, Pamario g. 53, Nida, Lithuania
Agnės Bagdžiūnaitės performansas ir leidinio „Prieš I Po: Neringos moterų istorijos“ pristatymas Neringos savivaldybės Viktoro Miliūno viešojoje bibliotekoje

Valgyklos vaizdas. Agnės Bagdžiūnaitės archyvas, 2023
Liepos 11 d., penktadienį, 17:30 val. Neringos savivaldybės Viktoro Miliūno viešojoje bibliotekoje (Pamario g. 53, Nida) vyks menininkės, kuratorės ir tyrėjos Agnės Bagdžiūnaitės performansą ir jos leidinio „Prieš I Po: Neringos moterų istorijos“ pristatymą. Leidinys sukurtas remiantis tyrimu, vykdytu 2020 m. rezidencijos Nidos meno kolonijoje metu, gavus Neringos savivaldybės meno stipendiją. Leidinyje pateikiami pokalbių fragmentai su Neringos moterimis apie jų gyvenimą ir darbą prieš ir po Lietuvos nepriklausomybės. Asmeninės istorijos atskleidžia platesnius pokyčius kurorto ir žvejybos industrijose, vokiečių turizmo augimą dešimtajame dešimtmetyje bei neišdildomas sovietmečio žymes.
Renginio metu Agnė taip pat pristatys performansą „Kas lieka“ – įsivaizduojamą dialogą su buvusios darbininkų valgyklos vedėja. Fabrikų valgyklos šiandien išlikusios kaip nebylus pramoninio darbo ir okupacijos paminklas. Performansas jungia archyvinį pasakojimą ir gyvą pasirodymą, atverdamas daugiasluoksnį atminties, tapatybės ir virsmo vaizdinį.
Sėdžiu kambaryje, prisigėrusiame atminties ir kvapų, klausausi istorijų, kupinų pasididžiavimo ir prieštaravimų – apie maistą, darbą, netektį ir ištvermę:
„Niekada nesmirdėjo,“ – sako ji.
„Visada turėjome pačius geriausius produktus…“

Agnė Bagdžiūnaitė. Fotografas Visvaldas Morkevičius, 2023
Sėdime tamsiame kambaryje, pilname įsigėrusių kvapų. Aš valgau tirštus, tamsiai raudonus barščius, kuriuos ji man pašildė. Linksiu galvą taris sutikdama su viskuo, ką ji sako.
Ar gali būti, kad mėsos fabrikas, gaminęs viską iš žalios mėsos, niekada neturėjo kvapo? Ar ji meluoja? Stebiuosi jos užtikrintumu. Net nemirksi.
Įdomu, už ką ji dabar balsuoja. Ji nesidrovi pasakyti, kas šiandien yra blogai ir kaip didžiuojasi praeitimi. Ji būtų nusivylusi manimi, kaip ir pasauliu šiandien.
Nenoriu ginčytis. Noriu tik suprasti.
Agnė Bagdžiūnaitė – menininkė, kuratorė ir tyrėja, kurios kūryba remiasi žmonių istorijomis, feministine ir queer etnografija bei teorija. Ji nuosekliai tyrinėja darbo istoriją, ypač moterų darbo patirtis sovietmečiu ir 1990-aisiais Lietuvoje. Agnės tyrimai analizuoja lyties, darbo ir atminties sankirtas posovietinėje erdvėje, atskleidžiant sudėtingą istorinės kaitos dinamiką.
Finansuoja Lietuvos kultūros taryba. Dėkojame Neringos viešajai bibliotekai už priėmimą.