.
2019 12 06

Projektas „X: Atmintis“ galerijoje „Arka“

Gruodžio 6 d., penktadienį, 18 val. LDS galerijoje „Arka“ (Aušros Vartų g. 7, Vilnius) pristatomas projektas „X: Atmintis“.

 „Kiekvieno žmogaus atmintis apima įvairius jo gyvenimo etapus, įvykius, momentus, patirtis. Vieni jų blyškūs ir migloti, kiti įsirėžia giliai, kaip itin svarbūs ir reikšmingi. Visi jie, sąmoningai ar pasąmoningai, turi įtakos žmogaus pasaulio suvokimui, sprendimams. Kiek atmintis veikia mūsų statusą visuomenėje, kurioje gyvename, bendravimą su kitu, šalia gyvenančiu žmogumi, aplinkos suvokimą. Kiek kiekvieno iš mūsų patirtis lemia teigiamų ir neigiamų minčių srautus? <…> Tai trečius metus organizuojamas meno įvykis, kviečiantis skirtingų sričių kūrėjus dirbti poromis prie bendro kūrinio, dalinantis skirtinga kūrybine bei technologine patirtimis, idėjomis, paliekant laisvą erdvę temos interpretavimui“ (kuratorius Albinas Vološkevičius).

„Individuali atmintis yra pagrindinė kūrybinė galia, sugebanti pasipriešinti užmarščiai, oficialioms atminties klišėms ir dabarties kultui. Kūrėjai supranta, kad laikas ir ideologijos naikina individualias atminties formas, pakeičia jas oficialiais memorializavimo ritualais, todėl būtina kurti netradicines prisiminimo technikas. <…> Žvelgiant plačiau, matome, kad atminties pavidalų yra labai daug, tai ne tik moksliniai istorijos tyrimai ar politizuoti praeities vertinimai. Gali būti šeimos, giminės, skirtingų kartų ar kolektyvo atmintis. Atminties situacija sudėtingesnė negu įsivaizduojame, nes prisiminimų darbas nenutrūkstamai vyksta įvairiais lygiais ir intensyvumais. Šiandien tai ypač susiję su nutildytų, pažemintų ir paniekintų žmonių likimais. Jų atminties „restauravimo darbai” tik prasideda ir jie bus labai komplikuoti“ (menotyrininkas Virginijus Kinčinaitis).

Parodos dalyvių poros: Eugenijus Marcinkevičius / Rimvydas Stankevičius, Andris Vitolinš / Madara Bethere,  Arturas Valiauga / Rokas Valiauga, Kristina Sereikaitė / Ugnė Žilytė, Mindaugas Juodis / Lina Jonikė, Valentinas Pečininas / Saulius Dastikas, Kęstutis Svirnelis / Helmut Dietz, Sigitas Laurinavičius / Rimvydas Daužvardis, Saulė Urbonavičiūtė / Jurga Uzdilaitė, Maris Čačka / Baiba Priedite, Valentinas Pečininas / Stasys Mostauskis, Vytautas Tallat-Kelpša / Sigitas Tallat-Kelpša, Povilas Ramanauskas / Rosanda Sorakaitė, Kaspars Zarinš / Vija Zarina, Isroildžon Baroti / Audrius Gražys, Andrius Repšys / Rūta Povilaitytė, Artūras Stančikas / Eugenijus Čibinskas, Vilnis Auzinš / Guna  Millersone, Algimantas Aleksandravičius / Remigijus Kriukas, Egidijus Radvenskas / Ramūnas Grikevičius, Indrė Stulgaitė-Kriukienė / Evaldas Ivanauskas.

Projektą organizuoja: A galerija, Panevėžio miesto dailės galerija.

Parodos kuratorius: Albinas Vološkevičius.

Parodos draugai: Panevėžio miesto savivaldybė, Lietuvos dailininkų sąjunga, galerija „Arka“.

Paroda veiks iki gruodžio 28 d.