SODAS 2123, Vitebsko g. 21, 23, Vilnius
Įžanga į festivalį „Videogramos“: vakaras su „Palestinian Sound Archive“ kultūros komplekse „SODAS2123“
Penktuosius metus vyksiantis menininkių (-ų) filmų ir judančių vaizdų festivalis „Videogramos“ spalio 10 d. kultūros komplekse „SODAS2123“ pristatys įžanginį renginį – Palestinos kultūrai dedikuotą vakarą su jos muzikos paveldą aktualizuojančiu projektu „Palestinian Sound Archive“.
Į Vilnių atvyksta archyvo įkūrėjas ir kuratorius, palestiniečių teatro režisierius, aktorius ir filmų kūrėjas Mo‘minas Swaitatas. Čia įvyks trumpo metro filmo apie „Palestinian Sound Archive“ peržiūra, kuratoriaus paskaita apie archyvo veiklą bei įrašų klausymo sesija. Tuo metu šią vasarą „SODAS2123“ kieme atidarytame „Krosnies paviljone“ maistą gamins studentų iš Palestinos bendruomenė.
Londone gyvenantis M. Swaitatas mokėsi Laisvės teatre (The Freedom Theatre), kuris įkurtas Dženino miesto tremtinių gyvenvietėje, o vėliau – teatro bei performanso mokykloje „arthaus.berlin“. 2020-aisiais jis įkūrė „Majazz Project“ – palestinietiškos muzikos įrašų leidyklą, archyvą ir tyrimų platformą. Šis archyvas atspindi kuratoriaus kilmę iš beduinų muzikantų ir pasakotojų giminės. Muzika jiems yra būdas švęsti savo kultūrą ir kurti bendruomenės jausmą.

Nuotrauka iš Majazz Project archyvo
Per keletą metų M. Swaitatas sukaupė išsamų Palestinos ir platesnio regiono audio kasečių bei vinilinių plokštelių kolekciją. Joje galima rasti įrašų iš beduinų vestuvių, revoliucinių albumų, išleistų per Pirmąją ir Antrąją intifadas, instrumentinių kompozicijų, poezijos, liaudies dainų, soulo ir džiazo kūrinių. Daugelis kasečių ir plokštelių buvo perimtos iš įrašų kompanijos, kuri veikė M. Swaitato gimtajame Dženine, šiauriniame Vakarų Krante.
Taip atsirado „Palestinian Sound Archive“, skirtas Palestinos audio įrašų istorijai – 1960-1990-ųjų muzikos ir aplinkos garsų įrašams, poezijos skaitymams, albumų viršeliams. Semplinant, remiksuojant ir perleidžiant senuosius palestinietiškos ir arabiškos muzikos albumus, iš naujo atskleidžiamas ir aktualizuojamas šios kultūros bei muzikos paveldo turtingumas ir įvairovė. „Palestinian Sound Archive“ rengia klausymo sesijas, parodas, bei kas mėnesį į nepriklausomos Londono radijo stoties „NTS“ eterį išleidžia teminę laidą.
„Šis renginys pradeda seriją, skirtą atskleisti muzikos galią priespaudos akivaizdoje Pietvakarių Azijoje ir Šiaurės Afrikoje. Kaip tarptautinės bendruomenės nariai, ir patys patyrę priespaudą savo istorijoje, nesame nereikšmingi. Mūsų indėlis į kitų šalių kovas už laisvę gali vykti bent jau per kultūrą. Vis stiprėjant Izraelio agresijai ir tęsiantis palestiniečių genocidui, kviečiame įgyti žinių apie turtingą Palestinos kultūrą, kuri išsaugojo savo daugialypį paveldą gyvą.“ – sako viena iš „Videogramų“ kuratorių Marija Nemčenko.

Nuotrauka iš Majazz Project archyvo
Lapkričio pabaigoje kultūros komplekse „SODAS2123“ vyksiančio festivalio „Videogramos“ temos, kaip ir ankstesniais metais, atspindės aktualius visuomenės pokyčius, revoliucijų kultūrą bei televizijos ir medijų įtaką vizualinei kultūrai. Šį kartą ypatingas dėmesys bus skiriamas tarptautinio bendradarbiavimo istorijai ir galimybėms. Daugiabriaunė programa pristatys videomeno bei kino kūrėjas ir kūrėjus iš geopolitikos periferijų. Turiniu, ir pasirinktomis formomis jos (jie) kelia iššūkius tradiciniam meno ar kino ribų apibrėžimui, bei pristato įvairius socialinius, kultūrinius, politinius bei ekologinius judėjimus ir perspektyvas.
Projektą finansuoja Vilniaus miesto savivaldybė.
Projekto partneris: SODAS 2123.