Andrew Miksio paroda „TULIPS“ Kauno Fotografijos Galerijoje

2016 m. 16 balandžio d., Šeštadienis
Straipsnio autorius: artnews.lt

IMG_7719

Kovo 31 d. Kauno Fotografijos Galerijoje atidaryta Andrew Miksio fotografijos darbų paroda „TULIPS“.

Andrew Miksys pradėjo keliones į Baltarusiją maždaug prieš šešerius metus, norėdamas nuotraukose užfiksuoti Pergalės Dieną – Sovietų pergalei prieš fašizmą ir nacistinę Vokietiją skirtą šventę. Iškilmių metu gatvėmis rieda traktoriai ir karinė įranga, paraduoja gamyklų darbininkai. Virš Minsko radijo bokšto plaikstosi senoviška SSRS vėliava. Karinės tematikos parke, pavadintame Stalino Linija, stovi naujutėlė Stalino statula ir sovietinėmis bei nacių uniformomis persirengę vyrai atkartoja Antrojo Pasaulinio Karo mūšius. Raudonos tulpės, sovietinis pavasario ir atsinaujinimo simbolis, užpildo gatves ir būna dovanojamos karo veteranams kaip būdas atsidėkoti už jų tarnybą. Visa tai gali sutrikdyti. Galite pasijusti tarsi keliautumėte laiku į praeitį.

Karo randai, ir, svarbiausia, jo herojiškumas, valdžiai tapo pagrindiniais atsvaros taškais beieškant vienijančios nacionalinės tapatybės. Netrukus Andrew atrado, jog Baltarusijoje minimos ir kitos sovietinės šventės, tokios, kaip Spalio revoliucijos metinės ir Tėvynės gynėjų diena. Metai po metų jis sugrįždavo jų fotografuoti. Visgi šios iškilmės buvo viso labo antrasis projekto planas, būdas žengti koja kojon su nacionaline kultūra tuo pačiu beieškant kažko labiau asmeniško. Andrew dažnai nuklysdavo nuo formalaus kelio, siekdamas daugiau intymumo ir bandydamas suprasti pasaulį, kuris turėtų būti praeities dalimi, tačiau užsispyrusiai išlieka gajus ir dabartyje.

Daug matęs keliautojas Andrew Miksys šmaikščia akim fiksuoja šią Sovietų ikonografijos iškaseną; iliuzijų kupinoje šalyje jis ieško intymumo ir atminties ženklų. Baltarusijoje sovietinės šventės ir represijos nėra praeities dalykas. Taigi fotografuoti Baltarusiją yra rizikinga užduotis, nes riba tarp to, kas leidžiama ir to, kas ne – labai plona. Kad galėtum atvaizduoti šios šalies peizažą, turi puikiai valdyti įtikinėjimo meną bei gebėti oficialumo rėmuose atskleisti asmeniškus dalykus. Žinodamas tai Miksys dėlioja savo baltarusišką maršrutą it kokį konceptualų manevrą: seka Sovietų Sąjungos istorijos masinių švenčių formulėmis slapta tikėdamasis aptikti ateities prisiminimų. Ieškodamas vidurio jis žongliruoja maršrutu ir taikydamas ideologines formules bando surasti žmogišką kraštovaizdį.“ Laimonas Briedis, iš fotografijų knygos Tulips, 2016.

Paroda veiks iki balandžio 24 d.

IMG_7715 Miksys_1 IMG_7716 IMG_7708 IMG_7693 IMG_7705 IMG_7699

Nuotraukos: Andrew Miksys

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *