2025-07-15 15:00
2025-07-24
2025 07 15 — 29
VDA Telšių galerija, Kęstučio g. 3, Telšiai
41-oji Tarptautinė medalio ir mažosios skulptūros kūrėjų stovykla ir paroda Telšiuose
Liepos 15 dieną Telšiuose prasideda Žemaičių muziejaus „Alka“ organizuojama 41-oji Tarptautinė medalio ir mažosios skulptūros kūrėjų stovykla – unikali, ilgiausiai Europoje gyvuojanti tokio pobūdžio kūrybinė iniciatyva, jau keturis dešimtmečius formuojanti ne tik Žemaitijos, bet ir visos Lietuvos meninį peizažą. Šių metų tema – „KŪRĖJAS arba mano nepapasakota istorija“ – kvies menininkus gilintis į individualią patirtį, istorinius naratyvus bei simbolių kalbą. Svarbiausios šių metų stovyklos datos: liepos 15 d. 15 val. – stovyklos atidarymas Telšių ješivoje, Mažeikių Dailės mokyklos mokinių parodos pristatymas; liepos 24 d. – tradicinė „Karštoji diena“: medalių ir mažosios skulptūros iš bronzos liejimas prie Vilniaus dailės akademijos Telšių fakulteto kalvės, liepos 29 d. 17 val. – stovyklos darbų parodos atidarymas VDA Telšių galerijoje.
40 metų istorija
Medalio meno ir mažosios skulptūros kūrėjų stovyklos gimė Vilniaus dailės akademijos (VDA) Telšių fakultete. Stovyklos ištakos siekia 1984 metus, kai Aloyzas Janušauskas, tuometinis Lietuvos dailininkų sąjungos medalininkų sekcijos pirmininkas, subūrė dailininkus iš visos Lietuvos į pirmąją kūrybinę stovyklą Telšiuose. Vėliau tradicijos estafetę perėmė ilgametis stovyklos kuratorius Petras Gintalas, o prie idėjinio formavimo prisidėjo ir Antanas Olbutas – vienas svarbiausių stovyklos kūrėjų ir puoselėtojų.
Stovyklų dalyviai – tai ne tik patyrę menininkai iš Lietuvos ir užsienio, bet ir VDA Telšių fakulteto studentai, absolventai, kuriems ši patirtis tampa neįkainojamu kūrybiniu ir profesiniu postūmiu. Taip užtikrinamas kartų dialogas ir tradicijų tęstinumas. Šiemet stovykloje dalyvauja net 23 menininkai iš Lietuvos bei Lenkijos: Antanas Olbutas (Vilnius), prof. Petras Gintalas (Telšiai), Danius Drulys (Klaipėda), Gediminas Žuklys (Vilnius), Dovilė Bumbulytė (Kaunas), Sima Kučinskaitė (Kaunas), Petras Baronas (Šventoji), Juozas Kalinauskas (Vilnius), Saulius Bertulis (Klaipėda), prof. Remigija Vaitkutė (Telšiai), prof. Romualdas Inčirauskas (Telšiai), Lina Kalinauskaitė (Vilnius), Rasuolė Borkertė (Vilnius), doc. Beata Zdramytė (Plungė), Airidas Skublickas (Telšiai), Gvidas Latakas (Kaunas), Skaistė Žilienė (Vilnius), Neringa Kalvaitytė – Pudžiuvelė (Telšiai), Dominyka Gulbinaitė (Telšiai), Julius Gutauskas (Vilnius), prof. dr. Sebastian Mikołajczak (Torunė, Lenkija), dr. Stanisław Kośminski (Torunė, Lenkija), prof. Jan Szczypka (Gdanskas, Lenkija).

Medalių liejimas. Nuotr. Iš Žemaičių muziejaus „Alka“ archyvo
Nauji vėjai
Projekto vadovė Žemaičių muziejaus „Alka“ direktoriaus pavaduotoja muziejinei veiklai Ingrida Vaitiekiene ir nuo 2018 metų stovyklą kuruojantis skulptorius, VDA Telšių fakulteto docentas Marius Norkus įnešė esminių pokyčių, išplėsdami veiklas, įtraukiant edukacinius renginius ir atveriant stovyklos procesus visuomenei. 2018-aisiais pirmąjį kartą stovyklų metu pradėta taikyti „Ceramic Shell“ bronzos liejimo technologija.
Ypatingas momentas įvyko 2024 metais, kai buvo švenčiamas stovyklos 40-metis. Šiai progai doc. M. Norkus inicijavo simbolinio varpo sukūrimą – jame įkomponuoti stovyklos dalyvių sukurti medaliai. Šis varpas tapo savotišku laiko ženklu ir kūrybinės bendrystės simboliu, įprasminusiu keturiasdešimties metų tradiciją.
Šiuolaikinėje medalio meno stovykloje daug dėmesio skiriama jaunųjų kūrėjų ugdymui, meninio skonio formavimui ir visuomenės įtraukimui. Veiklose aktyviai dalyvauja skirtingų amžiaus grupių dalyviai: vaikai – per muziejaus edukacines programas, jaunimas – per kūrybines dirbtuves su profesionalais, suaugusieji – per viešas parodas, paskaitas ir susitikimus.
Pasak organizatorių, menininkai dirba ne tik su tradicinėmis medžiagomis – naudojami 3D spausdintuvai, 3D skeneriai, kūryboje eksperimentuojama su dirbtiniu intelektu, pasitelkiami novatoriški apšvietimo ir eksponavimo sprendimai. Šiemet ketinama išbandyti 3D CNC graviravimo stakles, su kuriomis sukurtos 3D kompiuterinės medalių versijos bus graviruojamos bronzoje arba žalvaryje. Toks technologinis atsinaujinimas daro stovyklą ne tik aktualia, bet ir patrauklia šiuolaikiniam žiūrovui.

Nuotr. Iš Žemaičių muziejaus „Alka“ archyvo
Kūryba, kuri kuria miesto veidą
Stovyklų dėka Telšiai jau keturis dešimtmečius nuosekliai turtinami meno ženklais. Viešosiose erdvėse atsirandantys metalo plastikos kūriniai liudija apie miesto istoriją, tapatybę ir atvirumą kultūrai. Stovyklos rezultatai rodomi ne tik Lietuvoje (Telšiuose, Mažeikiuose, Anykščiuose, Skuode, Klaipėdoje, Vilniuje), bet ir tarptautinėse parodose – 2024 m. rudenį surengta paroda Mestijoje (Sakartvelas), taip pat FIDEM kongresuose ir Baltijos trienalėse.
Į Telšius kasmet liepos mėnesį atvyksta kūrėjai iš įvairių šalių – tai ne tik stiprina bendradarbiavimą, bet ir kuria stiprią tarptautinę medalio meno bendruomenę. Telšių vardas – jau minimas greta pasaulio meno centrų ir skamba FIDEM kongresuose, kataloguose, simpoziumuose ir parodose. Medalio meną telšiškiai ir stovyklų dalyviai iš kitų miestų plėtoja su latviais, estais, lenkais, ukrainiečiais, žydais, vokiečiais, suomiais, italais.
Stovyklos metu vykstanti „Karštoji diena“ – neabejotinai vienas laukiamiausių įvykių. Tai – ne tik techninis procesas, bet ir emocinis reginys, kuris tapo atviru visuomenei. Prie VDA Telšių fakulteto kalvės liejami medaliai tampa simboline ugnies, metalo ir kūrybos sąveika, atveriančia meno užkulisius.

Nuotr. Iš Žemaičių muziejaus „Alka“ archyvo
Stovykla Telšiuose – pasaulinio dėmesio centre
2024 m. Tarptautinės medalio meno ir mažosios skulptūros kūrėjų stovyklos organizatorius Žemaičių muziejus „Alka“ tapo Tarptautinės medalio meno federacijos –FIDEM (Fédération Internationale de la Médaille d’Art) – nare.
Neseniai išleistas 86-asis „The Medal“ žurnalo numeris pirmą kartą pasauliniu mastu pristatė Tarptautinę medalio meno ir mažosios skulptūros kūrėjų stovyklą Telšiuose. Šis leidinys – Britų medalių asociacijos leidžiamas tarptautinis FIDEM (Fédération Internationale de la Médaille d’Art) žurnalas, jungiantis apie 1500 narių iš 47 šalių.
Organizatoriai dėkoja FIDEM Lietuvos delegatei, medalininkei Linai Kalinauskaitei, kurios dėka jubiliejinė 40-oji stovykla ir naujai atidaryta medalio meno ekspozicija Telšiuose, Žemaičių muziejaus „Alka“ Istorinėje ekspozicijoje, buvo išsamiai pristatytos prestižinio leidinio puslapiuose. Tai – istorinis įvykis ne tik stovyklai, bet ir Lietuvos medalio menui apskritai.

Nuotr. Iš Žemaičių muziejaus „Alka“ archyvo
Organizatorius: Žemaičių muziejus „Alka“
Partneris: Vilniaus dailės akademijos Telšių fakultetas
Projektą iš dalies finansuoja: Telšių rajono savivaldybė, rėmėjai prof. Algirdas Žebrauskas, Juozas Butkevičius, prof. Petras Gintalas.