Renginiai kraunami
  • event jau ivyko.

Ievos Mediodia kūrybos paroda „IEVA MEDIODIA / IŠ NIUJORKO Į 90-tųjų VILNIŲ” Šiauliuose

2019-11-15, Penktadienis @ 16:00

Lapkričio 15 d. (penktadienį) 16 val.  Šiaulių dailės galerijoje (Vilniaus g. 245) vyks Šiuolaikinio meno festivalio VIRUS’24 atidarymas: pristatoma Ievos Mediodia kūrybos paroda „IEVA MEDIODIA / IŠ NIUJORKO Į 90-tųjų VILNIŲ”. Atidarymo metu vyks Nancie Naive performansas – singlas “Ambitious”. Garsinės atidarymo scenografijos kokybę garantuos visiems puikiai žinomas OBCDN.

Attractions of Transneuronal Galaxies

2019 metais Vilniaus Rotušėje ir Trivium galerijoje surengtos Ievos Mediodios parodos: „Įkelta Atmintis / Uploaded Memory” ir „Fiziniai analogai / Iš Niujorko į 90-tųjų Vilnių” bei Šiaulių dailės galerijoje atidaroma trečioji paroda „Ieva Mediodia / Iš Niujorko į 90-tųjų Vilnių”, suteikia galimybę išsamiai susipažinti su dinamiškais šios talentingos menininkės kūrybinio gyvenimo vingiais. Toks parodų ciklas pilnai atskleidžia šios kūrėjos savitumą lietuviškos tapybos kontekste ir ryškiai brėžia Ievos Mediodos kūrybos liniją šiuolaikinio Lietuvos meno istorijoje.

Ieva Mediodia ne tik „Gerų blogybių” dalyvė, ji tapybos meno novatorė, aktyvi Niujorko meno scenos dalyvė. Menininkės kūryboje savitai reiškėsi svarbiausi posąjūdinės Lietuvos meno lūžiai, modernistinės tapybos transformacija į feministinius, kūniškai faktūrinius autorinės technikos dienoraščius.
Stipri jausminė ekspresija ir mokslinis diskursas jos kūryboje sintezuojasi į dabarties jausenas įkūnijančius perregimus, radioaktyviai tviskančius objektus.

Tokios tapybos lietuviškame kontekste labai trūko nuo „gerų blogybių” laikų. Ievos gebėjimas derinti kosminių tolių gundymus su neuronų blyksniais, nervingą linijinį piešinį su detalizuota architektonika, geometrines schemas su spontaniškais liejimais reikalauja ypatingos potėpio kaligrafijos, netikėtų pauzių, glotnių paviršių ir perregimų struktūrų.

Tai generatyvinės tapybos principas, kuriame atsitiktinumo ir logikos sąveika tiesiog akyse kuria fantastiškų figūrų knibždėlyną, bekryptę takių potėpių, aitrių spalvų ir skvarbių linijų ekspansiją.
Šioje virtualioje erdvėje nėra nuorodų į gravitacijos dėsniais valdomą žemišką gedulingo kolorito pasaulį. Greičiau, tai žudančiai gražaus sprogimo dinamika, šventinis tarpneuroninių jungčių šokis ir grakšti sinapsių choreografija.

Todėl šios menininkės kūriniai tokie iššaukiančiai dirginantys, nubloškiantys į nežinomybę, išvengiantys žvilgsnio. Tai svaigių potyrių erdvė. O jie įmanomi tik šviesmečių greičiu artėjančio ir optinių nervų kamštyje sprogstančio horizonto akivaizdoje.  Todėl taip įdomu stebėti Ievos pastangas vizualiai reflektuoti neurogenezės procesus, sujungti juos su virtualiais pasauliais, nubrėžti neįmanomo kartografijas.

Kuratorius Virginijus Kinčinaitis

Daugiau apie autorę

Ieva Mediodia gimė ir užaugo Kaune, kur baigė Kauno dailės gimnaziją. 1987 metais įstojo į Vilniaus Dailės akademiją. 1992-1993 metais Ieva Mediodia mokėsi tuo metu vizituojančio dėstytojo Kęstučio Zapkaus klasėje, Vilniaus Dailės Akademijoje. Profesoriaus dėstymas netruko tapti savotiška legenda. Tokio reiškinio paskatinti studentai, tarp jų ir Ieva, įkūrė menininkų grupę „Geros Blogybės”. 1996 menininkė, paskatinta mokytojo K. Zapkaus, išvyko studijuoti magistrantūros į Niujorko Hunter koledžą. Niujorke Ieva Mediodia kartu su keletu kitų menininkų įkūrė meno programą „Sla307 Artspace”, kuri gyvavo nuo 2014- 2019 m. Tai buvo lietuvių išeivijos organizacijos SLA (Susivienijimas Lietuvių Amerikoje) veiklos dalis, kuri skatino lietuvių ir kitų tautybių menininkų bendradarbiavimą Niujorke.

Nuo 1992 iki dabar, menininkė pastoviai kuria ir eksponuoja savo kūrinius asmeninėse ir jungtinėse parodose ne tik žymiose JAV galerijose, bet ir daugelyje Europos šalių – Lietuvoje, Prancūzijoje, Italijoje, Rumunijoje, Suomijoje. Dailininkė yra apdovanota George Soros organizacijos premija, taip pat Westerly Trust (Londonas) ir Graf Travel (New York) premijomis.  2012 m. autorės kūryba plačiai pristatyta Vilniuje, galerijoje „Vartai”. 2019 m. Ieva Mediodia į Lietuvą sugrįžo su parodų triptiku Vilniaus Rotušėje, Trivium galerijoje ir Šiaulių dailės galerijoje.

Šių parodų projektui vadovauja Vilniaus Rotušė
http://www.ievamediodia.com/
Išsamus Aistės Kisarauskaitės tekstas apie Ievos Mediodios kūrybinį kontekstą
https://www.7md.lt/tarp_disciplinu/2019-06-28/Desimtojo-desimtmecio-kontekstai


Rėmėjai: Lietuvos Kultūros taryba, Šiaulių miesto savivaldybė.
Informaciniai rėmėjai: LRT Plius, savaitraštis „Etaplius”, naujienų portalas „Etaplius”, dienraštis „Šiaulių kraštas, dienraštis „Šiaulių naujienos”.

Partneriai: Šiaulių lengvosios atletikos ir sveikatingumo centras, wãpsva LT dizaino namai”, „BIS A BIS”, UAB „Balheidas”, Šiaulių valstybinis dramos teatras, Šiaulių valstybinė kolegija, Šiaulių profesinio rengimo centras, Šiaulių kultūros centras, Vilniaus rotušė, Fotografijos muziejus.
Organizatorius: Šiaulių dailės galerija.

Paroda veiks iki gruodžio 15 d.

 Iliustracijoje: Ievos Mediodios kūrinys “Devyni Mėnesiai” 2017

Informacija

Data:
2019-11-15, Penktadienis
Laikas:
16:00
Renginys Categories:
,
Renginys žymės:

Vieta

Šiaulių dailės galerija
Vilniaus g. 245
Šiauliai, Lietuva
+ Google žemėlapis