.
2009    04    06

Realybės šou "Meno-septynkovė" jau piktina dvasinguosius

Metras Penkiasdešimt

Pirmasis Lietuvoje menininkų realybės šou „Meno-septynkovė“,  kur per septynias savaites jauni meno kūrėjai rungsis dėl Šiuolaikinio Menininko vardo, jau papiktino ne tik vyresnius šios profesijos atstovus, bet ir dvasingąjį „Lietuvos vakaro“ žurnalistą Neramūną Sugerbutavičių. Savo straipsnyje jis karštai plakė šį naują televizijos ir meno romaną, primindamas skaitytojams apie įprastą-neigiamą kūrėjų poziciją masinės kultūros atžvilgiu. Žurnalistas baiminasi, jog staiga pasikeitęs požiūris gresia pernelyg dideliu susidomėjimu šiuo projektu:

„Tokia kritiška menininkų nuostata realybės šou atžvilgiu paprastus žmones tik aistrino ir kėlė klausimą, kaip televizijos kamerų apsuptyje „kruštųsi“ patys verpsčių ir vamzdžių kūrėjai?“

Sabotažui taip pat būtų įdomu stebėti tokius aktus, tačiau tikriausiai sulauksime tik aistringo kūrinių produkavimo…Tačiau Neramūnas baiminasi, jog nesulauks ir tokio nekalto akto eteryje:

„Gresia šis tas daugiau. Per tas septynias šou savaites dalyviai gali nesukurti nieko dora, o televizijos žiūrovų laikysena meno atžvilgiu gali suprastėti.“

Vis dėl to, nėra ko baimintis, nes pasak straipsnio autoriaus „Jie tikrai ras jaunuolių, kurie apie mėšlo krūvą galerijoje galėtų sklandžiai kalbėti valandų valandas.“. Ką gi, galbūt atsiras naujųjų Piero Manzoni pasekėjų, kasdien rūpestingai sveriančių ir konservuojančių savo kūrybiškus ekskrementus?

Na, jei šis realybės šou žada būti toks populiarus ir intriguojantis, kaip karštai tiki gerb. Neramūnas – „kuriame dvylika jaunų menininkų kažką viešai kurs, diskutuos, klausysis paskaitų ir, žinoma, pjausis kaip skirtingi gyvūnai, uždaryti viename voljere.“ – tuomet šios laidos reitingai gali pralenkti net ir pirmąsias „Autostrada į mėnulį“ serijas. Svarbiausia, kad šis šou pagimdytų iš tiesų kažko vertus Šiuolaikinius Menininkus, nors Neramūno skepticizmas pralenkia net sabotažnikų sarkazmą – „Amerikoje jau buvo surengtas realybės šou, kuriame keli jauni rašytojai rašė po romaną. Ar nors vienas jų kūrinys tapo bestseleriu? Ne. Ar nors vienas rašytojas tapo žvaigžde? Tik trumpam.”