.
2023 11 24 — 12 01

Grupinė paroda „Flashbang“

Lapkričio 24 d., penktadienį, 18 val. buvusiame Vilniaus finansų ir kredito kolegijos pastate (Naugarduko g. 5, Vilnius) įvyks grupinės parodos „Flashbang“ atidarymas. 

,,Akies sugebėjimas prisitaikyti, matyti įvairaus apšvietimo sąlygomis vadinamas adaptacija. Skiriama adaptacija tamsai (prisitaikymas matyti tamsoje) ir adaptacija šviesai (prisitaikymas matyti šviesoje).“

Tačiau kai prieš tave nušvinta flashbang’as, adaptuotis tu nespėji, laikinai prarandi orientaciją, koordinaciją, galimai krenti į paniką. Apakęs tu bandai bėgti, tikėtina, jog trankytumeisi į sienas, mosikuodamas galūnėmis nusibrozdintum alūnes ir kelius, tačiau visgi plotmė, kurioje esi nušvytintas – menama ir žeidžia tave visai kitaip.

Flashbang’as – tarsi savotiškas nūdienos socio-kultūrinis archetipas, apie kurio būvį daugiausia žinome iš medijuotų altrernatyvių realybių arealų, kompiuterinių žaidimų, nusėdusių mūsų atminties kloduose kaip nostalgiškos simuliuotos prievartos akimirkos. Dauguma flashbang’o nesame regėję tikrovėje, nesame lietę fiziškai, tačiau didžiuma esame nušvytinti blyksnio ekrane, po kurio vėliau susigaudyti tapo kėblu. Flashbang’as it socialinė medijuota prievarta, orientuota ne užmušti, tačiau skirta paralyžiuoti, atimti veiksnumą, budrumą ir susilpninti bet kokią galimybę priešintis. Kiekvienas apakintas flashbango reaguoja savitai, taip kaskart kurdamas savo tapatybės miražą akinančiame blyksnyje.

Taip ir šioje parodoje suburti autoriai, aprėpdami itin plačią vizualinę ir minties amplitudę, tiek svaidydami, tiek būdami patys apakinti flashbang’ų, nerdami ir narstydami savo ir svetimus žaidimo strategijų tinklus, laviruodami tarp nušvietos ir šešėlio, ištuštėjusiuose, prakaitu ir chloru prisirpusiuose postsovietinio proftechnikumo koridoriuose, kabinetuose ir salėse, lyg laikinai įkurto serverio žemėlapyje (de_profke2) leidžia prisijungti prie žaidimo (lan party),  kurio ribų galimai niekada ir nebuvome palikę.

Menininkai: Viltė Čepulytė, Matas Janušonis, Morta Jonynaitė, Will Krauland, Karolina Latvytė – Bibiano, Antanas Lučiūnas, Jonas Motiejus Meškauskas, Agata Orlovska, Mykolas Sauka, Emilis Benediktas Šeputis, Mykolas Valantinas, Mantas Valentukonis, Deividas Vytautas, Zac Yeates, Gasparas Zondovas, Kristijonas Žungaila;

Kuratoriai: Emilis B. Šeputis, Jonas M. Meškauskas;

Anotacijos autorius: Kristijonas Žungaila;
Grafikos dizainas: Gasparas Zondovas;
Šviesos dailininkas: Adomas Kaikaris;
Projekto partneriai/ rėmėjai: UAB „Prokapital“;

Paroda veiks iki gruodžio 1 d.

Parodos lankymo laikas: 17 – 21 h.