.
2023    02    15

Pirmąkart teikiami meno kritikos apdovanojimai kviečia nominuoti geriausius 2022 metų tekstus, laidas ir kitas iniciatyvas

artnews.lt

Šiemet Lietuvoje pirmą kartą bus teikiami vizualaus meno kritikos apdovanojimai. Juos steigia Šiuolaikinio meno centras, LNDM Nacionalinė dailės galerija ir šiuolaikinio meno skaitmeninis žurnalas Artnews.lt. Iki šiol Lietuvoje tokių apdovanojimų nebuvo, tačiau jie labai reikalingi kaip būdas atkreipti didesnį dėmesį į tekstus apie vizualųjį meną, jų įvairovę, kokybę, autorius, meno leidinius bei patį meną. Pasak iniciatorių, šie apdovanojimai turėtų sukurti ne tik daugiau intrigos, bet ir sustiprinti rašančiųjų motyvaciją bei profesinį solidarumą, o prie skaitytojų, klausytojų ir žiūrovų priartinti geriausius metų tekstus ir laidas.

Šiemet vizualaus meno kritikos apdovanojimai bus teikiami už 2022 m. viešai skelbtus tekstus, laidas ar iniciatyvas. Siūlyti kandidatus apdovanojimams gali visi – tiek tekstų autoriai ir leidinių redaktoriai, tiek skaitytojai, klausytojai ir žiūrovai. Apdovanojimai bus teikiami keturiose kategorijose: „Trumpoji forma“, „Ilgoji forma“, „Menininkų ir kuratorių tekstai“ bei „Metų reiškinys“. Į „Trumposios formos“ kategoriją pateks straipsniai, interviu, apžvalgos ir kiti nedidelės apimties meno kritikos ir menotyros tekstai, o taip pat ir atskiri radijo, televizijos laidų ir tinklalaidžių epizodai, siužetai ir kiti nerašytiniai tekstai apie meną. „Ilgosios formos“ kategorijoje bus vertinamos straipsnių serijos, tekstų rinkiniai, laidų ciklai ir kiti didelės apimties darbai. „Menininkų ir kuratorių tekstų“ kategorijoje apdovanojimai bus teikiami už tekstus, paskelbtus kaip sudėtinė meno kūrinio, parodos ar kito pristatymo dalis arba kaip savarankiškos meno rašymo (angl. art writing) publikacijos, kurių pagrindinis tikslas nėra reflektuoti kitus meno lauko reiškinius. Paskutinėje – „Metų reiškinio“ – kategorijoje apdovanojimas skiriamas už išskirtinį indėlį į vizualaus meno kritikos raidą Lietuvoje. Reiškinys, už kurį teikiamas apdovanojimas, neprivalo būti rašytinės formos – tai gali būti ir bet kokio tipo įvykis ar iniciatyva.

„Metų reiškinio“ kategorijoje bus apdovanojamas vienas autorius, kolektyvas ar iniciatyva. „Ilgosios formos“ kategorijoje bus skiriamas vienas arba du apdovanojimai, o „Menininkų ir kuratorių tekstų“ bei „Trumposios formos“ kategorijose – net iki trijų apdovanojimų kiekvienoje. Visi apdovanojimai lygiaverčiai – laimėtojai nebus skirstomi į pirmąsias, antrąsias ir trečiąsias vietas.

Tikimasi, kad meno kritikos apdovanojimai taps tikra švente vizualaus meno laukui. Apdovanojimų iniciatoriai atkreipia dėmesį, kad rašymas dažnai matomas kaip individuali, kartais net vieniša veikla. „Tikimės, kad apdovanojimai rašymo ir kritikos veiksmui įkvėps kolektyvinio būvio nuotaiką, primins apie teksto reikšmę kuriant bendruomeninius tinklus ir patį meno lauką. Juk įdomiausių parodų, renginių ir meno leidinių kritikos apdovanojimai suteikia matomumo ne tik tekstus rašantiesiems, bet ir plačioms menininkų, kuratorių, meno erdvių koordinatorių, dizainerių, architektų, technikų ir ekspozicijų prižiūrėtojų komandoms, kurių įdirbis įamžinamas tekstuose.“

Dalyvauti apdovanojimų komisijoje pakviesti menotyrininkė, kultūros žurnalistė Jogintė Bučinskaitė, menotyrininkė, Vytauto Didžiojo universiteto dėstytoja Linara Dovydaitytė, menininkė, rašytoja, žurnalo Dailė redaktorė Aistė Kisarauskaitė, rašytojas ir kuratorius Valentinas Klimašauskas ir kuratorė, rašytoja, Vilniaus dailės akademijos dėstytoja Laima Kreivytė. Komisija vertins pasiūlytus tekstus ir iš jų išrinks trumpąjį nominantų – komisijos akimis, geriausių tekstų – sąrašą, su kuriuo kvies susipažinti skaitytojus. Premijų laimėtojus komisija rinks iš šio sąrašo. Laimėtojai bus apdovanoti piniginėmis 900 eurų vertės premijomis.

Apdovanojimai bus teikiami 2023 m. birželio 1 d. Nacionalinėje dailės galerijoje. Tai bus paskutinė didesnio meno kritikai skirto renginių ciklo dalis: balandį ir gegužę į viešas paskaitas ir dirbtuves Nacionalinėje dailės galerijoje ir ŠMC skaitykloje kvies Lietuvos ir užsienio meno kritikai, kultūros apžvalgininkai, meno leidinių redaktoriai. Paskaitų ir dirbtuvių serija bei naujieji apdovanojimai simboliškai tęsia 2009–2013 m. organizuotą kasmetinį tarptautinių kūrybinių dirbtuvių ir seminarų meno kritikams ciklą „3 Uses of the Knife“.

Nauja forma atgimusios iniciatyvos kuratorės – ŠMC komandos narės Virginija Januškevičiūtė ir Justina Zubaitė-Bundzė bei Artnews.lt žurnalo redaktorė Vaida Stepanovaitė. Šioms dviem organizacijoms bendradarbiaujant su LNDM Nacionaline dailės galerija, nuo šiol tokius apdovanojimus ketinama rengti kasmet. Projekto partneriai – Tarptautinės meno kritikų asociacijos (AICA) Lietuvos skyrius bei Kultūros periodinių leidinių asociacija. 2023 m. projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

Geriausius 2022 metų tekstus, laidas ir kitas iniciatyvas bei pasiūlymus metų reiškinio reiškinio kategorijai kviečiama siūlyti iki kovo 17 d. (imtinai) el. paštu adresu apdovanojimai@artnews.lt.

Daugiau informacijos – apdovanojimų organizatorių svetainėse:

www.cac.lt

www.artnews.lt

www.ndg.lt