Renginiai kraunami
  • event jau ivyko.

Ramutės Rachlevičiūtės paskaita „Moters-kūrėjos recepcija XX a. I pusės Lietuvos kultūroje: Olgos Dubeneckienės-Kalpokienės atvejis” Nacionalinėje dailės galerijoje

2022-11-29, Antradienis @ 18:00 - 19:00

Lapkričio 29 d., antradienį, 18 val. Nacionalinėje dailės galerijoje (Konstitucijos pr. 22, Vilniuje) vyks vieša doc. dr. Ramutės Rachlevičiūtės paskaita „Moters-kūrėjos recepcija XX a. I pusės Lietuvos kultūroje: Olgos Dubeneckienės-Kalpokienės atvejis”, kuri yra paskaitų ciklo „Aktualioji dailėtyra: naujausios Lietuvos meno tyrimų atodangos“ dalis.

Paskaitoje, skirtoje dailininkei, Lietuvos profesionalaus baleto pradininkei ir šokio pedagogei Olgai Dubeneckienei-Kalpokienei (1885–1967), sugrąžiname ją iš kultūros istorijos paraščių ir permąstome svarbą tarpukario kultūros lauke. Ji šio pasakojimo pagrindinė herojė, o ne tik architekto Vladimiro Dubeneckio ir tapytojo Petro Kalpoko gyvenimo dalis. Paskaitoje bus aptariamas beveik nežinomas studijų̨ Peterburge, meninės veiklos pradžios periodas ir šį kartą ji tvirtai įrašoma į tarpukario šokio, baleto, teatro, dailės ir meninio gyvenimo kontekstą. Dailininkė buvo puiki portretistė: geriausiuose savo XX a. 3-iojo dešimtmečio kūriniuose ji įamžino dainininkus Kiprą Petrauską ir Adelę Nezabitauskaitę-Galaunienę, dailininką Petrą Kalpoką – nėra, atrodo, geresnių šių̨ iškilių tarpukario asmenybių̨ portretų. Paskaitoje sužinosime ir nemažai naujų faktų, kad ir jos tikrąją gimimo datą: 1885-ieji metai, o ne 1891-ieji metais, kaip manyta iki šiol.

Doc. dr. Ramutė Rachlevičiūtė

Menotyros mokslų daktarė, Vilniaus dailės akademijos docentė, parodų kuratorė, 1992–2020 m. VDA galerijos „Akademija“ vadovė, konferencijų iniciatorė ir rengėja. Monografijų, katalogų, straipsnių rinkinių autorė ir sudarytoja. Lietuvos dailininkų sąjungos Dailėtyrininkų sekcijos, Lietuvos dailės istorikų draugijos, Tarptautinės dailės kritikų asociacijos  (AICA) Lietuvos sekcijos narė, 2004–2018 m. – prezidentė. 2021 m. apdovanota Vyriausybės kultūros ir meno premija.

Registracija į paskaitą:

https://docs.google.com/forms/d/1kX5yRTMuunnMiZhyBeFNx5GdFactVNG7vJyEeM3w3qU/edit?ts=637f7ddf

Tiesioginė paskaitos transliacija:

 

Informacija

Data:
2022-11-29, Antradienis
Laikas:
18:00 - 19:00
Renginys Categories:
,
Renginys žymės:

Vieta

Nacionalinė dailės galerija
Konstitucijos pr. 22
Vilnius, Lietuva
+ Google žemėlapis