Jaunųjų menininkių paroda „Sūkuriai“ VDA parodų salėje „Titanikas“

2021 m. balandžio 20 d., Antradienis
Straipsnio autorius: artnews.lt

Jaunųjų menininkių kūrybą pristatanti paroda „Sūkuriai“ veikia iki balandžio 23 d. VDA parodų salėje „Titanikas“, I a. Tai yra antroji tęstinio projekto „Ar ji ateina?“, siekiančio pristatyti pradedančiųjų Lietuvos menininkių kūrybą bei jos sklaidą, paroda. Kūrėjas vienija bendra studijų patirtis Fotografjios ir medijos meno katedroje (VDA).

Parodoje pristatomi objektai, išsukantys įvykius. Tai įvairiausi gabaliukai, dalys, elementai. Jie neatsiejami nuo judesio, pastarasis – dalis objektų: nestingstančių ir nenustygstančių, kvėpuojančių, plūduriuojančių, tirpstančių, vingiuojančių, plazdančių ir kaistančių. Menininkes susiejančios kūrybos inspiracijos ir temos ateina iš buities, vandens, tarpkūniškumo, technologijų, tekstų, troškimų, nerimo ir vaizduotės.

Slampinėjant po Agnės Masilionytės „Slėnį“, galima aptikti keistus esinius – „mišrūnus“, vai(z)duoklius-šiukšles, gimusius iš realybės artefaktų ir autorės vaizduotės. Viensparnis drugelis plazdena atskridęs iš slapto mazuto kapinyno Kalgraužių miške; kažkur greitkelyje pagautas google fotomobilio mirguliuoja koralus primenantis krūmas, apmėtytas patirto malonumo šiukšlėmis; vos pavelka kojas plastikojis, jūros išmestas ir Agnės iškastas iš smėlio; netoliese kvėpuoja „kačiukas“, sprogstantis pavasarį.

Austėjos Masliukaitės „Nebenoriu“ atsirado iš troškimų ir galvojimo apie materijos plastiškumą. Jeigu pavyktų nulaižyti auksą, išnirtų paskandintas sidabras, o įveikus laiką – rankose tirpstantis vaškas. Aptirpęs ledinukas nurodo į nutrauktą smaližiavimo veiksmą. Lydymosi ir stingimo momentas viename.

Kūrinyje „Suksmas“ Austėja neverbaliniais garsais savo balsu varijuoja skirtingomis judėjimo kryptimis tarp kūrinių, prietaisų, žiūrovų bei pačios galerijos infrastruktūros. Parodoje jos vokalas veikia kaip bangas keliantis akustinis maršrutizatorius.

Saulės Miežytės kūrinyje „Melanino atspaudai“ iš grožio kapsulės atkeliavusi melsva šviesa UV spinduliais kliudo šviesai jautrius kūno paviršius ir juos įdegina. Šviesų oranžerija – tarsi skirta pasivaikščiojimui. Fotojuostelę primenantys akiniai, globojantys akis nuo UV spinduliuotės, kviečia stebėti padaugintos saulės užtemimą. Tai futuristinė fantazija apie asmeninių saulių išmaniuose namuose, naujos rūšies fotosintezių, terapijų ir įrenginių, naikinančių bakterijas ar generuojančių papildus, laiką.

Aistės Marijos Stankevičiūtės kūrinyje „Ausys laižo lūpas“ kulkšnies longetė mena kojos judesio klaidą šokyje per balas, sepijos akies vyzdys – atsiskyrimą nuo voko. Jo W forma pasiruošusi mirktelėjus nuvingiuoti bet kuria kryptimi – atgal į vandenį ar į knygų lentyną. Ūseliai yra susisukę nuo kaitros kaitlenčių, kurios, neatlaikusios temperatūros, išsilydė ir sutekėjo į juodojo baseino balutes. Netirpstančio muilo akmenukas išridena krypčių kombinacijas: ausys laižo lūpas ir baksnoja į oro kaitrą kaip į neišvengiamą pažado išsipildymą.

Sūkuriai turi savo judėjimo geometriją, kurioje vertikalė įsipainioja į horizontalę. Jie gali judėti, ištįsti, pasisukti ir sąveikauti kompleksiškai. Jie įtraukia beveik viską – nesukdami galvos dėl atsirinkimo – ir išsuka naujas kombinacijas ar susitikimus – taip, kaip virtuvės maišytuvas suplaka skirtingus vaisius į burbuliuojantį glotnutį, kaip sukūrinė vonia į SPA sutraukia nepažįstamus kūnus ar kaip stovinčio lėktuvo variklio generuojamas sūkurys įtraukia vandenį, akmenis į lėktuvo vidų ir į patį variklį. Sūkurys gali įsisukti į kitą sūkurį: du ar daugiau sūkurių, kurie yra daugmaž lygiagretūs ir cirkuliuoja ta pačia kryptimi, prisitraukia vienas kitą ir, galiausiai, susilieja.

Circles are lines that constantly deviate from themselves. (T. Morton)

Parodos menininkės:
Agnė Masilionytė, ,,Slėnis”, 2020
Austėja Masliukaitė, ,,Nebenoriu”, 2021
Saulė Miežytė, ,,Melanino atspaudai”, 2019
Aistė Marija Stankevičiūtė, ,,Ausys laižo lūpas“, 2020

Parodos kuratorė:
Laura Stasiulytė Gudaitė

Parodos architektas:
Vladas Suncovas

Agnė Masilionytė, Slėnis, 2020

Agnė Masilionytė, Slėnis, 2020

Agnė Masilionytė, Slėnis, 2020

Agnė Masilionytė, Slėnis, 2020

Agnė Masilionytė, Slėnis, 2020

Agnė Masilionytė, Slėnis, 2020

Agnė Masilionytė, Slėnis, 2020

Aistė Marija Stankevičiūtė, Ausys laižo lūpas, 2020

Aistė Marija Stankevičiūtė, Ausys laižo lūpas, 2020

Aistė Marija Stankevičiūtė, Ausys laižo lūpas, 2020

Aistė Marija Stankevičiūtė, Ausys laižo lūpas, 2020

Aistė Marija Stankevičiūtė, Ausys laižo lūpas, 2020

Austėja Masliukaitė, Nebenoriu, 2020

Austėja Masliukaitė, Nebenoriu, 2020

Ekspozicijos fragmentas

Saulė Miežytė, Melanino atspaudai, 2019

Saulė Miežytė, Melanino atspaudai, 2019

Nuotraukos: Laurynas Skeisgiela

Videodokomentacija: Jurgis Dudėnas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *