTION, kurio tikslas – agituoti už etišką madą, sąžiningą atlygį ir tinkamas darbo sąlygas, atstovė Lietuvoje.

Paroda veiks: 2024 05 07–05 31