Renginiai kraunami
  • event jau ivyko.

Elenos Brebenel paroda „Biologinių procesų įkvėpti amatai“ galerijoje „Artifex“

2019-04-24, Trečiadienis @ 18:00

Balandžio 24 d. 18 val. VDA galerijoje „Artifex“ (Gaono g. 1, Vilnius) atidaroma Elenos Brebenel (CA) paroda „Biologinių procesų įkvėpti amatai“ (Bio-inspired Craft).

Šie tekstilės meno ir gamtos įkvėpti kūriniai – tai namams skirti interaktyvūs artefaktai (t. y. ant sienos kabinami rinkiniai), kuriais galima skleisti žinią apie sveiką namų aplinką, drauge prisidedant prie dalyvių gerovės.

„Biologinių procesų įkvėpimas“ arba „bioįkvėpimas“ (angl. bio-inspiration) – tai tam tikras procesas, kuris leidžia semtis žinių iš gamtoje sutinkamų modelių ir jas taikyti. Sukurti artefaktai yra įkvėpti mėlynosios zylės (Cyanistes Caerulelus) elgsenos sukant lizdą: patelės į lizdą krauna aromatines žoleles, pasižyminčias antimikrobinėmis savybėmis, kad apsaugotų jauniklius nuo patogeniškų bakterijų ir parazitų. Siekiant tai pamėgdžioti, artefaktai sukurti taip, kad jie galėtų sąveikauti su dalyviais. Kiekvieną iš jų sudaro plokštė ir pavieniai fragmentai, kurie yra įmirkyti eteriniais aliejais (levandų, pipirmėčių). Šiuos fragmentus išėmus iš vokų, kuriuose jie yra supakuoti, juos galima sukrauti ant plokštės, kur pasklinda eterinių aliejų kvapas. Fragmentų išpakavimas, tinkamos vietos jiems suradimas ir jų dėjimas ant plokštės reikalauja susikaupimo ir skatina sulėtinti tempą. Dėl to dalyviai patiria interaktyvų, sąmoningą susitelkimą skatinantį procesą, kuris suteikia ramybės jausmą. Kadangi šie artefaktai yra interaktyvūs ir greta jų pateikiamas aprašymas, kuriame paaiškinama, kas įkvėpė šią interaktyvią patirtį, dalyviams suteikiamas aktyvus vaidmuo ir supratimas apie aplinkos, kurioje vyksta šis sąveikavimo procesas, sveikumą.

Šie kūriniai pabrėžia amato, rankų darbo ir paprastų gamybos technikų svarbą kuriant kasdienius tvarius objektus, kurie ne tik tausoja aplinką, bet taip pat yra patvarūs dėl jų pagaminimo būdo.

Šiais kūriniais siekiama įžiebti diskusijas apie šių artefaktų įkvėpimo šaltinį, interaktyvios patirties svarbą ir kasdienių objektų estetiką. Minėti kūriniai yra tęstinio doktorantūros studijų projekto, vykdomo Londono menų universiteto „Central Saint Martins“ koledže (Jungtinė Karalystė), dalis.

Elena Brebenel (1983) yra tekstilės menininkė ir dizainerė, tyrinėjantį menų, amatų ir dizaino tarpusavio santykį taikydama itin eksperimentinę ir tyrimais paremtą praktiką. Elena yra baigusi meno srities magistro studijas Kanzaso universitete (JAV) ir tekstilės bakalauro studijas Rumunijos Nacionaliniame George Enescu menų universitete. Elenos kūriniai eksponuoti tokiose šalyse kaip Kanada, Prancūzija, Italija, Portugalija, Rumunija, Jungtinė Karalystė, Urugvajus ir JAV. Menininkė yra laimėjusi daugybę meno srities stipendijų ir rezidavusi tokiuose meno centruose kaip Šiuolaikinių menininkų centras Vudsaide (Troja, Niujorko valstija, JAV), Kala meno institutas (Berklis, Kalifornijos valstija, JAV), Audinių dirbtuvės ir muziejus (Filadelfija, Pensilvanijos valstija, JAV), Can Serrat Centro de Actividades Artisticas (Barselona, Ispanija), Gamtos, meno ir arealo rezidencija (Bergamas, Italija), Contextile 2016 (Gimarainsas, Portugalija) ir Pocoapoco (Oachaka, Meksika). Šiuo metu Elena užima docento pareigas Halifakso NSCAD universitete (Naujosios Škotijos provincija, Kanada) ir taip pat atlieka doktorantūros praktiką Londono menų universiteto „Central Saint Martins“ koledže (Jungtinė Karalystė).

Informacija

Data:
2019-04-24, Trečiadienis
Laikas:
18:00
Renginys Categories:
,