Audio žurnalas
. PDF
2022    09    30

Energetikos ir technikos muziejuje – Mamontovo ir Vaitkutės instaliacija „Electric Diva“

artnews.lt

Rugsėjo pabaigoje atlikėjas, kompozitorius Andrius Mamontovas ir menininkė Jolita Vaitkutė Energetikos ir technikos muziejuje sukūrė naujausią savo instaliaciją, „Electric Diva“. Kūrinys skirtai Vilniuje gimusiai elektroninės muzikos žvaigždei Clarai Rockmore. Tai – jau ketvirtasis bendras A. Mamontovo ir J. Vaitkutės darbas.

„Prieš trejus metus kalbėjomės su Jolita apie jos portretus iš rudens lapų. Tuomet paklausiau: „Ar žinai, kas yra Clara Rockmore? Tiksliau, Clara Reisenberg Rockmore?“ Ir papasakojau teramino atsiradimo istoriją, – kad tai yra vienintelis instrumentas pasaulyje, kuriuo grojama jo neliečiant. Antena ir elektromagnetinis laukas – ir šiais laikais tai atrodo neįtikėtina, o praeitame amžiuje buvo kažkas iš už šio pasaulio ribų“, – pasakojo A. Mamontovas.

Diva iš Vilniaus

Instaliacijos iniciatorius yra pats A. Mamontovas, jos vizualinę dalį sukūrė J. Vaitkutė. Autoriai siekė pagerbti iš Vilniaus kilusios pirmojo elektroninės muzikos instrumento teremino virtuozės C. Rockmore talentą. Kūrinyje apjungiamas muzikantės portretas – iškelta ranka ji groja tereminu – ir interaktyvus technikos istorijos pristatymas.

Lankytojui leidžiama ne tik stebėti instaliaciją, bet ir į ją įeiti bei savo kūnu išgauti teremino garsus. „Net ir muzikantui juo sugroti ypatingai sudėtinga, reikia ne mažiau žinių ar pastangų nei grojant kitu instrumentu, taip pat – puikiai išlavintos klausos. Clara turėjo visas šias savybės, dar ir šiandien ji laikoma didžiąja teramino virtuoze, – kalbėjo  A. Mamontovas. – Negana to, ji gimė Vilniuje, būdama maža vaikščiojo sostinės gatvėmis. Juk mes turime lietuvių kilmės elektroninės muzikos žvaigždę – elektroninė muzika užgimė kažkur čia, Vilniuje. Galime didžiuotis šia asmenybe ir jos istorija. Žinoma, Jolita buvo tas žmogus, kuris galėjo įamžinti, vizualizuoti ir pagerbti Claros atminimą.“

Elektroninės muzikos žvaigždė

„Kai išgirdau C. Rockmore istoriją, ji mane sukrėtė ir sužavėjo, – prisiminė J. Vaitkutė. – Claros gyvenimo pasakojimas ypatingas, o instrumentas – sudėtingas, detalus, juo sugroti galima tik visiškai sustingus, garsas sklendžia ore, jį sunku „pagauti“. Kadangi groja kūnu, kiekvienas žmogus tai daro unikaliai – niekas negali sugroti lygiai taip pat, kaip kitas.“

Rockmore (1911–1998) – litvakų kilmės elektroninės muzikos atlikėja. Būdama penkerių gabi smuikininkė buvo priimta į Sankt Peterburgo konservatoriją. Iki pat šios dienos C. Rockmore išliko jauniausia šios institucijos mokine.

Bėgdama nuo Spalio revoliucijos padarinių 1921 m. Clara su šeima išvyko į JAV, kur vėliau prasidėjo jos elektroninės muzikos kūrėjos karjera. Dėl paauglystėje kilusių sveikatos problemų muzikantei teko atsisakyti smuiko, tačiau tai paskatino Clarą atrasti 1919 m. išrastą pirmąjį elektroninį muzikos instrumentą, tereminą.

Absoliuti klausa ir klasikinės muzikos pagrindai Clarai suteikė pranašumą prieš daugelį kitų to laikmečio teremino atlikėjų. Ji artimai bendravo su teremino išradėju Levu Tereminu, pastebėjusi keletą pirmojo teremino trūkumų prisidėjo prie šio išradimo tobulinimo.

„Instaliaciją sudaro dvi dalys – garsas ir šviesa, – tęsė J. Vaitkutė. – Siūlome ją išbandyti patiems ir patirti. Ne veltui ją įkūrėme Energetikos ir technikos muziejuje, nes ir pats muziejus tyrinėja technologijas, primena mums apie technikos raidą, istoriją ir procesus.“

Optinė iliuzija

„Electric Diva“ instaliacijos autorių teigimu, Energetikos ir technikos muziejuje konceptualiai atspindi kūrinio dvasią. „Muziejus saugo ir pristato technikos paveldą. Džiaugiuosi, kad kalbėdami apie teremino veikimo principą toliau plėtojame techninį turinį, kad prisimindami elektroninės muzikos pionierę C. Rockmore bei jos gyvenimo istoriją, prisidedame prie mažiau žinomos Lietuvos žydų istorijos dalies“, – teigė muziejaus vadovas Mykolas Bistrickas.

Tai – vienas didžiausių ir interaktyviausių technikos muziejų Lietuvoje. „Šiandien jame galime pademonstruoti optinę iliuziją – anamorfozę – ir įtraukiančiai paaiškinti, kaip veikia elektromagnetinės bei radijo bangos. Svarbiausia, viešai pristatydami instaliaciją prisidedame prie vieno iš pagrindinių muziejaus tikslų – interaktyviu, įdomiu ir įtraukiančiu būdu skatinti susidomėjimą technikos istorija bei kultūra, leisdami lankytojams patiems išbandyti kūrinį. Už tai esu dėkingas kūrybinei komandai“, – sakė M. Bistrickas.

Interaktyvi instaliacija eksponuojama Energetikos ir technikos muziejaus Katilų salėje ir yra atvira lankymui muziejaus darbo laiku II–VII 10.00–18.30 val.

Projektą rėmė Lietuvos kultūros taryba, projekto partneris – „Go Vilnius“.