Audio žurnalas
. PDF

Godos Palekaitės performansas „Lunar Sisterhood“ Nacionalinėje dailės galerijoje

Kovo 28 d., penktadienį, 19:30 Nacionalinėje dailės galerijoje (Konstitucijos pr. 22, Vilnius) įvyks Godos Palekaitės performansas „Lunar Sisterhood“.

Mėnulis, paslaptingoji dangaus karalienė, visada traukė senovės kosmologų dėmesį. Tai Mėnulis daro įtaką jūros potvyniams, žuvų nerštui, gyvūnų migracijai, moters reprodukciniam ciklui ir lemia mėnesio trukmę. Kinų mitologijoje Mėnulio deivė Changxi pagimdė dvylika dukterų, kurios tapo dvylika mėnesių. Lietuvių kalboje mėnuo turi dvigubą reikšmę – mėnulis ir mėnesis. Mėnesinės reiškia moters ciklą.

Performanse „Lunar Sisterhood“ ankstyvosios Baltijos šalių fotografės susitinka fiktyviam dialogui keturiomis kalbomis: lietuvių, latvių, estų ir anglų. Moterys, turbūt niekada nesusidūrusios realiame gyvenime, bet tyliai dirbusios regione maždaug tuo pačiu metu ir panašiomis sąlygomis, susirenka piknikui mėnesienoje. Šioje erdvėje ir trukmėje mezgasi fragmentiškas poetinis pokalbis apie dangaus kūnus, moters kūną ir jo vietą istorijoje, paslaptis, tamsą ir šviesą, privačias ir profesines erdves, nematomą darbą ir fotografiją.

Mėnulis neturi atmosferos, todėl yra absoliučiai tylus. Ar žodžiai, ištarti Mėnulyje, apskritai skamba, ar jie aidi galvoje, kaip aidi mintys Žemėje? Ar tornadai, ugnikalniai ir lūžtantis ledas Mėnulyje skleidžia garsą? Ar gali kas nors skleisti garsą, kai nėra ausies, kuri klausytųsi?

Instaliacija „Lunar Sisterhood“ vaidensis Nacionalinės dailės galerijos parodoje „Sidabro merginos. Retušuota Baltijos šalių fotografijos istorija“ kaip archyvinis atidarymo vakarą įvykusio performanso artefaktas.

Performansas ir instaliacija: Goda Palekaitė

Kompozitorius: Adomas Palekas

Video: Gert van Berckelaer

Produkcijos asistentė: Julija Česnulaitytė

Performanso atlikėjos: Alina Pilecka, Alexandra Bondarev, Margrieta Griestiņa, Sanna Kartau

Goda Palekaitė (gim. 1987 m. Vilniuje, Lietuvoje) – menininkė, tyrėja ir rašytoja, dirbanti šiuolaikinio meno, performanso, meninių tyrimų, literatūros ir antropologijos srityse. Ji yra įgijusi vaizduojamųjų menų bakalaurą (Vilniaus dailės akademija), socialinės ir kultūrinės antropologijos magistrą (Vienos universitetas), meninių tyrimų pomagistrą (A. pass, Briuselis); o šiemet Haselto universitete gins daktaro disertaciją. Goda pristatė instaliacijų, filmų ir performansų tarptautiniame kontekste solo parodose ir bendradarbiaudama su kitais menininkais. Ji yra dviejų knygų („Schizmatikai“ ir „Kūrybiškumo sąlygos“), taip pat įvairių esė ir eksperimentinių tekstų autorė. Jos praktika plėtojama projektuose, tyrinėjančiuose istorinių naratyvų politiką, sapnų ir fikcijos potencialą bei alternatyvius žinių diskursus. Goda yra Alternatyvios edukacijos programos kuratorė „Rupert“ meno, edukacijos ir rezidencijų centre.