.

Aistės Kalvelytės ir Hasan Alp Çelikel paroda „Kreivas Prisitaikymas“ erdvėje „Kompresorinė"

Spalio 26 dieną, ketvirtadienį, 19val. „Ideas Block – Kompresorinėje“ (A. Goštauto g. 11, Vilnius) atsidaro menininkų Aistės Kalvelytės ir Hasan Alp Çelikel paroda „Kreivas Prisitaikymas“, kviečianti patyrinėti žmogaus veikimo modelius šiuolaikinėje visuomenėje.

Savo kūriniuose jie apmąsto individo ir visuotinių normų sąveikos būdus. Parodoje paliečiami tiek vidiniai konfliktai mėginant atrasti savo individualų kelią tarp šių normų ir standartų, tiek platesnis kontekstas apžvelgiantis skirtingus būdus funkcionuoti konformizmo reikalaujančiame pasaulyje.

Ekspresyvūs Hasan Alp Çelikel piešiniai – tai meninė kelionė gilyn į vidines žmogaus psichikos kerteles. Keistos, iškreiptų, neproporcingų formų figūros – tai mėginimas perteikti savo būsenas bei žmonių charakterio bruožus nukrypstančius nuo įprastinių standartų. Jo kūriniuose atsiskleidžia vidinė kova mėginant prisitaikyti prie visuotinių normų. Menininko kūriniai atspindi “vidinius monstrus” – šešėlines asmenybės puses, dažnai slopinamas ar atmetamas kaip nepriimtinas ar žalingas. Savo kūryba Hasan kviečia žiūrovus susimąstyti, ką reiškia gyventi visuomenėje, kurioje atitikimas nustatytoms normoms ne visada yra sklandus.

Aistė Kalvelytė parodoje pristato kūrinius paliečiančius aktualias ekologines, politines, kultūrines ir socialines problemas, bei nagrinėja žmogaus santykį su jo aplinka – gamta, architektūra, visuomene. Vienu iš pagrindinių darbų šioje parodoje tampa jos skulptūrinė instaliacija „AuthentiCity. Absurdistan“, kurioje menininkė nagrinėja autentiškumą šiuolaikinės egzistencijos kontekste. Ši instaliacija – tai penkių dalių pasakojimas, simbolizuojantis savęs pažinimo ir veikimo visuomenėje bei pasaulyje etapus. Nuo neabejotino prisitaikymo iki visuomenės normų atmetimo – menininkė vaizduoja konformizmo absurdiškumą ir kartu pripažįsta jo beprasmiškumą. Savo idėjoms perteikti ji pasitelkia miesto metaforą: architektūriniai elementai simbolizuoja penkias savęs suvokimo visuomenėje pakopas, o mažesnės figūrinės skulptūros vaizduoja asmenis, kurie renkasi įvairius prisitaikymo ar nekonformizmo kelius. Kūrėja kviečia apmąstyti savo vaidmenis ir pasirinkimus šiuolaikinės visuomenės sistemose.

Apie parodos autorius:

Hasan Alp Çelikel [TR/LT] – menininkas ir „Užiateka” organizacijos meno vadovas, Vilniaus dailės akademijoje baigęs keramikos bakalauro studijas. Jo kūryba, įkvėpta daugiakultūrės patirties, apima garso meną, instrumentų kūrimą ir vizualiuosius menus. Savo kūryboje Hasan tyrinėja realybės ir pasąmonės sankirtą, semdamasis įkvėpimo iš įvairialypių žmonių asmenybių ir charakterio bruožų, pabrėždamas jų kraštutinumuose slypintį grožį.

Aistė Kalvelytė savo kūrybą plėtoja keramikos, tapybos, muzikos srityse. Gimusi ir užaugusi Panevėžyje, Vilniaus dailės akademijoje baigė keramikos bakalauro ir magistro studijas, Vilniuje gyvena bei kuria iki šiol. Aistės kūrybai būdingos socialinės, politinės, ekologinės temos. Be kūrybos vizualiųjų menų srityje menininkė taip pat groja būgnais grupėse „Tureto Sindromas“, „Keista Bjauri Žuvis“, „Plié“.

Po parodos atidarymo menininkai taip pat pristatys ir savo muzikinius pasirodymus: Aistė Kalvelytė su grupe „Keista Bjauri Žuvis“ ir Hasan Alp Çelikel solo performansas.

Paroda veiks: 2023 10 26 – 11 18