, Maironio g. 2, Kaunas
Romualdo Kučinsko paroda-meninis tyrimas „IŠGALVOTAS BRUNO LATOUR PLANETARIUMAS_LT” pop-up eksperimentinėje architektūros galerijoje A-XY
Liepos 4 d., ketvirtadienį, 18 val. pop-up eksperimentinėje architektūros galerijoje A-XY (Maironio g. 2, Kaunas) vyks architekto Romualdo Kučinsko parodos – meninio tyrimo „IŠGALVOTAS BRUNO LATOUR PLANETARIUMAS_LT” pristatymas.
Tyrimo inspiracija tapo Bruno Latour paskaita, skaityta 2018 metais Harvardo universiteto architektūros absolventams: ,,Architektai ir dizaineriai susiduria su nauja problema, kai siekia sukurti gyvenamąją planetą. Jie turi atsakyti į naują klausimą, nes tai, kas anksčiau buvo prastas pokštas – „Mano brangus kolega, atrodo, jūs gyvenate kitoje planetoje“ – tapo pažodžiui sakomu teiginiu – „Taip, mes ketiname gyventi kitoje planetoje!…“.
Paskaitoje Latour įvardino 7 galimus Žemės planetos tipus ir pasaulėžiūras, padedančias išsirinkti architektui jo kuriamą planetą: 1 – GLOBALIZACIJOS planeta, 2 – ANTROPOCENO planeta, 3 – EXIT planeta, 4 – APSAUGOS planeta, 5 – MODERNUMO planeta, 6 – ŽEMIŠKOJI planeta, 7 – IŠTEISINTA planeta.
Tyrimo metu norėjosi pasiekti dvejopą tikslą. Visų pirma – įdėmiau pažvelgti į paties Latour filosofiją ir keliamus konceptus, kurie lietuviškame kontekste yra šiek tiek pažįstami iš knygos ,,Mes niekada nebuvome modernūs”. Antra – perkelti Latour planetų idėją į lietuvišką kontekstą, sukurti fikcinį planetariumą ir paklausti savęs, koks pasaulėžiūrų spektras būdingas Lietuvoje kuriantiems architektams, kiek šis spektras atitinka planetariumo pasiūlytą schemą.
Siekiant užpildyti visus latūriškų planetų atitikmenis, į tyrimo lauką teko įtraukti labai skirtingo mastelio ir interesų kūrėjus. Išgalvotame planetariume atsidūrė: užsienio architektūros žvaigždė, bene stambiausias architektūros biuras sostinėje, menotyros profesorė, nepriklausomas architektas-menininkas, paminklosaugos ekspertė, dizaineris, žinomų kuratorių tandemas, meno doktorantė. Tokia itin marga publika vertė galvoti apie disciplinos kompleksiškumą, galimybes kurti ar mąstyti apie architektūrą iš labai skirtingų perspektyvų. Kita vertus leido spėti kad, Latour keliamos koncepcijos ir metaforiškai ĮŽEMINAMOS sąvokos nėra svetimos lietuviškame kontekste.
Romualdas Kučinskas yra plačių interesų asmuo: architektas, publicistas, pedagogas, visuomenininkas, kuratorius, tyrėjas. Savo darbinėje veikloje išbandė daug vaidmenų ir profesijų: dirbo architektu UAB,,Forma”, redaktoriumi žurnale ,,Namas ir aš”, kuravo parodas Lietuvoje ir užsienyje, išleido kelias knygas ir vadovėlius, atliko eksperto pareigas LR LKT ir AM, pirmininkavo ,,Nacionaliniai architektūros apdovanojimai 2023” žiuri. Šiuo metu Romualdas dėsto Vilniaus dailės akademijos Architektūros katedroje Vilniuje ir vadovauja Meno doktorantūros tyrimų programai.
Tarp atliktų darbų verta paminėti tokius pastatus kaip Lietuvos Respublikos ambasada Minske ar Vilniaus tarptautinį oro uostą (abu objektai kurti kartu su UAB ,,Forma” kolegomis), kuruotas parodas ,,Našlaičiai” Nacionalinėje dailės galerijoje (kartu su L. Vaičiu) arba Architektūros katedros ekspoziciją Talino bienalėje TAB’19, parodą ,,Interpretuojant Gucevičių. Architektūros katedrai 230” Vilniaus rotušėje, tokias knygas kaip ,,Architektūrinės paraštės” arba ,,Skaitmeninė architektūra VDA” ir ,,Architektūrinė utopija Lietuvoje”.
Paroda galerijoje A-XY veiks liepos 4-10 dienomis.