LXXVII Vilniaus aukcionas paliudija neišsenkamą lituanistinio meno paklausą

2023 m. 5 birželio d., Pirmadienis
Straipsnio autorius: artnews.lt

2023 m. birželio 2 d., Samuelio Bako muziejuje vykęs LXXVII Vilniaus aukcionas patvirtino, kad lietuvių meno rinka grįžo į ikikarinio laikmečio rinkos aktyvumą. Netrūko nei aršių susivaržymų, nei ryškių kainų kilimų. Tarp brangiausiai parduotų kūrinių – Pranciškaus Smuglevičiaus „Romos visuomenė lanko Tito termų griuvėsius” ir Kazimiero Žoromskio drobė „Mokslininkai”.

Aukcionas neapsiėjo be netikėtos kliūties. Internetinė dalyvavimo realiu laiku platforma live.menorinka.lt renginio eigoje patyrė kibernetinę ataką, kurios metu sistema pakriko ir tapo nebenaudotina. Vilniaus aukciono komanda šiuo metu tiria incidentą ir ruošiasi kreiptis į atitinkamas institucijas, kad šis nusikaltimas būtų išaiškintas. Mes labai apgailestaujame, kad dėl to nukentėjo pirkėjai ir pardavėjai, o ir patys aukciono namai. „Yra labai apgailėtina, kad konkurencinė kova tokioje inteligentiškoje veikloje kaip prekyba meno kūriniais vykdoma užsakomųjų straipsnių bei kibernetinių atakų priemonėmis,” – sako Vilniaus aukciono vadovė dr. Simona Skaisgirė.

Nepaisant techninių kliūčių renginys tęsėsi trimis kitais frontais – varžėsi pirkėjai, atvykę į aukcioną asmeniškai, pirkėjai telefonu ir palikę nedalyvaujančiųjų pirkėjų anketas. Buvo parduoti 86 lotai iš 240, o tai sudaro 36% viso rinkinio. Vidutiniškai kainos kilo apie 20%. Daugiausiai dėmesio pelnė Vilniaus aukciono veteranai Pranas Gailius, Vytautas Kasiulis, Valentinas Antanavičius, Olegas Volosačius, Algimantas Jonas Kuras ir kiti. Betgi šįsyk itin stipriai pasirodė ir jaunieji menininkai. Brangiausiai tarp jų parduota latvių dailininkės Sandros Strele drobė „Red sky”. Jaunųjų rubrikoje sėkmės sulaukė Gytis Arošius, Mindaugas Lukošaitis, Ieva Juršėnaitė, Augustas Bidlauskas, Indrė Ercmonaitė, Tomas Daukša. Jų pardavimai sufleruoja, kad konservatyvi lietuvių meno publika visgi nešykšti progos pasireikšti ir šiuolaikiniams autoriams.

Lietuvių dailės skiltyje brangiausiai parduota Prano Domšaičio drobė „Trys moterys” (6600 Eur). Varžytasi ir dėl kitų gerai žinomų autorių: Lino Katino, Leono Katino, Rimo Zigmo Bičiūno, Viačeslovo Jevdokimo-Karmalitos, Valerijaus Dombrovskio, Antano Martinaičio darbų. Maloni staigmena – aukciono titulinis darbas, Sigitos Maslauskaitės „Aušros vartų Marija” po atkaklaus susivaržymo buvo parduotas blitz skiltyje kainai pakilus net tūkstančiu eurų. Netikėtai iškilo ir Monikos Bičiūnienės paveikslo „Mamyte, panešk mane” kaina (nuo 460 iki 1200 Eur).

Išeivių dailės skiltis sukėlė ne ką mažesnių aistrų. Parduota didelio formato Kazimiero Žoromskio drobė „Mokslininkai”, taip pat Vytauto Kasiulio, Romo Viesulo, Telesforo Valiaus darbai. Litvakų autorių kūriniai iškeliavo visi – Maksas Bandas, Jehošua Kovarskis, Rafaelis Chvolesas ir Théo Tobiasse. Būta pasivaržymų ir grafikos skiltyje: populiarumo susilaukė gerai žinomi autoriai kaip Audrius Puipa, Petras Repšys, ir kiti. Pirkėjų dėmesys taip pat neaplenkė skulptūros, bareljefų bei taikomosios dailės kūrinių, iš kurių aršiausiai susivaržyta dėl Stanislovo Kuzmos darbo „Sėdinti moteris”.

Ateinantys Vilniaus aukcionai vyks 2023 m. rugsėjo mėn 8 ir 22 d. Pirmasis bus labiau skirtas knygoms, grafikai, darbams ant popieriaus, o antrasis – vaizduojamajai dailei. Kūrinius šiems aukcionams kviečiame teikti iki liepos pabaigos.

Faktai ir skaičiai

17 000 – tiek eurų kainavo brangiausiai aukcione parduotas kūrinys: Pranciškaus Smuglevičiaus „Romos visuomenė lanko Tito termų griuvėsius“.

90 – tiek eurų kainavo pigiausias aukciono lotas – Lili Janinos Paškauskaitės piešinys „Moters portretas”

1325 – po tiek eurų vidutiniškai vienam lotui išleido LXXVII Vilniaus aukciono vertybes įsigiję dalyviai.

192 – tiek procentų kilo labiausiai geidžiamo aukciono loto, kuriuo tapo Valentino Antanavičiaus drobė „Prieš naktį”, kaina (nuo 1200 iki 3500 Eur).

20 – tiek procentų vidutiniškai kilo LXXVII Vilniaus aukcione parduotų lotų kainos.

6 – tiek iš viso ir daugiausia LXXVII Vilniaus aukcione parduota vieno autoriaus –
Prano Gailiaus – kūrinių.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *