Audio žurnalas
. PDF

Grupinė paroda „Fantastinė planeta“ Janinos Monkutės-Marks muziejuje-galerijoje

Grupinė tapybos, skulptūros, objekto paroda „Fantastinė planeta“ Janinos Monkutės-Marks muziejuje-galerijoje atidaroma sausio 31 d. 17.00 val. Paroda veiks iki kovo 15 dienos.

„Fantastinė planeta“ – kuratorės Jurgitos Rancevienės projektas, nagrinėjantis kūrybinių pasaulių įvairovę ir jų tarpusavio ryšius. Šioje parodoje susitinka skirtingų sričių autoriai – tapybos, skulptūros, keramikos, tarpdisciplininių projektų ir juvelyrikos atstovai. Kiekvienas kūrinys – tai savotiška maža visata, kurioje atsispindi menininko asmenybė, jo santykis su aplinka ir kultūra. Parodos kolekcija suformuota remiantis estetinės įvairovės ir kūrybinio autentiškumo principais. Kviestinių dailininkų ratas jungia tradiciją ir eksperimentą, introspekciją ir socialines temas. Atrinkti darbai pasižymi skirtingomis formomis, medžiagomis ir temomis, tačiau visi drauge formuoja vientisą naratyvą, kuris atskleidžia daugiasluoksnį žmogaus ir realybės santykį.

Parodos pavadinimas simbolizuoja utopinį meninės įvairovės pasaulį, kuriame dera estetika, ironija, gili refleksija ir intelektuali provokacija. Pirmiausia, tai menininko kuriamo kūrinio prasmė – idėjos, emocijos ir naratyvai, kuriuos menininkas siekia perteikti per savo kūrybą. Antra, kūriniu perpasakojama autoriaus idėja per formas, spalvas, kompoziciją, simboliką, kurios rezonuoja su žiūrovu. Galiausiai, tai ir subjektyvi žiūrovo nuomonė – kiekvieno individo interpretacija ir asmeninis santykis su kūriniu, kuris priklauso nuo jo patirties, jausmų ir suvokimo. Šie trys lygmenys – menininko intencija, estetinė kūrinio vertė ir žiūrovo interpretacija – susijungia į vieningą visumą, suteikiančią kultūros utopijai gyvybę ir universalumą.

„Fantastinė planeta“ – yra kvietimas tyrinėti, jausti ir atrasti. Tai meninė kelionė, kurioje nėra teisingų ar klaidingų atsakymų – yra tik vaizduotė ir jos beribis kūrybinis potencialas. „Noriu, kad „Fantastinė planeta“ paliktų įspūdį kaip kelionė, iš kurios neišeiname tokie patys – praturtėję ne tik estetiškai, bet ir emociškai. Tai kvietimas kiekvienam atrasti sau artimą meną“, – teigia kuratorė.

Apsilankiusieji turės išskirtinę galimybę ekspozicijoje pamatyti Kazimiero Žoromskio, Tado Gutausko, Vidmanto Jusionio, Andriaus Makarevičiaus, Audronės Petrašiūnaitės, Raimondo Gailiūno, Eglės Colucci, Lauros Marijos Šalkauskienės, Egidijaus Darulio, Danieliaus Rusio, Jurgitos Rancevienės, Emilijos Balas, Martyno Aužbikavičiaus, Vaido Žvirblio, Arvydo Rancevo, Andriaus Janulio, Konstancijos Dzimidavičienės, Severijos Bružaitės kūrinius.

Parodos atmosferą papildo unikalus muzikinis takelis, kurį skyrė tarpdisciplininis menininkas iš JAV, Portlando – Michaelas Toddas Horne’as, geriausiai žinomas kūrybiniu slapyvardžiu BIJIJOO (https://youtu.be/6QO6aEy5Hg4?si=GRC8NTV2lff51tNf).

Kuratorė Jurgita Rancevienė