XLIX Vilniaus aukcione – kainų kilimas

2017 m. rugpjūčio 7 d., Pirmadienis
Straipsnio autorius: artnews.lt

Rugpjūčio 5 dieną A. Mončio namuose-muziejuje, Palangoje, įvyko XLIX Vilniaus aukcionas. Palangoje pristatyta speciali aukciono paveikslų kolekcija, kurioje didelis dėmesys skirtas marinos žanrui, atskira rubrika pristatyta Nidos kolonijos kūryba. Iš viso aukcione eksponuoti 135 kūriniai. Ketvirtą kartą pajūryje rengiamas Vilniaus aukcionas pritraukia vis daugiau besidominčiųjų menu. Be to, aukciono vakarą dėl kūrinių intensyviai varžytasi, tad užfiksuoti ir rekordiniai kainų kilimai.

 Tarp brangiausiai parduotų paveikslų – Jono Čeponio kūrinys „Prie jūros“. 1968 m. nutapytame paveiksle užfiksuota mauduolė jūros fone randa sąsajų su P. Gauguin, H. Matisse, M. Vlaminc ar K. van Dongen kūryba, tačiau kartu reprezentuoja savitą ir individualų autoriaus braižą. Aukciono metu šio paveikslo kaina pakilo beveik dvigubai. Kūrinys parduotas už 20900 Eur (pradinė kaina – 12900 Eur). Kartu tai ir vienas brangiausiai parduotų kūrinių per Vilniaus aukciono istoriją. Brangiausiai parduotų kūrinių saraše J. Čeponio kūrinys „Prie jūros“ užima penktąją vietą, o jį lenkia tik tokių autorių kaip, A. Žmuidzinavičius, P. Kalpokas, J. Vienožinskis, kūriniai.

Dar vienas intensyvus susivaržymas tarp meno kolekcininkų įvyko dėl K. Šimonio kūrinio „Ramybės šalis“. Kūrinio kaina nuo 11750 Eur šoktelėjo iki 20250 Eur. K. Šimonio kūrinys taip pat patenka į Vilniaus aukciono brangiausiai parduotų kūrinių dešimtuką ir užima aštuntąją vietą. Be to, tai ir vienas paklausiausių Vilniaus aukciono autorių: K. Šimonis nusileidžia tik A. Žmuidzinavičiui.

Fiksuoti ir kiti kainų kilimai. M. Rosentalio nedidelio formato kūrinys „Palangos Smėlio gatvelė“ parduotas už dvigubai didenę sumą nei pradinė kaina (360 Eur). Stanislovo Kuzmos medinės skulptūros „Figūra“ kaina nuo 2900 Eur pakilo iki 4000 Eur. V. Dilkos aliejinės tapybos darbas „Baltijos jūra“ parduotas už 3100 Eur (pradinė kaina – 1400 Eur), A. Petrulio akvarelė „Uoste“ – už 1050 Eur (pradinė kaina – 700 Eur), A. Rutkaus „Nidos motyvas“ – už 440 Eur (pradinė kaina – 290 Eur). Paklausi ir J. Vaičio kūryba. Parduoti visi trys aukciono kolekcijoje pristatyti autoriaus kūriniai. Vieno jų kaina taip pat išaugo beveik dvigubai: už nedidelio formato aliejinės tapybos darbą „Saulė nusileido“ sumokėta 620 Eur (pradinė kaina – 340 Eur).

Stebint XLIX Vilniaus aukciono rezultatus, matyti ir augantis susidomėjimas Sergejaus Gračiovo kūryba. Parduoti net trys autoriaus kūriniai. Arvydo Šaltenio, kuris pakankamai retai „pasirodo aukcionuose“, kūryba taip pat paklausi. Parduoti du šio tapytojo darbai. Paklausus išlieka Vytautas Kasiulis. Parduoti trys V. Kasiulio piešiniai, atlikti pastelės technika. Taip pat aukcionų metu juntamas susidomėjimas R. Sližio kūryba. Jo, vienintelis aukcione pristatytas, tapybos darbas „Berniukas su kortiku“ parduotas už 5200 Eur.

Iš viso XLIX Vilniaus aukcione buvo parduota 50 kūrinių už beveik 100000 Eur. Po kiekvieno aukciono atnaujinama statistika, kur fiksuojami per visą aukciono istoriją „Brangiausiai parduoti kūriniai“, „Perkamiausi autoriai“ ir didžiausia „Vidutinė vieno kūrinio kaina“. Brangiausiai parduoto kūrinio autoriumi bei perkamiausiu dailininku išlieka A. Žmuidzinavičius. Didžiausia vidutinė vieno kūrinio kaina priklauso J. Vienožinskiui. Po šio aukciono į perkamiausių autorių dešimtuką pateko R. Sližys, o į brangiausiai parduotų kūrinių dešimtuką – J. Čeponio bei K. Šimonio kūriniai.

Su aukciono rezultatais susipažinti galima ir internetinėje svetainėje: http://www.menorinka.lt/page/auction/59/0

Kazys Šimonis. Ramybės šalis. Iki 1925, kart., al., temp., 47,5 x 57,5

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *