Danieliaus Rusio paroda „Metafizinis fusion“ VDA ekspozicijų erdvėje „Kreatoriumas / meno krosnys“
Gegužės 6 d., antradienį, 18 val. VDA ekspozicijų erdvėje „Kreatoriumas / meno krosnys“ (Maironio g. 6, Vilnius) įvyks Danieliaus Rusio parodos „Metafizinis fusion“ atidarymas.
Vilniaus dailės akademijos ekspozicijų erdvėje „Kreatoriumas“ antrą kartą pristatoma VDA alumno, Monumentaliosios tapybos (dabar – Įvietinto meno) katedros absolvento D. Rusio personalinė paroda „Metafizinis fusion“. Danielius – puikiai atpažįstamas, savo vaizdiniu mąstymu ir metafiziniu matymu pasižymintis autorius, jo paveikslai – tai savotiškos sapnų išklotinės su ryškius šešėlius metančiais objektais, keistomis mitinėmis ir mistinėmis būtybėmis, paradoksaliomis, transo būsenose glūdinčiomis situacijomis. D. Rusys yra džiazuojantis dailininkas. Jo kompozicijos atsiranda naudojant dar siurrealistų išrastą automatizmo metodą, jungiant jį su bibopo (ir ne tik) naudojama improvizacine maniera. Menininkui būdingas ir auto-ironijos jausmas, pačiais netikėčiausiais pavidalais bei formomis prasiveržiantis jo darbuose.
Autorius apie kūrybą
Man meno raiška veikia kaip archetipinių (Karlo Gustave‘o Jungo diskursas ) ir sublimuotų Zigmunto Freudo diskursas) pasąmoninių poreikių tenkinimas, ir yra tik įkvėpimai. Todėl mano psicho-meno raiška nesiekia jokių tikslų ir yra pati sau tikslas, tai hermetiška erdvė sau. Arthuras Shopenchaueris a priori sukalė sąvoką „sublimatio“, kuria apibūdino instinktyvios energijos perkėlimą į kažką, Freudas pagrindė tai, kaip psichologas–medikas. Jungas atrado įgimtą archetipinę (arche – lotyniškai „pirminis tipas, pavyzdys“) pasąmonę būdingą visai žmonijai. Iš ten atsirado ir polinkis į siurealistines ar magiškojo realizmo metodikas. Mano naudojami metodai yra perimti iš jazz‘o muzikos, pasitelkiu tai kaip Miles Davis muzikos komponavimo būdą, kurį jis pats pavadino fusion („lydinys“). M.Davis suplakė į vieną katilą viską ką girdėjo aplinkui: jazz‘o muziką su rock‘o muzika, folklorus ir visa kitą. Tai suteikia laisvę daryti viską, kas tik šauna į galvą ir nesekti vienu ar kitu stiliumi. Panašiai Pablo Picasso sakė jog jo mokykla viso pasaulio muziejai…
Autorius apie save
Gimiau 1964 metais Klaipėdoje. Jaunystėje susidomėjau tapyba ir kitomis meninėmis raiškomis. Esu surengęs personalinių parodų, tai pat dalyvavęs, ir dalyvauju, grupinėse parodose ir pleneruose. 2013m. apsigyniau freskos-mozaikos magistrą Vilniaus dailės akademijoje. Nuo 2016 metų – Lietuvos dailininkų sąjungos narys. Svarbių apdovanojimų neturiu. Nacionalinių ir kitokių svarbių premijų nesu gavęs ir neketinu siekti, nes nedomina. Siekiamybė yra nebent tik įdomesnis gyvenimas, ir nieko daugiau. Muziejai ir nacionalinės galerijos mano darbų nėra įsigijusios. Tai kalbėti nėra apie ką daugiau.
Parodos kuratorius dr. Vidas Poškus