• Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
 • Žinios
.

Grupinės parodos „[į / iš]sišaknijimas / [up]rooting" atidarymas galerijoje „Arka“

 Gruodžio 16 d., penktadienį, 18 val., galerijoje „Arka“ (Aušros Vartų g. 7, Vilnius) atidaroma tarptautinio projekto „Common Ground”, finansuojamo EU programos „Kūrybiška Europa”, finalinė paroda „[į / iš]sišaknijimas / [up]rooting”, pristatanti lietuvių, lenkų ir islandų menininkų kūrinius. Atidarymo dieną taip pat vyks ir projektą lydintys renginiai.

Lietuvos dailininkų sąjunga, bendradarbiaudama su Torunės šiuolaikinio meno centru (Lenkija) ir Reikjaviko organizacija „Pojūčių akademija“ (Islandija) 2020-2023 m. įgyvendina tarptautinį mobilumo projektą „Common Ground / ComG“, skirtą meninėmis priemonėmis svarstyti ir aktualizuoti migracijos ir žmogaus teisių problemas, taip prisidedant prie teigiamų pokyčių ir sąmoningumo stiprinimo. Ekologinių, ekonominių, aplinkos ir priverstinio persikėlimo krizių akivaizdoje, „bendra žemė“ turi būti persvartoma, siekiant atspindėti pakitusią padėtį šiame nuolat kintančiame pasaulyje.

Projekte buvo įgyvendintos rezidencijos, parodos ir lydinčios veiklos Reikjavike, Torūnėje ir Palangoje, kuriose dalyvavo 18 menininkų, 3 mokslininkai iš kiekvienos šalies, 6 kultūros lauko vadybininkai ir gausi dalyvaujančių institucijų kūrybinė komanda. Rezidencijų metu buvo vystomi meniniai-socialiniai tyrimai ir atviras tiesioginis dialogas, tapę medžiaga projekto dalyviams šiuos klausimus referuoti meno kūriniais. Šie tyrimai grupinės ekspozicijos pavidalu pristatomi parodoje „[į / iš]sišaknijimas / [up]rooting“.

Ekspozijos Vilniuje kolekcija tęsia ankstesnių projekto parodų, vykusių Reikjavike ir Torūnėje, plėtotas temas apie vietos, kurioje jaučiamės kaip namie, poreikį, ir svarstymą apie šiuolaikinį nomadišką gyvenimo būdą, kalbėdama apie persikėlimą kaip procesualų vyksmą. Apie tai, jog lokacija nebūtinai yra apibrėžiama nekintančiomis vietos koordinatėmis, o funkcionuoja veikiau kaip esamos būsenos ir patyrimo vieta. Jog tai, ką nurodo sava vieta yra kiekvieno autonomiška ir individuali patirtis, kuri kaskart gali būti perkeliama kitur ir vis dar nepamesti to „savasties“ pojūčio. Pasitelktas terminas uprooting gali reikšti ir įsivietinimą („įleisti šaknis“), ir išsivietinimą („persikelti kitur“), ir išvietinimą („privestinį iškeldinimą“), ir tuo pačiu – šių pojūčių kartojimąsi bet kurioje pasaulio vietoje.

Paroda kviečia pamąstyti apie vietos įsitvirtinti paieškas, apie tai, jog sąvoką „žemė“ yra ir fizinė vieta, kurią žmogus okupuoja (Land), ir lietuviškai sąmonei svarbus santykis su žeme, t.y. dirva, kurioje sėjama, kurioje kas nors dygsta, auga (Ground), ir žemė kaip žmonių planeta, kuri primena, kad kiekviena unikali gyvybės terpė yra kartu ir globalus darinys bei nuo visų bendrai priklausomas organizmas (žodis Plantae (lotyniškas augalų karalystės pavadinimas) yra žodžio Planeta anagrama!).

Tvarus dialogas tarp trijų valstybių menininkų, kuris buvo keltas visų pirma kaip vienas projekto tikslų, galiausiai parodė, kad pagrindinis tikslas ir pasiektas rezultatas yra ryšiai: tarp žmonių, gamtos, aplinkos, idėjų. Tai komunikacija, kurianti bendrabūvį, tai galimybė bendrauti, keliauti, diskutuoti, pažinti, patirti erdvę ir laiką. Tai vieta ne tik aplink mus, bet ir mūsų sąmonėje, skirta saugoti šiuos ryšius ir juos toliau kultivuoti. Tarsi nuolatos savo dirvoje persodintum, kitap tariant – įšaknydintum – savo erdvės ribas „išaugusius“ augalus. Tai paroda ne apie vietą, o apie ryšiais paremtą jos susikūrimą čia ir dabar.

Parodos atidarymo dieną, gruodžio 16 d., penktadienį, vyks tarptautinio mobilumo projekto „Common Ground“ renginių programa:

– 15 val. kavinės „In Vino“ (Aušros Vartų g. 7) 2-oje salėje, vyks atvira diskusija-seminaras „Common Ground. Common Roots”. Sesiją moderuoja dr. Skaidra Trilupaitytė, diskusija vyks anglų kalba. Trukmė – 1 val.

– 17 val. LDS projektų erdvėje (Vokiečių g. 4/2) pradeda veikti „Common Ground“ projekto videodokumentacijos paroda.

– 17.45 val. galerijoje „Arka” (Aušros Vartų g. 7) vyks projekto dalyvės Sylwia Gorak (PL) vokalinis performansas.

– 18 val. – oficialus parodos „[į / iš]sišaknijimas / [up]rooting” atidarymas galerijoje „Arka” (Aušros Vartų g. 7).

– 19 val. projekto dalyvės Marijos Griniuk (LT/DK) performansas „Reflektyvus šokis su Žeme”, o nuo 19.30 val. vakarą pratęs muzikiniai opusai.

Paroda yra tarptautinio projekto „Common Ground”, finansuojamo EU programos „Kūrybiška Europa”, dalis.

Projekto organizatoriai: Lietuvos dailininkų sąjunga, Torūnės šiuolaikinio meno centras Znaki Czasu, organizacija „Pojūčių akademija“.

Parodos organizatorius: LDS galerija „Arka“.

Menininkai: Andrii Dostliev, Sylwia Gorak, Maciej Kwietnicki, Ala Savashevich, Wiola Ujazdowska, Joanna Małecka, Páll Haukur Björnsson, Sindri Leifsson, Pétur Magnússon, Anna Sigríður Sigurjónsdóttir, Ragnhildur von Weisshappel, Kristín Reynisdóttir, Tomas Andrijauskas, Andrius Grigalaitis, Marija Griniuk, Solveiga Gutautė, Živilė Minkutė, Julija Pociūtė.

Projekto meno vadovė: Anna Eyjólfsdóttir.

Projekto vadovės: Evelina Januškaitė, Paulina Kuhn, Ragnhildur Stefánsdóttir.

Koordinatorės Lietuvoje: Eglė Ganda Bogdanienė, Monika Valatkaitė.

Parodos architektas: Darius Baliukevičius.

Parodos dizainas: Asta Ostrovskaja.

Rėmėjai: Programa „Kūrybiška Europa“, Lietuvos kultūros taryba.

Informacinis partneris: Lenkų kultūros institutas Lietuvoje.

Paroda LDS galerijoje „Arka“ veiks iki 2023 m. sausio 18 d.

Dėkojame / Gratitude: Krzysztof Stanisławski, dr. Justui Kažiui, dr. Skaidrai Trilupaitytei, Editai Radvilavičiūtei-Utarienei, Kamilai Neuman, Solveigai Gutautei, Dainiui Petkevičiui, Andriui Grigalaičiui, Artūrui Meškauskui, Raimondai Tatarėlytei, Wojciech Ruminski, Antanui Stanislauskui, dr. Tadui Šarūnui, Stsiapan Stureikai, Ievai Čičelytei, Svetlanai Petuškovai, Linui Žulkui, Tomui Šaltmeriui, Petrui Jurkštui, Mariui Ladygai, Tomui Meleškai, Lukui Stanioniui, kun. Guntars Skutels, Ignui Lukoševičiui, galerijai „Meno parkas”, Andrzej Kieruliui, Unei Liandzbergytei, Virginijai Mačionytei, Irenai Adomaitienei, Europos humanitariniam universitetui, Indrei Stulgaitei-Kriukienei, Kaspar Aus, Lilijai Gotautaitei-Smalinskei, TelepART.