Menininkų filmų programa „Imk videokamerą ir trauk per pasaulį“ pristatoma Lione ir jo apylinkėse
Aditi Verma„Imk videokamerą ir trauk per pasaulį“ – Lietuvos tarpdisciplininio meno kūrėjų sąjungos narių filmų peržiūrų programa, pristatoma 2024 m. Liono mieste ir jo apylinkėse Lietuvos sezono Prancūzijoje metu. Šis renginys inicijuojamas Lietuvos tarpdisciplininio meno kūrėjų sąjungos kartu su Prancūzijos organizacijomis „Studio Ganek“, „La Halle Pont en Royans“ ir „Le Polaris de Corbas“ lapkričio – gruodžio mėnesiais.
Filmų programos „Imk videokamerą ir trauk per pasaulį“ atspirties tašku pasirinktas Lietuvai reikšmingas 1989 m. istorinis įvykis – Baltijos kelias. Ši programa išryškina skirtingų kartų Lietuvos videomeno tradicijos akcentus; ja siekiama atskleisti su nepriklausomybės atgavimo laikotarpiu susijusius asmeninius naratyvus ir kalbėti apie jų tąsą iki šių dienų, atspindėti dabartinę menininkų ir visuomenės mentalinę būseną, reaguoti į šio meto geopolitinę krizę per netolimos praeities nuotrupas ir pilietinio atsparumo apraiškas.
„Imk videokamerą ir trauk per pasaulį“, – pasakė Skirmantas Valiulis 1993 m. žurnale „Kinas“ publikuotame straipsnyje „Nauji akiračiai“. Ir šis paraginimas labai taikliai apibūdina pirmosios videokūrybos Lietuvoje padėtį, specifiką ir net estetiką. Vos atgavus nepriklausomybę, Lietuvos kūrėjai iš tiesų siekė fiksuoti, dokumentuoti aplinką ir išbandyti naują, lengviau prieinamą priemonę – videokamerą. Tačiau šį frazė kur kas talpesnė ir ja apibūdinti galima ne tik videomeno pradžią Lietuvoje, bet ir nenumaldomą norą eksperimentuoti, atrasti ką nors naujo, galų gale, šia fraze apibūdinti galima ir išsilaisvinimo jausmą – išsilaisvinimo iš sovietinės okupacijos ir daugybės vėliau sekusių postsovietinių (ir ne tik) traumų. Lietuvos sezono Prancūzijoje metais Lietuva kartu su kitomis Baltijos šalimis mini 35-erių metų Baltijos kelio sukaktį.
Lietuvos sezono Prancūzijoje metu pristatomą filmų programą „Imk video kamerą ir trauk per pasaulį“ sudaro trys atskiri Lietuvos menininkų, LTMKS narių – Dainiaus Liškevičiaus, Emilijos Škarnulytės ir Dariaus Žiūros – filmai. Visi jie gilinasi į skirtingus, specifinius dabarties kontekstus – nuo intymios namų, kūrybos erdvės, kaimo bendruomenės ritualų, iki geopolitinių neramumų, susijusių su Šaltojo karo energetinių struktūrų liekanomis.
Programa prasideda Lione 2024 m. lapkričio 5 d. Dariaus Žiūros filmo „Gustoniai Gustoniuose“ peržiūra erdėvje „Le Polaris de Corbas“. Vėliau, lapkričio 15 d. „Institut d’art contemporain de Villeurbanne“ erdvėse rengiama Emilijos Škarnulytės filmo „Burial“ peržiūra, kurią lydės gyvas pokalbis su programos kuratorėmis Danute Gambickaite ir Lina Rukevičiūte. Gruodžio 5 d. Fondation Takini vyks Dainiaus Liškevičiaus filmo „Modernus butas peržiūra“. Visi trys programos filmai taip pat bus rodomi šiuolaikinio meno centre La Halle Pont-en-Royans, esančiame už Liono miesto – nuo lapkričio 16 d. kas šeštadienį rodoma po vieną filmą. Lapkričio 16 d. čia taip pat vyks programos pristatymo renginys su kuratorėmis.
Filmų programa organizuojama įgyvendinant projektą „Ciconia Ciconia“, kurį inicijavo Lietuvos tarpdisciplininio meno kūrėjų sąjunga, „Studio Ganek“, „La Halle Pont-en-Royans“, kartu su organizacijomis „Le Polaris de Corbas“, „Moly-Sabata“ / „Fondation Albert Gleizes“ ir „La Fabrique des Luddites“.
Šis projektas yra Lietuvos sezono Prancūzijoje 2024 dalis. Sezoną organizuoja Lietuvos kultūros institutas ir Prancūzų institutas Paryžiuje. LTMKS veiklas finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Vilniaus miesto savivaldybė.
Filmų programos datos
05/11/2024, 20.00
Darius Žiūra „Gustoniai Gustoniuose“
Vieta: Le Polaris de Corbas (Lionas)
15/11/2024, 18.00
Emilija Škarnulytė „Kapinynas“
Vieta: Institut d’art contemporain de Villeurbanne
05/12/2024
Dainius Liškevičius „Modernus butas“
Vieta: Fondation Takini
16-30/11/2024
Emilija Škarnulytė „Kapinynas“
Darius Žiūra „Gustoniai Gustoniuose“
Dainius Liškevičius „Modernus butas“
La Halle Pont en Royans