.
2014    12    08

Rutos Butkutes instaliacija „Pike, Straddle, Tuck“ „RijksakademieOPEN“ renginyje, Amsterdame

artnews.lt

Ruta Butkute-04

Lapkričio 29 – 30  dienomis Amsterdame vyko Rijksakademie rezidencijos dalyvių kūrybos pristatymo renginys, pavadinimu RijksakademieOPEN. Stedelijk muziejaus direktorės Beatrix Ruf atidarytame renginyje pristatyti apie penkiasdešimties jaunų šiuolaikinių menininkų rezidencijos metu sukurti projektai.  Rijksakademie vienerių metų (su galimybe šį laikotarpį prasitęsti) rezidencija jauniems perspektyviems kūrėjams siūlo erdvę tyrimams, eksperimentavimui bei produkcijai. Be rezidencijos metu suteikiamos studijos, darbinio biudžeto bei stipendijos, Rijksakademie galima pasinaudoti ir turtinga tyrimų bei produkcijos infrastruktūra.

Tarp tokių šiandien meno pasaulyje jau įsitvirtinusių menininkų kaip Katja Novitskova ar Magali Reus, rezidencijoje vystyto projekto rezultatus pristatė ir lietuvių menininkė Ruta Butkute.

Ruta Butkute pristatė skulptūros ir video instaliaciją pavadinimu „Pike, Straddle, Tuck“. Instaliacijos pavadinimas yra kilęs iš akrobatinių terminų, o šiame kontekste jis panaudojamas kaip ready-made. Instaliacija eksponuojama video/foto studijoje Rijks akademijoje. Skulptūros instaliacijoje panaudojami studijos atributai – trikojai, ekranai – ir išplėtojamas studijos erdvės konceptas. Instaliacija primena fotografiją, nes joje išryškinami fiziniai sluoksniai erdvėje – forma, spalva ir kontrastas. Visa tai užfiksuojama tarsi neišvystytas fotografijos kadras.

Instaliacijoje eksponuojama video projekcija, kurioje profesionali akrobate sukasi su akrobatiniu lanku „German Wheel“. Per kūno judesį analizuojamas erdvės ir kūno su ratu santykis, tarsi paneigiama žemės trauka. Akrobatė sukasi be didelių pastangų, taip įkūnydama lengvumą ir paprastumą. Kitoje video projekcijoje apibūdinamas vienas iš skulptūrinių procesų, kuriame išreiškiamos svorio savybės: guminis kilimas metamas ant grindų ir kiekvieną kartą krisdamas perteikia savo kūno sunkį, fizikos dėsnius. Elementarūs, pasikartojantys, hipnotizuojantys gestai atgaivina daiktą, prikelia jį kaip atlikėją.

Kaip teigia pati lietuvių autorė, „Mano meninis išsilavinimas yra skulptūrinis, todėl aplinką vertinu skulptūriškai: atpažįstu ir suprantu formą, o tuomet ją nežymiai pakeičiu, mėgindama suprasti ir atskleisti  medžiagos, formos pradą, natūralią būtį, nepriklausomai nuo jos funkcijos. Kurdama trumpametražinius eksperimentinius video analizuoju skulptūrines savybes. Svoris, masė, paviršius, įtampa, balansas tampa analizės priemonėmis, padedančiomis perteikti skulptūrą pasitelkus video medijas.

Erdvė sukonstruota iš tam tikrų dydžių, takų, linijų, kvadratų, apskritimų. Minimalizmas mano kūryboje pasireiškia per minimalią objekto transformaciją. Svarstau daikto unikalumą ir žmogaus santykį su fizine aplinka. Šioje instaliacijoje formų išmatavimai yra lygiagretūs žmogaus kūno proporcijoms. Tokiu būdu mėginu perteikti ne tik natūralų santykį, bet ir įprastos formos skirtingas konsteliacijas. Kad objektas išvengtų tiesioginių nusistovėjusių asociacijų, ieškau naujos tvarkos – siekiu jį išlaisvinti.“

Daugiau informacijos apie Rutos Butkutes kūrybą galima rasti čia: www.rutabutkute.com/

Daugiau informacijos apie Rijksakademie rezidenciją ir paraiškos formą galima rasti čia.

Iliustracijoje: Ruta Butkute, Pike, Straddle, Tuck, skulptūros instaliacija, mišri technika: keramikos skulptūros, metalinės detalės, guminis kilimas, trikojai, plexi stiklas, 700 x 450  x 260 cm, 2014, Rijksakademie, Amsterdamas

Ruta Butkute-01

Ruta Butkute, Pike, Straddle, Tuck, skulptūros instaliacija, mišri technika: gipsas, medžio formos, plastmasinės plokštės, metalinės detalės, 700 x 400  x 170 cm, 2014, Rijksakademie, Amsterdamas

Ruta Butkute-02

Ruta Butkute, Pike, Straddle, Tuck, skulptūros instaliacija, mišri technika: keramikos skulptūra, medžio formos, plastmasinės plokštės, ready-made metalinės detalės, trikojis, 300 x 200  x 240 cm, 2014, Rijksakademie, Amsterdamas

Ruta Butkute-03

Ruta Butkute, Pike, Straddle, Tuck, skulptūros instaliacija, mišri technika: video projekcija, keramikos skulptūra, medžio formos, guminis kilimas, trikojai, 600 x 500 x 440 cm, 2014, Rijksakademie, Amsterdamas