Fotografijos ir tapybos paroda „SAVI: Vincas ir Mindaugas Norkai“ tarptautiname menų festivalyje TRANS/MISIJOS BALTICUM

2022 m. rugpjūčio 17 d., Trečiadienis
Straipsnio autorius: artnews.lt

Rugsėjo 4-11 d. ir spalio 9-28 d. Trakuose ir Vilniuje vyks tarptautinis menų festivalis TRANS/MISIJOS BALTICUM , kurio programą sudarys įvairūs renginiai – spektakliai, parodos, koncertai bei diskusijos.

Festivalio metu Trakų kultūros rūmų meno galerija FOJĖ pristatys net 3 parodas trijose skirtingose vietose – Lilijos Valatkienės kuruojamą parodą „Savi: Vincas ir Mindaugas Norkai“ meno galerijoje FOJĖ, „STRUMILLO 5XS“ parodą Užutrakio dvaro rūmuose ir jau tradicija tapusia tarptautinės teatro plakatų bienalės parodą iš Žešuvo Vilniaus dailės akademijos senuosiuose rūmuose.

Išskirtinė fotografijos ir tapybos paroda „SAVI: Vincas ir Mindaugas Norkai“ skirta Trakų 700 metų jubiliejui 

Trakų kultūros sostinės 2020 ambasadoriai Lilija Valatkienė (parodos projekto vadovė) ir Vytautas Jonas Juška bei Zita Norkienė (fotomenininko Mindaugo Norkaus našlė)  paruošė meno projektą „SAVI: Vincas ir Mindaugas Norkai“ , skirtą Trakų 700 metų jubiliejui, kuriame reflektuojamas  menininkų – tėvo ir sūnaus glaudus santykis su istorija.

Parodos atidarymas vyks 2022-ųjų rugsėjo 6 d. 17.00 val. Trakų kultūros rūmų meno galerijoje „Fojė“. Ši data ypatinga Trakams ir pasirinkta neatsitiktinai. Šilinės išvakarėse, Švč. Mergelės Marijos gimimo dieną, Vytauto Didžiojo karūnavimo ir Padėkos už Lietuvos nepriklausomybės ir laisvės apgynimo dieną, pagerbsime tėvo ir sūnaus atminimą.  Trakiečiai  menininkai –  dailininkas, poetas Vincas Norkus ir fotomenininkas, operatorius Mindaugas Norkus savo kūriniais garsinę mūsų kraštą, po mirties paliko neįkainojamą kūrybos lobyną, kurį privalu parodyti Trakų miesto ir rajono gyventojams bei svečiams.

 Tapytojas, poetas Vincas Norkus (1925 – 2006) palikęs nemenką tapybos darbų kolekciją, kurioje atsispindi Trakų istorija (Trakų pilies griuvėsių paveikslas datuojamas 1952 m.), mūsų krašto miškai, ežerai, bažnyčios, sodybos, žmonių portretai bei jų buities motyvai. Dailės klasiko Antano Gudaičio mokinys ir pats buvo geras pedagogas, dėstė Vilniaus Dailės akademijoje, surengė per dvidešimt personalinių parodų. Daug autoriaus darbų saugoma muziejuose, privačiose kolekcijose. Unikalią vertę turi V. Norkaus teptuku užfiksuotos kaimo sodybos, pasak menotyrininkų, šiandien paveikslai vertingi ir kaip išnykusio gyvenimo vaizdai. Visą gyvenimą jis buvo ištikimas lietuviškajai dailės tradicijai. Per Lietuvą tapytojas keliaudavo su nedideliu molbertu ir meškere rankose.

Dailininkas ne tik teptuku į drobes suguldė mūsų gimtojo krašto grožį, bet buvo aktyvus menininkų poezijos klubo „Plekšnė“ narys, 2006 m. išleido poezijos knygą „Kas drobėse nesudėta“.

„Malonu atsigręžti į tokį ramų, realistinį menininką V. Norkų, kuris, galima sakyti, tęsia Lietuvos tapybos tradicijas, tačiau neįpuldamas per daug į įsigalėjusį ekspresionizmą, kuris vyravo lietuviškoj tapyboj“, – kalbėjo Giedrius Kazimierėnas ,- jaunesnysis Norkaus kolega, garsus dailininkas monumentalistas, tapantis paveikslus istorine tematika, kartu su Norkumi dėstęs VDA.

V. Norkaus eilėraščiai (rašė, kai sveikata neleido tapyti), kuriuose jis kaip mokėjo, taip surimavo dalykus, kuriuos tapė. „Visa tai ir yra tikrasis Vincas Norkus, kuris nesistengė patikti: be pagražinimų, o visgi mielas širdžiai. Šventai tikiu, jog  maestro Vincento Norkaus šviesus prisiminimas išliks ne man vienam“, – rašė tapytojas Giedrius Kazimierėnas.

Fotomenininkas, operatorius Mindaugas Norkus (1960 – 2020) sukūręs kelis šimtus garsių meno kūrėjų portretų  galeriją. Analoginėje fotografijoje užfiksuoti portretai nenuskęsta vaizdiniame skaitmenų triukšme. M. Norkaus palikimą galima drąsiai vadinti „Dienoraštis negatyvuose“. Fotografija turi stebuklingą galią – skleisti žinią apie tai, ko nebėra, bet liko mūsų atmintyje ir vos pažvelgus, atmintis atgyja tarytum būtumėm susitikę vakar.

„Jo fotografijos vertingos dabar, nes priartina prie mūsų kūrėjus. Rytoj jos bus dar vertingesnės, nes liks mūsų kultūros pasaulio liudytojais“, – apie Mindaugo Norkaus fotografiją sakė garsus kino režisierius Audrius Stonys.

Savo parodų atidarymuose M. Norkus primindavo, – kasdien turėjęs galimybę bendrauti su žymiais Lietuvos menininkais: režisieriais Vytautu Žalakevičiumi, Algirdu Araminu, su aktoriumi Donatu Banioniu, rašytojais Tomu Venclova, Mykolu Sluckiu, aktoriumi Regimantu Adomaičiu, dailininku Vytautu Kalinausku, monsinjorais Kazimieru Vasiliausku ir Vytautu Rūku, skulptoriumi Ipolitu Užkurniu, aktoriumi Laimonu Noreika bei Vytautu Tomkumi, poetu Algimantu Baltakiu, rašytoja ir publiciste Jurga Ivanauskaite bei kitais iškiliais Lietuvos favoritais. Deja, su kai kuriais jau niekada nesusitiksime… Negailestingas laikas nenumaldomai daro savo. Tą juto ir pats portretų autorius Mindaugas.

Jis visada nešiojosi fotoaparatą, vadindavo jį geriausiu draugu ir fiksuodavo įvairius susitikimus, akimirkas kultūriniuose renginiuose, knygų, meno mugėse, „Poezijos pavasarių“ metu, Trakų muzikos festivaliuose.

„Nors fotografija artimai siejasi su daile, tačiau peizažų fotografuoti nemėgstu, kur kas mieliau renkuosi portretinę fotografiją. Portrete įžvelgiu žmonių veido bruožus, nuotaikų atspalvius“, – motyvavo fotografas Mindaugas Norkus, pasirinkęs kitą kelią, nei jo tėvas.

Iš tiesų jie buvo labai skirtingi, tačiau tuo ir įdomūs, svarbūs ne tik mums, Trakų krašto žmonėms, bet ir visai Lietuvai.

—-

Trakų fizinė erdvė su legendine pilimi, ežerais ir kibinais atrasta seniai. Tačiau metafizinė erdvė lieka vis dar paslaptinga, sunkiai tapatinama su savo garsiais kūrėjais, išsibarsčiusius tarp miškų ir ežerų, kurių vardai ir kūryba neretai skamba garsiau sostinėje ir už Lietuvos ribų. Susižavėję svetimais, nepamirškime savų, kuriančių Trakų įvaizdį!

Šios parodos tikslas priminti saviems apie savus, supažindinti jaunąją kartą su garsiais meno kūrėjais iš XX a. pabaigos ir XXI a. pradžios. Įrengtoje kunstkameroje galima bus prisiliesti prie menininkų asmeninių kūrybos priemonių, artefaktų, susipažinti su jų darbais, apie kuriuos skaitė, matė filmus, spektaklius, grožėjosi meno kūriniais. Surengti susitikimą su gyvais  Mindaugo Norkaus fotografijų herojais, šiandien tapusiais legendomis bei tapytojo Vinco Norkaus mokiniais.

Maloniai kviečiame aplankyti parodą „SAVI: Vincas ir Mindaugas Norkai“nuo rugsėjo 6d. iki spalio 6 d. meno galerijoje „Fojė“ Trakuose.

Daugiau informacijos apie festivalio TRANS/MISIJOS BALTICUM renginius rasite interneto svetainėje www.trakurumai.lt.

Parodos projekto vadovė Lilija Valatkienė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *