Renginiai kraunami
  • event jau ivyko.

Aistės Jančiūtės pojūčių laboratorija „Svoris“ galerijoje „Artifex“

2019-11-26, Antradienis @ 18:00


Lapkričio 26 d. (antradienį) 18 val. VDA galerijoje Artifex (Gaono g. 1, Vilnius) pristatomas Aistės Jančiūtės projektas pojūčių laboratorija „Svoris“.

Pojūčių laboratorija „Svoris“, tai dviejų metų meninio tyrimo rezultatas, apimantis VDA KDI baigiamojo magistro darbo, „Magic carpet“ projekto (rezidencija Folkstone, Dž. Britanija) ir performatyvių „Pojūčių teatro“ praktikų fragmentus.

SVORIS. Svoris dažniausiai nusakomas, kaip fizinis, mokslinis, objektyvus matmuo, kuris daugiausiai vartojamas išorinio (fizinio) pasaulio savybių apibūdinimui. Tačiau jis nėra nekintanti duotybė – kaip ir daugelis kitų, tai yra istoriškai konstruojama įvairialypė sąvoka, kuri gali būti naudojama žmogaus psichologinių, vidinių būsenų nusakymui, tiek filosofinių koncepcijų aprašymui.

Kūno (savo/kito) ir aplinkos suvokimas įvyksta per pojūčius. Grąžinimas dėmesio į kūną per svorio pojūtį, suteikia galimybę patirti, pagrindį šios kūniškos realybės dėsnį – sunkio jėgą (gravitaciją).

Žaisdama su patvirtintais faktais ir subjektyviais išgyvenimais ieškau netikėtų susijungimų, kurie mokslinius faktus paverstų poeziją, subjektyvius išgyvenimus – mokslu.

LABARATORIJA. Labaratorijos metu per pojūčius tyrinėjau sunkio jėga (gravitacija) ir kaip kūnai veikia vienas kitą, bei kokias prames tai atneša. Ieškojau universalios kalbos, kuri atvertų žiūrovui/dalyviui naujas patirtis, bei suvokimus analizuojant žmogaus fiziškumą per prisilietimą ir svorio pajutimą. Kiek sveria širdis, kepenys? Siela? Ar neišsipildžiusi svajonė gali būti sunki? O blogas sapnas – lengvas? Tyrinėjau tiek fiziškai tiek psichologiškai ar „svorio“ patyrimas gali būti tik sunki ir slegianti patirtis, ar taip pat gali padėti įsižeminti, atpalaiduoti, priartinti prie ryšio su Žeme.

APIE MENININKĘ. Aistė Jančiūtė (g. 1987) naudoja judesį, pojūčius, vizualines kompozicijas, kaip kūrybinį procesą, atsirasti naujoms idėjoms ir jų raiškai. BA studijų metais (2008-2012) analizuodama tekstilės meno technikas (audimą) bandė jungti su judesiu. Mėgino audinį perkelti iš plokštumos į erdvę, iš statiškumo į dinamiką. Nuo 2013 m praktikuodama kontaktinės improvizacijos (šokis kurio pagrindas – žaidimas su savo ir kito svoriu) padėjo atsirasti “svorio” sąvokos tyrinėjimo laukui. 2015 m. pradėjus dirbti su „Pojūčių teatru“ praplėtė kūrybines paieškas netradicinio teatro sferoje, kuris pastūmėjo vis dažniau įtraukti žiūrovus į meno patyrimą per pojūčius. MA (2017–2018 m.) baigiamajame darbe apjungtos vizualaus meno, šokio, netradicinio teatro praktikos leidžia atsirasti naujoms raiškos galimybėmis.

ATVIROS LABORATORIJOS IR SUSITIKIMAI PARODOS METU:

Gruodžio 3 d. ir 13 d. (19 val.), gruodžio 7 d. (14 val.) atviros laboratorijos su menininke Aiste Jančiūte.

Lapkričio 29 d. (17 val.), gruodžio 6 d. (15 val.) šokėjų Rasos Birietės ir Aistės Kriukelytės tiriamojo darbo „Žmogus. Impulsas.Judesys“ pristatymas. Jis yra dalis šokio tyrinėjimo platformos „Bitės“.

Gruodžio 12 d. (19 val.) atvira judesio laboratorija su judesio terapijos studente Monika Jarulyte.

Paroda veiks iki gruodžio 14 d.

Informacija

Data:
2019-11-26, Antradienis
Laikas:
18:00
Renginys Categories:
,
Renginys žymės: