.
2017    12    04

Nacionalinėje bibliotekoje pristatyta J. Vaitkutės instaliacija „Kūrėjams"

artnews.lt

Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje jaunosios kartos menininkė Jolita Vaitkutė pristatė artėjančiam Valstybės atkūrimo šimtmečiui skirtą „Šimtmečio iniciatyvų” konkurso projektą-meninę instaliaciją „Kūrėjams”. Instaliacijoje iš įvairių kūrybos priemonių ir jau sukurtų objektų atvaizduotas prof. Vytauto Landsbergio veidas.

Instaliacijai sukurti panaudotos kino juostos, fotoaparatai, spausdinimo mašinėlės ir nešiojami kompiuteriai, teptukai, rašikliai, pieštukai, kompaktiniai diskai, audiokasetės bei plokštelės, įvairūs audiniai ir medžiagos, moliniai indai ir muzikos instrumentai.

„Ši instaliacija skirta „Šimtmečio herojams” – visiems kūrusiems ir kuriantiems Lietuvą žmonėms – valstybės kūrėjams, menininkams, mokslininkams. Be abejo, vienas svarbiausių tarp valstybės kūrėjų yra nepriklausomybės atkūrimo judėjimo lyderis ir įkvėpėjas prof. V. Landsbergis. Profesoriaus portretas reprezentuoja valstybės kūrėjus, tuo pačiu ir mus visus, nes kiekvienas tokiu esame – šiandienos herojus yra kiekvienas Lietuvą kuriantis žmogus. Tai yra pati didžiausia iš mano kada nors sukurtų instaliacijų. Neskaitant viso pasiruošimo, vien objektų sudėliojimas užtruko dvi dienas”, – pristatydama instaliaciją pasakojo Jolita Vaitkutė.

Prof. V. Landsbergio portretas sukurtas naudojant perspektyvinę techniką ant pagrindinių Nacionalinės bibliotekos laiptų pastato viduje. Stebint portretą iš skirtingų rakursų, jį sudarantys objektai nesudaro vientiso vaizdo, tačiau žiūrint į juos iš nurodyto taško aikštelės apačioje galima grožėtis vientisu meno kūriniu, kuris atvaizduoja aiškų V. Landsbergio veidą. Instaliaciją Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje ketinama eksponuoti iki gruodžio 17 d.

Tai jau trečioji jaunosios kūrėjos instaliacija, skirta artėjančiam Valstybės atkūrimo šimtmečiui. Pirmoji, penkių instaliacijų ekspozicija „Šimtas žemės apkabinimų”, atkūrė penkių žymių lietuvių portretus – filosofo Stasio Šalkauskio, partizano Adolfo Ramanausko-Vanago, kunigo Tėvo Stanislovo, dainininko Vytauto Kernagio ir rašytojos Jurgos Ivanauskaitės. Lapkričio 23 d. Garliavos Juozo Lukšos gimnazijoje buvo pristatyta „Miško broliai” instaliacija, skirta „Šimtmečio herojams”, kovotojams už Lietuvos laisvę. Instaliacijoje atkurti trijų Lietuvos partizanų – Jono Žemaičio, Adolfo Ramanausko ir Juozo Lukšos portretai.