Parodą „Lietuvos dailė 2012“ lydintys renginiai ŠMC

2012 m. birželio 26 d., Antradienis
Straipsnio autorius: artnews.lt

Praėjusį penktadienį, birželio 22 d., Šiuolaikinio meno centre (Vokiečių g. 2, Vilnius) atidaryta 18 parodų pristatanti šiuolaikinio meno paroda „Lietuvos dailė 2012“. Parodą lydi plati susitikimų, filmų peržiūrų bei kitų renginių programa.

Birželio 26 d., antradienį, 18 val.  Pietinėje salėje  
Filmo „Meno vieta“ (29 min.) peržiūra
Dalyvauja menininkas Audrius Novickas

Videofilmas, dokumentuojantis inscenizuotą dailės istorijos pamoką-ekskursiją, kelia institucinės galios, nacionalinės tapatybės klausimus. Dailės mokyklos mokytoja ir moksleiviai atlieka jiems būdingus vaidmenis – nagrinėja XX a. Lietuvos tapytojų paveikslus. Tačiau pamoka vyksta ne muziejuje, o LR vyriausybės rūmuose. Filme „Meno vieta“ pamoka yra intervencijos forma, leidžianti aptikti kultūroje slypinčias prieštaras ir jas aktyvuoti kismui, nujaučiamam filmo kulminacijoje – mokiniams diskutuojant su ministru pirmininku apie Kazio Šimonio paveikslą, kabantį jo kabinete.
Parodoje „Lietuvos dailė 2012: 18 parodų“ pristatoma šio kūrinio premjera.

Birželio 27, trečiadienį, 18 val. ŠMC skaitykloje
Iš ciklo „Mediacijos“
Lauros Zalos audiovizualinės instaliacija „Bangos“ ir Gintarės Valevičiūtės gyvosios animacijos „Visuotinė enciklopedija: pupa kaip knyga“ pristatymas

Garsas (fizikoje – banga) vizualizuojamas kaip Baltijos jūra. Jos pavadinimą vieni kildina iš lietuviško žodžio baltas, kiti sieja su germanišku žodžiu belt (juosta), todėl instaliacijai pasirinkta balto šilko juosta. Juostos apačioje pritvirtintos ritės, kurios yra viena iš garsiakalbio sudedamųjų dalių, o iš apačios į rites įleista po magnetą. Rite tekanti kintanti elektros srovė susidaro įjungus jūros ošimo įrašą. Ritė tai išeina iš magnetinio lauko, tai vėl į jį sugrįžta, taip „išjudindama“ jūrą.

Lentynose vietoje knygų augančios pupos kviečia skaityti visuotinę enciklopediją – gyvą knygą, skaitymą suprantant kaip klausymą, regėjimą, stebėjimą, o pupą – kaip metaforą. Į kūrinio procesą kviečiami įsitraukti žiūrovai – jiems skirti šalia augančių pupų padėti pupų sėklų pakeliai su raktiniais žodžiais, kurie padeda skaityti meno kūrinį.
Pupos skaitymas – tai vienos knygos skaitymas, kelionė, visuotinė enciklopedija ir vadovas, kviečiantis apmąstyti asmeninį biologinį laiką, visatos cikliškumą, visuotiną, standartizuotą laiką ir iš to kylančią problemą – subjekto vidinio ir išorinio, socialiai sukonstruoto laiko nesutapimą.

Birželio 27 d., trečiadienį, 21 val. Didžiojoje salėje
Susitikimai parodoje „Kolekcininkas“

Birželio 28 d., ketvirtadienį, 18 val. Pietinėje salėje  
Filmo „Gedimino prospektas 1990/2009“ (23 min.) peržiūra
Dalyvauja menininkas Gintaras Makarevičius

Tai bandymas palyginti dviejų skirtingų laikotarpių Lietuvos visuomenės socialinį aktyvumą, suvokti, kuo skiriasi ir kuo panašūs 1990-ųjų ir 2009-ųjų pasipriešinimo prieš valstybinę sistemą judėjimų tikslai bei paskatos. Autoriui įdomu ekrane stebėti, kaip du skirtingi istoriniai kontekstai betarpiškai keičia vienas kitą, kaip, nepaisant beveik dvidešimties metų laiko tarpo, jie priartėja vienas prie kito. Parodoje „Lietuvos dailė 2012: 18 parodų“ pristatoma šio kūrinio premjera.

 Birželio 29 d., penktadienį, 18 val. Pietinėje salėje  
Filmų „Tradicija“ (7 min.), „Arti“ (4 min.), „Prisiminimai“ (18 min.) peržiūra
Dalyvauja menininkas Arnas Anskaitis

„Tradicija“. Studentų choras, suburtas iš įvairių Vilniaus dailės akademijoje dėstomų disciplinų – architektūros, dailėtyros, dizaino, fototografijos-videomeno, grafikos, keramikos, vitražo, kostiumo dizaino, skulptūros, tapybos, tekstilės ir kitų specialybių – studentų ir absolventų, buvo pakviestas įsitraukti į kūrinio įgyvendinimą. Parodos atidarymo metu choristų paprašyta atsistoti pažymėtoje vietoje ir pagal „ilgiausių metų“ melodiją išdainuoti žodžius dailioji dailė. Šiuo veiksmu norėta atkreipti dėmesį į žodį dailė, jo skambesį ir reikšmę akademijai.

„Arti“. Garsas – tai vibracija, atsirandanti nuo kūnų trinties. Video filme kameros akis veikia kaip liečiantis kūnas – slinkdama per paviršius fiksuoja ir vaizdą, ir garsą. Skopinis kameros žvilgsnis, paprastai veikiantis per atstumą, čia siejamas su taktilumu, lytėjimu.

„Prisiminimai“. Lietuvos centriniame valstybės archyve saugomas vienintelis Vilniuje tarp 1919 ir 1939 metų sukurtas lenkų kino filmas. Juostą „Prisiminimai“ 9-ojo dešimtmečio pradžioje į archyvą atnešė ponia Halina, kuri filme atliko pagrindinį vaidmenį. Tačiau šiandien pagrindinis vaidmuo atitenka tam, kas tuo metu tebuvo fonas įvykiams – Vilniui.

Kiekvieną ŠMC darbo dieną 13 val., 15 val. ir 18 arba 19 val. vyksta ir kiti kino bei videofilmų programos „Vieta, laikas ir prisiminimai“ seansai. Detalų seansų tvarkaraštį galima rasti interneto svetainėje www.cac.lt

Iliustracijoje: Audrius Novickas, Meno vieta, 2012

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *