Dainos Vanagaitės-Belžakienės keraminės skulptūros paroda „Under Pressure“ Pamėnkalnio galerijoje

2018 m. birželio 20 d., Trečiadienis
Straipsnio autorius: artnews.lt

Birželio 22 d., penktadienį, 17 val. Pamėnkalnio galerijoje (Pamėnkalnio g. 1, Vilnius) atidaroma menininkės Dainos Vanagaitės-Belžakienės keraminės skulptūros paroda „Under Pressure“ (angl. „Po spaudimu“). Paroda vyks iki liepos 14 d., jos lankymas – nemokamas.

Parodos kolekciją įkvėpė Davido Bowie ir grupės Queen 1981 m. sukurta daina tuo pačiu pavadinimu, skirta žmogiškųjų ir globaliųjų įtampų temai. Oficialiame šios dainos klipe, siekdamas atskleisti spaudimo ar slėgio metaforas, režisierius Davidas Malletas panaudojo eismo kamščių, perpildytų traukinių, sprogimų, riaušių, presuojamų automobilių vaizdus, o taip pat įvairias ištraukas iš nebyliojo, juodo / balto kino. Šis klipas laikomas vienu puikiausių visų laikų muzikiniu vaizdo kūriniu.

Tuo tarpu parodos autorė D. Vanagaitė-Belžakienė garsiosios dainos idėjas interpretuoja skulptūrinėje raiškoje. Savo kūryboje ji jungia juodai baltas keramines formas ir naujam gyvenimui prikeltus rastus objektus, senus prietaisus ar jų detales. Aptakiomis, spaudžiamomis, tąsiomis formomis ir figūromis menininkė siekia perteikti slėgimo, svorio, lėto išsiveržimo ar akimirkos prieš sprogimą iliuziją.

Kūriniuose vyraujanti lašo, burbulo forma perspaudžiama ar įspraudžiama į žmogaus kasdienėje buityje naudotus, jau antikvariniais tapusius daiktus ar atskiras jų detales. Blizgūs ar matiniai keramikos, gipso paviršiai gretinami su daiktais, praeities liudininkais, neslepiant ant jų užneštos laiko patinos.

Pasak menotyrininkės Rūtos Marijos Purvinaitės, „materialųjį pasaulį sureikšminusiai šiuolaikinei visuomenei, kūrėjos žvilgsnis į įsigalėjusius gyvenimo stereotipus leidžia pajusti esamybę. Objektus vienijantis pavadinimas byloja apie asmenybės nykimą, socializacijos padarinius ir primena fundamentaliosios estetikos priešpriešą, tobulumą priešpastatant netobulumui“.

Parodą iš dalies remia Lietuvos kultūros taryba ir Lietuvos dailininkų sąjunga.

Parodos laikas: 2018 06 22 – 2018 07 14.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *