Paskaita apie Vilniaus biologinės įvairovės ekologines problemas NDG

2017 m. vasario 28 d., Antradienis
Straipsnio autorius: artnews.lt

 Vingio parko pušies rievės

Kovo 2 d., 18 val. NDG auditorijoje ekologas doc. Stanislovas Sinkevičius skaitys paskaitą apie Vilniaus mieste esančias biologinės įvairovės ekologines problemas – „Miesto vilionės: spąstai ar palaima laukinėms rūšims?“. Ši paskaita yra parodą „Miesto gamta: pradedant Vilniumi“ lydinčio mokslininkų paskaitų ciklo „Miesto gamta: pradedant mokslu“ dalis. Paskaitų ciklas „Miesto gamta: pradedant mokslu“ – tai valandos trukmės susipažinimas su parodoje apmąstomomis temomis, kurios paskaitose aptariamos iš mokslininkų perspektyvos.

 Kažkada buvusi vidutinėje ekosistemos grandyje nežymi žinduolių rūšis Homo sapiens kognityvinės evoliucijos dėka iškopusi į neregėtas aukštumas ir tapusi planetoje dominuojančia jėga nuolat kuria naujas ekstremalias sąlygas esamai biologinei įvairovei. Naujame antropocenu pavadintame periode pastoviai vyksta konfrontacija tarp sukurtos, toliau tebeformuojamos ir besiplečiančios dirbtinos aplinkos ir natūralių gyvosios gamtos sistemų. Miestai ir jų aplinka viena iš labiausiai pakeistų gamtinės aplinkos teritorijų. Čia gyvosios gamtos atstovai nuolat atsiduria kryžkelėje – adaptuotis ar eliminuotis?

Vienoms laukinėms rūšims žmogaus formuojama neįprasta aplinka suteikia privilegijų, kitoms tampa mirtinais spąstais, o dar kitos bando prisitaikyti. Koks tolesnis jų likimas po 10, 20 ar 30 metų? Kas išnyks, kas tik vegetuos, o kas išplis ir sukels problemų tikriesiems urbanistinės erdvės kūrėjams? Kas vyksta Vilniaus žaliose salose (Vingio parko sengirėje, kitose žaliose miesto zonose) ir kokios ekologinės problemos ten egzistuoja?

Paskaitoje bus apžvelgti Vilniaus Universiteto ekologų studentų ir dėstytojų moksliniai tyrimai, atlikti Vilniaus mieste per paskutinius du dešimtmečius. Tyrimų vietos ir objektai skirtingi. Ilgesnis atliekamų tyrimų laikotarpis reikalingas visapusiškesniam gyvose sistemose vykstančių procesų supratimui, o jų rezultatų analizė leidžia konstatuoti ne tik ekosistemų, buveinių struktūrų ekologinių problemų pasekmes, bet ir įžvelgti gilesnes priežastis. Kas galėtų būti kitaip? Ar mūsų gyvensenos sukurti prioritetai atitinka mūsų netolimos ateities lūkesčius?

Paskaita vyks NDG auditorijoje. Paskaita nemokama, be registracijos.

Kitos ciklo „Miesto gamta: pradedant mokslu“ paskaitos:

  • Kovo 9 d. 18 val. Justina Kozakaitė „Atsargiai! Kertate Vilniaus miesto ribas! Vilniaus miesto gyventojų smurtas ir nelaimingi atsitikimai XVI-XVIII a.“ (Apie paskaitą bus informuojama atskiru spaudos pranešimu.)

Rėmėjai: Lietuvos kultūros taryba, Lietuvos kultūros ministerija.

Iliustracijoje: Vingio parko šimtametės pušies rievės gali papasakoti žymiai daugiau: ne tik apie savo amžių, bet ir apie tuometinio Vilniaus mikroklimato subtilybes (doc. Stanislovas Sinkevičius).

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *