. PDF
2021    05    24

Lizos Baliasnajos performansas „Trieb“ projektų erdvėje „Swallow“

artnews.lt

Gegužės 28 ir 29 d. projektų erdvėje „Swallow” (Vitebsko g. 23, Vilnius) įvyks Lizos Baliasnajos performansas „Trieb”. Po paskutinių performansų gegužės 28 ir 29 d. vyks pokalbis su autore.

Pasirodymų laikai: gegužės 28 d. 19:00-20:00 ir 20:30-21:30, bei gegužės 29 d. 19:00-20:00 ir 20:30-21:30. Reikalinga registracija: shorturl.at/zILV4

Pasitelkus peilį kaip objektą, performanse Trieb tyrinėjama pjūvio veiksmo logika. Gebėjimas mąstyti racionaliai, „aštriai“, yra būtent tai, kas istoriškai atskyrė Žmogų nuo gyvūno ir kitų kategorijų. Kai sakome, kad kažkas pasižymi aštria klausa ar aštriu žvilgsniu, paprasta kalba atskleidžia, kad aštrumas ir gėris yra vartojami sinonimiškai kalbant apie percepciją. Kaip aštrus peilis skrodžia medžiagą – panašu į tai, kaip kognityviai suvokiame savo aplinką per jusles.

Visoje Vakarų mąstymo istorijoje kūnas ir protas buvo patalpinti priešinguose pjaunamumo spektro galuose – materialus kūnas kaip neribotai dalijamas ir nematerialus protas kaip iš esmės nedalomas. Kūnas „talpina“ protą, todėl jie yra neatsiejami, nors tiksli vieta, kur baigiasi kūnas ir prasideda protas, gali būti gana neaiški. Performanse Trieb imamasi šios kanoninės Vakarų filosofijos „problemos“ ir ji yra iš naujo peržiūrima per poeziją, animaciją ir judesį.

Šiame kūrinyje Liza Baliasnaja atlieka mintinį eksperimentą, kurio metu kūno ir proto vienovė pakeičiama kūno ir peilio vienove. Ji nagrinėja, kas atsitinka, kai į nematerialų protą, kuris, regis, veikia kaip peilis, iš tikrųjų pažvelgiama taip, tarsi jis būtų apčiuopiamas objektas, pasižymintis konkrečiomis fizinėmis savybėmis. Ji klausia, ką reiškia mąstyti ir jausti kaip peiliui, kokios yra materialios mąstymo kaip pjaustymo konceptualizavimo pasekmės.

Šis performansas kviečia pasinerti į kelionę pjaunant kalbą, kūną, audinį ir popierių, kurios metu atrandamos ir atveriamos neįprastos daiktų tvarkos, įpjovimo bei naujų prasmių įterpimo galimybės. Trieb, kas vokiškai reiškia varą, troškimą ir instinktą, tampa jėga, varančia peilišką protą, trokštantį prapjauti visa, kas tik pasirodo jo kelyje, įskaitant ir savo savasties pajautimą.

Liza Baliasnaja (LT) – choreografė ir performanso menininkė, šiuo metu gyvenanti Briuselyje, Belgijoje. 2016 m. baigė performanso menų tyrimo ir paruošimo studijas (P.A.R.T.S) Briuselyje, netrukus po to pradėjo filosofijos studijas Liuveno universitete.

Savo kūryboje Liza ieško sąsajų bei įtampos taškų tarp filosofinių sąvokų ir jų raidos formų choreografiniame mąstyme. Liza ypač domisi choreografijos suvokimu anapus kūno ribų, todėl naujausiame savo kūrinyje kuria pasitelkdama balsą, kalbą ir skaitmeninį vaizdą. Jos kūriniai buvo rodomi į vizualųjį meną orientuotose erdvėse, tokiose kaip Mykolo Žilinsko dailės galerija (LT), Izraelio muziejus (IL), Petah Tikvos dailės muziejus (IL), MO muziejus (LT), taip pat performanso meno ir šokio festivaliuose, tokiuose kaip „Almost Summer Festival 2019“ (BE), „Bâtard Festival 2021” (BE) ir „March Hare Dance Festival 2018“ (IL).

Kaip atlikėja Liza bendradarbiavo su tokiais menininkais kaip Ula Sickle, Eglė Budvytytė, Eszter Salamon, DD Dorvillier, Mårten Spångberg ir Lenio Kaklea, dirbo Christine de Smedt, Myriam Van Imschoot ir Eszter Salamon menine asistente. Atlikdama ilgalaikius meno tyrimus, Liza dalyvavo rezidencijų programose Nidos meno kolonijoje (LT), Kauno menininkų namuose (LT), Kanuti Gildi Saal (EE), Seulo šokio centre (KR), Workspacebrussels (BE), Kaaitheater (BE) ir kt.

Autoriai:

Idėja ir performansas: Liza Baliasnaja

Garsas: Jokūbas Čižikas

Meniniai konsultantai: Stefan Govaart, Alissa Šnaider ir Laura Stellacci

Animacija: Liza Baliasnaja kartu su Federico Vladimir Strate Pezdirc

Kostiumų dizainas: Laura Stellacci

Scenografija: Liza Baliasnaja, Machteld Lambeets ir Laura Stellacci

Iliustracijos autorė: Liza Baliasnaja

Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

Koprodukcija: Workspacebrussels ir Kunstencentrum BUDA

Rezidencijų partneriai: Kanuti Gildi Saal, Workspacebrussels, Kunstencentrum BUDA, Kunstenwerkplaats, Theatre Balsamine

Nuoširdžiai dėkojame Nicola Airo, Theo Livesey, Christine de Smedt, Amanda Barrio Charmelo ir Simon Baetens