„Rupert“ performansų programa „Kur Mes bebūtume Mūsų ten trūksta“ Kompozitorių namuose Vilniuje
Lapkričio 28-29 dienomis 18:00-22:00 val. Kompozitorių namuose Vilniuje (A. Mickevičiaus g. 29) vyks dviejų dienų performansų programa „Kur Mes bebūtume Mūsų ten trūksta“. Tai pirmas kartas, kai „Rupert“ Alternatyvios edukacijos programos dalyviai pristato renginį, skirtą išskirtinai garsui, tekstui ir performansui. Renginį lydės pirmasis spausdintas „Rupert Journal“ numeris, su kuriuo bus galima susipažinti renginio metu bei online.
Dviejų savaičių rezidencija Marselyje neatsitiktinai tapo šių metų Rupert Alternatyvios edukacijos programos (AEP) epicentru. Marselis – kontrastų miestas, alsuojantis Viduržemio jūros regiono dvasia: pribloškiantis, trikdantis, žavintis, čia atimantis viltį, čia ją įkvepiantis, varginantis, dekadentiškas. Ši vieta kalba apie tapatybę, išvietinimą, atmintį, sielvartą, ligą, priklausomybę, „upbeat“ tempą, kakofoniją, nenuspėjamumą, prabangą, paveldą, iliuziją – ir viltį. Visi šie raktažodžiai apibūdina ir šių metų AEP dalyvių praktikas.
Dvi renginių dienos Kompozitorių namuose – tai entuziastinga 2024 m. AEP programos pabaiga. Jos preliudija tapo viešas prisistatymas Marselyje įsikūrusiame „Ola Radio“ radijuje, kur dalyviai eksperimentavo su savo tyrimais koncentruodamiesi į garsus ir kolektyviai sukurdami trijų valandų trukmės tiesiogiai transliuotą programą.
Kur aš bebūčiau, manęs ten trūksta
Marselyje gyveno ir Etel Adnan (1925–2021), kuri savo eilėraštyje „Arabų apokalipsė“ (angl. „The Arab Apocalypse“, 1980 m.) rašė: „Kur aš bebūčiau, manęs ten trūksta.“ Jos libanietiškas balsas, kalbantis apie praradimą, naikinimą ir viltį, dabar aidi labiau nei kada nors.
Tačiau šios dvi renginių dienos yra ne tik duoklė Etel Adnan, Marseliui ir šiandienos pasaulio kraštutinumams. Kartu tai ir mįslė, kvietimas priimti efemeriškumą, ištirpti migloje, pirmą kartą uždainuoti publikai.
Baigiamojo 2024 m. Rupert AEP renginio vieta pasirinkta neatsitiktinai – Kompozitorių namai, Lietuvos kompozitorių sąjungos būstinė yra ir sudėtingą istoriją menantis paminklas. Tai paminklas idealizmui tironijos akivaizdoje, kūrybinių balsų galiai, kolektyvinio darbo vertei, o sykiu – kiekvieno laukianti namų šventovė. Vilniuje sunku būtų rasti tinkamesnę vietą šių metų menininkų praktikoms. Ši erdvė kalba apie viešųjų institucijų vaidmenį, meno proceso svarbą ir turi įtakos šiuo politinės įtampos momentu, kai visi esame sykiu ir liudininkai, ir dalyviai.
Šiemet AEP programoje dalyvauja Samuel Barbier-Ficat, Donna Marcus Duke, Gabrielė Černiavskaja, Ieva Rižė, Ieva Gražytė, Markéta Slaná, Martyna Ratnik ir Greta Štiormer. Šių metų programą kuravo JL Murtaugh ir Goda Palekaitė.
Lapkričio 29 d. Kompozitorių namuose performansus palydės naktinė muzikos programa, kuria pasirūpins Kamilė Krasauskaitė ir DJ sad cat.
AEP – jau 12 metus skaičiuojanti tarpdisciplininė paraakademinė programa, besiremianti kolektyvumo, performatyvumo ir kritinio mąstymo principais. Kasmet atviru kvietimu atrinkti kylantys Lietuvos ir užsienio menininkai šešis mėnesius dalyvauja tematiškai sukuruotoje programoje, eksperimentuodami su savo kūrybos praktikomis ir rengdami viešus renginius.
Rupert veiklas finansuoja Lietuvos kultūros taryba.
Alternatyvios edukacijos programos rezidencija Marselyje buvo Lietuvos kultūros instituto ir Prancūzų instituto finansuojamo projekto „Lietuvos sezonas Prancūzijoje 2024“ dalis.
Daugiau infromacijos apie renginį rasite čia.
Alternatyvios edukacijos programos baigiamąjį renginį „Kur Mes bebūtume Mūsų ten trūksta “ finansuoja Vilniaus miesto savivaldybė. Jis yra Re-imagine Europe ir Lietuvos kultūros instituto bendrai finansuojamo projekto „New Perspectives for Action“ dalis.